Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 
aktualizacja 

Susza uśmierciła prawie 200 mustangów. Problem istnieje od lat

129

Zwierzęta zakopały się w błocie, leżały jedne na drugich.

Susza uśmierciła prawie 200 mustangów. Problem istnieje od lat
(Navajo Nation)

*Przyczyną śmierci 191 mustangów w Grey Mountain w północnej Arizonie była susza i głód. * Do zdarzenia doszło na terenie rezerwatu Indian Nawaho, którzy od lat zmagają się z problemem dzikich koni. Z komunikatu prasowego wynika, że śmierć koni w tym konkretnym stawie nie jest nowym, ale stale powracającym problemem.

Ten tragiczny incydent jest częścią problemu, z jakim naród Nawaho boryka się w związku z przeludnieniem dzikich koni - powiedział szef plemienia, Russell Begaye.

Problem nie ogranicza się tylko do Gray Mountain. Dziesiątki tysięcy dzikich koni stale przemieszcza się po terenie całego rezerwatu. Komunikat prasowy podaje, że jest ich od 50 tys. do 70 tys.

Według plemienia Nawaho, wszystkie 191 koni zmarło z przyczyn naturalnych. Nie zostały zastrzelone, ani w żaden inny sposób zabite przez człowieka. Zwierzęta szukając wody w stawie, zagrzebały się w błocie i były zbyt słabe, by się później z niego wydostać. Na zdjęciach udostępnionych przez mieszkańców rezerwatu widać konie pokryte błotem, niektóre aż po szyję.

Zobacz także: Zobacz również: Świat w obliczu katastrofy. Tak źle nie było od ponad 1500 lat

*Teren wokół stawu został zamknięty, by zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób. * Ciała koni zostaną pokryte wapnem hydratyzowanym w celu przyspieszenia rozkładu, a później zakopane na miejscu. Nowy wodopój powstanie w innym miejscu, które na razie nie zostało wyznaczone. Oddział Gospodarki Wodnej Nawaho i Agencja Ochrony Środowiska Nawaho twierdzą, że zakopanie ciał zwierząt na miejscu nie będzie miało wpływu na wody gruntowe.

W lutym plemię Nawaho odwołało polowanie mające na celu zmniejszenie liczebności stada w górach Carrizo. Decyzja została podjęta pod wpływem protestów ekologów. Nawaho ostrzegali, że w lecie susza spowoduje niedobór wody i paszy dla zwierząt.

Plemię Nawaho uzyskało niepodległość od rządu federalnego Stanów Zjednoczonych w 1868 roku. Teren rezerwatu obejmuje trzy stany: Arizonę, Nowy Meksyk i Utah, które zamieszkuje około 250 tys. osób. Jest to największe indiańskie plemię Ameryki Północnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl..

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić