Ewelina Kolecka
|

Turcja przechwyciła statek Izraela. Naukowcy musieli uciekać

364 reakcje
63
20
281
Podziel się

Naukowcy z Izraela mieli przeprowadzić badania u wybrzeży Cypru. W czasie podróży napotkali jednostkę tureckiej marynarki wojennej. Turcy zmusili załogę Izraela, by opuściła terytorium. Ich tłumaczenie jest zdumiewające.

Turcja przechwyciła statek Izraela. Naukowcy musieli uciekać
(East News, DEFENCE MINISTERY PRESS SERVICE/AFP)

To wydarzenie zaostrzyło relacje między Turcją a Izraelem. Wszystko przez sposób, w jaki ekipa izraelskich naukowców została potraktowana przed turecką załogę.

Instytutu Oceanografii i Limnologii w Izraelu zorganizował ekspedycję. Grupa naukowców podróżowała statkiem Bat Galim. Mieli za zadanie przeprowadzić badania na terenie wód terytorialnych Cypru.

Przedstawiciele Instytutu uzyskali wcześniej wymaganą zgodę od cypryjskich władz. Na początku nic nie zapowiadało, że wyprawa zakończy się w tak gwałtownych okolicznościach.

Izraelskie media poinformowały o zatrzymaniu w sobotę 14 grudnia. W trakcie podróży przedstawiciele tureckiej marynarki wojennej natrafili na Bat Galim i skontaktowali się z załogą. Po uzyskaniu wyjaśnień, jaki jest cel podróży, Turcy zażądali, aby statek natychmiast opuścił teren.

Członkowie tureckich sił morskich osobiście dopilnowali, żeby Izraelczycy opuścili morskie terytorium Cypru. W efekcie wybuchł skandal: dlaczego Turcy zmusili do wyjazdu jednostkę, która nie wkroczyła na terytorium ich państwa? Jak później tłumaczyli Turcy, ich decyzja miała związek z wkroczeniem przez załogę Bat Galim na teren tak zwanej Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Turecka Republika Cypru Północnego powstała w 1974 roku. Ludność tego terytorium – przy udziale wojsk tureckich – ogłosiła niepodległość od władzy Cypru. Co najciekawsze, istnienie Republiki jest uznawane tylko przez dwa kraje: Ankarę i Nachiczewańską Republikę Autonomiczną. Prawdopodobnie z tego powodu przedstawiciele Instytutu Oceanografii i Limnologii nie wystąpili do jej władz z prośbą o zgodę na badania.

Jak informuje Al-Dżazira, decyzja Turcji mogła być podyktowana dodatkowymi względami. Na terenie, który badali naukowcy, trwa zacięta rywalizacja o eksploatację złóż naturalnych. Z tego powodu władze państwa poleciły siłom morskim, by traktować wszystkich przybyszy ze szczególną ostrożnością.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

281
63
20
KOMENTARZE
(281)
Dan
miesiąc temu
Popłynęli ..... sprawdzić czy przypadkiem nie zostało jakieś mienie o które należy się upomnieć, ale Turcy byli sprytniejsi :)
NOIPOGONILI
miesiąc temu
naukowcy z MOSAD-u.NIE ZDĄŻYLI ZBADAĆ TERENU.
WOJOWNIK
miesiąc temu
popieram TURCJĘ a co na to światowy kongres zydów ha,ha ? aj waj brawo WIELKA TURCJO?
wieszcz
miesiąc temu
ja stałem się antysemito od momentu kiedy ambasador wajs powiedział że izrael pożyczy polsce pieniądze na spłatę bezdziedzicznych roszczeń żydowskich czyli chcą nas wziąć w niewolę ekonomiczną a potem to już jak w polestynie
Nl
miesiąc temu
Schleswig-Holstein też płynął niby ze studentami
Najnowsze komentarze (281)
WM.
4 tyg. temu
Niech Izrael pilnuje Swoich wód terytorialnych.
Anty
miesiąc temu
Tak, Izrael to najbardziej godny zaufania partner...
Jan z lasu
miesiąc temu
Gdzie leży państwo Ankara?
echo
miesiąc temu
Skoro żydzi się wycofali to też uznali okolice Cypru jako turecką prowincję? Jako trzeci kraj.
Mars
miesiąc temu
Mieli odszukać czarodziejską arkę przymiarkę. A tu halt... Co na to by powiedział Owadia?
madzia 30 yo
miesiąc temu
A u nas szwendają się po lotniskach... KTO IM NA TO POZWALA???
Salomon
miesiąc temu
Cypr jest okupowany przez Tircję od 1974 roku. Nie oszukujmy się że jest to nasz sojusznik z NATO. Powinno się ich w trybie natychmiastowym z tego gremium wykluczyć i budować prawdziwe sojusze np. w Europie Trójmorze. A co do izraela to trzeba mieć na nich zawsze oko, i w stosunkach z nimi traktować ich tak samo jak oni nas.
Patrick
miesiąc temu
Islamskie dzieci nikt was sie nie boi
rabieg
miesiąc temu
Państwo NATO zaanektowali terytorium Cypru, a jak to się ma do aneksji Krymu? HIPOKRYCI. A Zydzi z Izraela nie lepsi. Aneksji Turcji nie uznaje a co ze swoimi? Ja p..
BOSMAN
miesiąc temu
Trzeba było zatopić ,,czosnkowego ,, okupanta ziemi palestyńskiej.
afrykaner
miesiąc temu
powinni zatopić to żydowskie badziewie.
Piotr
miesiąc temu
Co to za kraj Ankara? Chyba Turcja.
narcyz
miesiąc temu
W Polsce to niepojęte Żyd coś chce a oni mu nie dają
ass
miesiąc temu
brawo TURCJAzlodzieje napewno chcieli cos ukrasc
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić