aktualizacja 

Tak pozbędziesz się niechcianych nawyków

Oto 5 faz zmiany zachowań, które należy przejść, żeby pozbyć się wstrętnych nalogów.

Tak pozbędziesz się niechcianych nawyków
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY)

Ekspert dr. Carlo di Clemente twierdzi, że najważniejsze w pozbyciu się niepożądanych zachowań czy nawyków, jest fakt uświadomienia sobie problemu. Sformułował on pięć faz, w jakich przebiegają zmiany u każdego z nas.

Faza przedkontemplacji. Na razie nie uświadamiasz sobie problemu lub go nie doceniasz. Pod wpływem zewnętrznych presji podejmujesz próbę zmiany, jednak zaprzestajesz z chwilą, gdy presja znika.

Faza kontemplacji. Zaczynasz uświadamiać sobie problem. Zaczynasz rozważać zmianę zachowania, jednak ciągle nie jesteś gotowy do wprowadzenia planów w życie.

Faza przygotowania. Już pogodziłeś się ze zmianami, które mają nastąpić. Podejmujesz decyzję o podjęciu działania w najbliższym czasie.

Faza działania. Modyfikujesz swoje działania w celu rozwiązania problemu. W tej fazie potrzebna będzie twoja wytrwałość i konsekwencja. Jednak jeśli wytrwasz, to na pewno osiągniesz swój cel.

Faza podtrzymania. Brawo. Osiągnąłeś sukces. Skoro dotarłeś do tej fazy, to znaczy, że udało ci się pozbyć złych nawyków. Jednak to nie koniec pracy nad sobą. Teraz musisz starać się zapobiegać nawrotowi zachowań, które zmieniłeś.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić