aktualizacja 

To nieprawda, że warto pić mleko. Upadł mit

29

Suplementacja wapnem z mleka nie jest gwarancją mocnych kości, a wręcz może okazać się szkodliwa – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

To nieprawda, że warto pić mleko. Upadł mit
(Pixabay.com)

W przyrodzie spożywanie mleka przez dorosłych jest nienaturalne. Pomijając okres wczesnego dzieciństwa, żadne ssaki nie piją go jako dorosłe - tłumaczy collective-evolution.com. Tylko ludzie przez całe życie „bombardują się” krowim mlekiem. Uważamy, że jest ogólnie zdrowe, a zwłaszcza, że jest najlepszym źródłem wapnia, które zapewni nam silne i zdrowe kości.

Badania wykazują, że powszechne przekonanie o zdrowych właściwościach mleka jest błędne. Organizmy większości dorosłych ludzi nie produkują laktazy, enzymu niezbędnego do trawienia laktozy (mlekowego cukru). Tylko ci, u których wykształciła się pewna mutacja genetyczna i nawet jako dorośli wytwarzają laktazę, mogą pić mleko bez narażania się na dolegliwości żołądkowe. Skoro natura nie wyposażyła nas w zdolność trawienia mleka, nasuwa się pytanie, czy jego picie jest zdrowe?

*Wapń występuje nie tylko w mleku. *Można go znaleźć także w produktach roślinnych. Znajduje się na przykład w niełuskanym sezamie, maku, soi, a także w suszonych owocach, zwłaszcza w figach i migdałach.

Zobacz także: Zobacz wideo: czy mleko naprawdę jest takie zdrowie?

Jednak z wapniem nie można przesadzać. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Heart” mówi o ryzyku ataku serca zwiększonym nawet o 27 procent u osób, które przyjmowały dawkę 500 mg wapna dziennie. Inne eksperymenty podają jeszcze groźniejsze wyniki.

*Nadmiar wapnia przyczynia się do powstania blaszki miażdżycowej i chorób serca. *Zagrożenie nadmiarem tego pierwiastka potwierdzili także naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Obserwowali oni 24 tys. osób w wieku 35-63 lata. Okazało się, że ci, którzy regularnie suplementują wapń, także mają zwiększone ryzyko zawału serca. Wyniki z Kalifornii były jednak dużo bardziej zastraszające i mówiły o ryzyku zwiększonym o 86 procent.

Nie wolno jednak zupełnie zrezygnować z pierwiastka. Wapń jest niezbędny dla odpowiedniej krzepliwości krwi, zdrowych mięśni, a także regulacji układu nerwowego. Bardzo ważne jest, aby odpowiednią jego ilość dostarczyć w dzieciństwie, ale nie wolno przeceniać właściwości wapnia w wieku dorosłym.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić