Taktyka ISIS rozszyfrowana. Wymyślił ją słynny generał z Niemiec

13

Bojownicy Państwa Islamskiego kopiują wojenną taktykę opracowaną przez Niemców już w XIX wieku.

Taktyka ISIS rozszyfrowana. Wymyślił ją słynny generał z Niemiec
(PAP, Balkis Press)

Ostatnie ataki to udowadniają. Grupy terrorystów zostały wysłane do Europy, by tam stać się, nazwanymi przez Carla von Clausewitza, XIX-wiecznego generała, "samotnymi wilkami". Tacy wolni strzelcy otrzymują jedynie cel do wykonania i określone ramy czasowe, w których mają go zrealizować.

To bardzo skuteczna taktyka. W ten sposób trudniej jest ustalić, kto tak naprawdę jest dowódcą, a kto wykonuje rozkazy. Rozpoznanie utrudnione jest tym bardziej, że niektóre "samotne wilki" rekrutują swoich podwładnych, którzy później także stają się kolejnym ogniwem w łańcuchu powiązań między terrorystami.

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Dzięki stosowaniu taktyki zwanej niegdyś przez Niemców "Auftragstaktik", nie tylko trudniej rozpracować siatkę terrorystów. Dużo bardziej skomplikowane staje się także przechwytywanie wszelkich form komunikacji pomiędzy poszczególnymi szczeblami. "Samotne wilki" po prostu nie muszą utrzymywać stałego kontaktu ze swoim dowództwem.

Dzięki temu terroryści są tak skuteczni. Stosowanie taktyki Clausewitza pozwala im na zachowanie sporej autonomii jeśli chodzi o podejmowanie decyzji w miejscu swoich działań. Dzięki temu mogą skupić się na wykonaniu celu, a nie komunikacji ze swoimi przełożonymi. Według brytyjskiego "Daily Maila" jest to jeden z czynników, który sprawił, że ataki terrorystyczne w listopadzie 2015 roku w Paryżui ostatnie zamachy w Belgii były tak skuteczne.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić