aktualizacja 

Student odkrył najstarsze zęby na świecie. Należały do naszych przodków sprzed 145 mln lat

79

Kiedy brytyjski student pokazał swoje znalezisko profesorowi, ten dosłownie osłupiał.

Student odkrył najstarsze zęby na świecie. Należały do naszych przodków sprzed 145 mln lat
(iStock.com, leonello)

Jeszcze nigdy nie odkryto tak starych skamieniałości pochodzących od protoplastów ssaków. Dwa znalezione zęby należały do dwóch różnych gatunków gryzoni. Student Grant Smith natknął się na nie w próbkach skały kredowej z klifu w okolicy miasta Swanage w Dorset.

Kiedy przyniósł swoje znalezisko, szczęka mi opadła - podkreśla profesor dr Steven Sweetman z Uniwersytetu w Portsmouth.

Jeden ząb należał do zwierzęcia podobnego do nornika żywiącego się owadami. Drugi pochodzi od większego gatunku, którego dieta była wegetariańska. Wiek obu eksperci ustalili na 145 milionów lat, a to oznacza, że są najstarszymi odkrytymi na Ziemi skamieniałościami gatunku, który dał początek wielu ssakom, w tym wielorybom i człowiekowi - informuje Sky News.

Zęby są takiego rodzaju, że od razu zdałem sobie sprawę, że patrzę na szczątki wczesnokredowych ssaków. Zęby są mocno rozwinięte - mogły przebijać, ciąć i kruszyć pokarmy - dodaje profesor Sweetman.

Znalezione zęby były mocno "zużyte", co sugeruje, iż zwierzęta były stare. Badacze podkreślili, że dożycie tak późnego wieku to nie lada osiągnięcie dla gryzonia, który każdego dnia musiał uważać na drapieżne dinozaury.

Gatunki zwierząt, których zęby zostały znalezione w Dorset, dostały swoje nazwy. Jeden z nich nosi nazwę Durlstotherium Newmani, po Charlie Newmanie, właścicielu pubu Compass we wsi Worth Matravers, niedaleko miejsca odkrycia skamieniałości. Drugi został nazwany Durlstodon Ensomi.

Wcześniej za najstarsze znalezisko tego typu uważano skamieliny z Chin. Miały one pochodzić sprzed 160 milionów lat i należeć do podobnych gryzoni, jak te z Dorset. Jednak po wielu badaniach i dyskusjach ostatecznie chińskie znalezisko nie zostało uznane.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić