Ulubione programy, książki i zespoły Polaków

12

W opublikowanej przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku pracy pt. "Kulturalna hierarchia. Nowe dystynkcje i powinności w kulturze a stratyfikacja społeczna" dowiedzieć się można, jakie treści kulturalne przyswajamy w zależności od zajmowanej pozycji społecznej.

Ulubione programy, książki i zespoły Polaków
(flickr.com, flash.pro,Nicholas Buer)

W raporcie dotyczącym 2015 roku uwzględniono m.in. telewizję. Na pierwszym miejscu najpopularniejszych programów telewizyjnych i seriali znajdują się "Wiadomości". Wybierają je osoby zarówno o niskiej, jak i o wysokiej pozycji społecznej. To jedyny tytuł wspólny dla listy. Ludzie o wysokim statusie społecznym chętniej oglądają "Fakty" (2. miejsce) oraz "Jeden z dziesięciu" (3. miejsce). Pozycje te u osób o gorszym statusie znajdują się niżej (odpowiednio 4. i 5. miejsce). Odwrotna sytuacja dotyczy programów, takich jak "Sprawa dla reportera" i "Szkło kontaktowe". Jedyny serial fabularny w zestawieniu "M jak miłość" wybierany jest tylko przez osoby o niskiej pozycji społecznej (6. miejsce).

Co czytają Polacy? Głównie rodzimą klasykę. "Potop" znajduje się na pierwszym miejscu u osób o wysokiej pozycji społecznej. U tych o gorszym statusie jest dopiero trzeci, ale powodem może być zdeklasowanie go przez dwa inne dzieła Henryka Sienkiewicza, takie jak "Quo Vadis" (1. miejsce) i "Krzyżacy" (2. miejsce). W tej grupie na dalszych pozycjach można też znaleźć "W Pustyni i w puszczy" , "Pana Tadeusza" oraz Biblię. Na ostatniej, 10. pozycji znajduje się natomiast "Harry Potter".

Osoby o wysokiej pozycji społecznej czytają zdecydowanie więcej zagranicznej literatury. Drugie miejsce zajmuje na przykład norweska powieść filozoficzna "Świat Zofii", a trzecie - niezwykle popularna powieść erotyczna "Pięćdziesiąt twarzy Greya". Dalej są powieści fantasy - "Władca Pierścieni" i "Wiedźmin", rosyjski klasyk "Mistrz i Małgorzata", sensacyjny "Kod Leonarda Da Vinci" oraz popularny thriller "Nocny pociąg do Lizony". Ostanie pozycje zajmuje klasyka polskiej literatury - "Noce i dnie" oraz "Krzyżacy.

W 2015 roku Polacy oglądali w kinach głównie superprodukcje i animacje. Choć osoby o niskiej pozycji społecznej nie przeczytały książki "Pięćdziesiąt twarzy Greya", chętnie wybierały się do kina na jej adaptację (1. miejsce najpopularniejszych filmów oglądanych w kinie). Te o wysokiej pozycji nie były gorsze (2. miejsce), ale chętniej wybierały się z dziećmi na popularne "Minionki" (pozycja 8. u osób o niskiej pozycji społecznej). Osoby o gorszym statusie chętniej oglądały odgrzewane hity ("Ogniem i mieczem", "Pan Tadeusz" i "Avatar" i "Pasja", podczas gdy te o wyższym wybierały raczej blockbustery ("Jurrasic World", "Mad Max", "Avengers"). Z nowych polskich filmów najlepiej u obu grup wypadają "Bogowie" (3. miejsce u osób o niską i 7. u osób o wysokiej pozycji społecznej).

Czy Polacy nie przyznają się do słuchania disco polo czy naprawde tego nie robią? Zespół Bajm zajmuje ostatnią, 10. pozycję i to tylko u osób o niskiej pozycji społecznej. Poza tym na liście Instytutu Kultury Miejskiej wyraźnie widać, że jesteśmy fanami polskiej klasyki. Szczególnie widoczne jest to u osób o niskiej pozycji społecznej, gdzie pierwsza trójka to Perfect, Maryla Rodowicz i Krzysztof Krawczyk, a po w miarę świeżym zespole Enej, widać kolejno Czerwone Gitary, Irenę Santor, Lady Pank, Bajm i Budkę Suflera.

Specjalnych nowości nie uświadczy się też u osób o wysokiej pozycji społecznej . Zagraniczni artyści to Metallica (2. miejsce), Pink (4. miejsce) Michael Jackson (5. miejsce) i Linkin Park (8. miejsce). Znamienna jest obecność bardzo popularnego Popka i jego Gangu Albanii, który zajmuje 7. pozycję.

Z całą listą zapoznać się można na stronie Obserwatorium Kultury Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Autor: Tomasz Wiślicki

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić