o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Albert Kamiński
|

Tajemnicza burza, która zniszczyła miasto. Naukowcy wiedzą już, co to było

9
Podziel się

Ta burza trwała zaledwie 15 minut, ale jej skutki widać w architekturze holenderskiego Utrechtu do dzisiaj. Nowe badania wskazują, że nie było to - jak wcześniej podejrzewano - tornado.

a storm is growin up over the fields of italy
a storm is growin up over the fields of italy (iStock.com, zakaz86)
bEiziDUB

Według najnowszych ustaleń za zniszczenia odpowiadają tzw. "echa łukowe". To specyficzne zjawisko meteorologiczne charakteryzuje się tym, że burze w centralnej części swojego pasa poruszają się znacznie szybciej niż na jego skrajach. Powstaje sytuacja, w której burza tylko w ograniczonym paśmie sieje ekstremalne zniszczenia, zaś na peryferiach zdecydowanie mniejsze.

Gdybyśmy mieli taką burzę przedstawić graficznie, wyglądałaby jak ogromny dziób Przesuwając się po po obszarze, ostrą częścią niszcząc wszystko, co napotka. "Dziób" przeszywa najostrzejszą częścią na niewielkiej szerokości paśmie i potrafi tak podróżować nawet przez kilkadziesiąt km.

Burza przeszła przez Holandię, Belgię i północ Francji 1 sierpnia 1674 roku. Ten dzień był typowym dla holenderskich warunków pogodowych. Było ciepło i wilgotno. Gdy zaczął padać deszcz, nic nie wskazywało na to, że może się to przeistoczyć w katastrofę. Wiatr wiał coraz mocniej, deszcz lał coraz obficiej.

bEiziDUD

Do tragedii doszło ok. godz. 18. Przez cały region przeszła ekstremalnie silna burza pozostawiając po sobie ogromne zniszczenia. W Brukseli i Strasburgu padał grad wielkości głowy niemowlęcia. Wiatr wyrwał wiele drzew z ziemi a amsterdamskie łodzie przeniósł na pobliskie pola. Ucierpiała niezliczona liczba rodzin, których domy nie wytrzymały konfrontacji z wiatrem.

Utrecht był miastem, które doświadczyło siły żywiołu najbardziej. Symbolem tego, co stało się w 1974 roku jest tamtejsza katedra. Jej *centralną część burza zrównała z ziemią. *Kościoły potraciły wieże, w wyniku czego część z nich nie ma ich do dzisiaj. Co ciekawe burza totalnie zniszczyła jedną z dzielnic, a w kolejnej spowodowała jedynie niewielkie szkody.

bEiziDUJ

W 1980 roku meteorolodzy ustalili, że zniszczenia w Utrechcie to skutek tornada. Problem jednak w tym, że tornado skupia całą niszczycielską siłę w jednym miejscu, co wykluczało rozległe na obszarze całego regionu zniszczenia.

Badania opublikowano w czasopiśmie Natural Hazards adn Earth System Sciences. Odpowiedzialni za nie są Gerard van der Schrier oraz Rob Groenland z Uniersytetu w Utrechcie.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEiziDVe
KOMENTARZE
(9)
Master
4 lata temu
Czy nie podobna burza przeszła w lipcu 2007 r. nad Dolnym Śląskiem?
Otaku
4 lata temu
Nie da się oglądać kod błędu. Dawać linki do youtube bo ad-bloka NIE wyłączę!
ok
4 lata temu
pokazać film i podać dokładną datę
bEiziDVf
Hhiszpann
4 lata temu
Tam do dzis niektore koscioly nie odbudowaly wiez. Pomaga sie najpierw ludziom w polsce kasa idzie do czarnej mafii potem do potrzebujacych.
nn
4 lata temu
kurcze burza trwała 300 lat czy były dwie w 1674 i 1974 sprawdzajcie co piszecie .
ech
4 lata temu
fajna maja niektorzy prace, a nie tylko te pakowanie 6 kotletow na sekunde do pudelka.....
deryl
4 lata temu
hahahahahahahahhahah dobre moze potop za Noego?????
z
4 lata temu
1674 czy 1974 ?
j
4 lata temu
A oryginalnego filmu nie macie? Jak to nie? Niemieckie media nie mają filmu z akcji?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić