Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

USA wypatruje „świątecznej niespodzianki” od Korei Północnej

191

USA uważnie obserwuje Koreę Północną. Istnieje prawdopodobieństwo, że Korea zdecyduje się wystrzelić międzykontynentalny pocisk balistyczny w Boże Narodzenie, co może całkowicie zaprzepaścić prowadzone negocjacje.

USA wypatruje „świątecznej niespodzianki” od Korei Północnej
(East News, KCNA via KNS/Associated Press/East News)

Korea Północna na początku tego miesiąca przeprowadziła testy silnika. Eksperci twierdza, że mógł być to silnik do pojazdu kosmicznego bądź też broni nuklearnej i pocisków. Korea te działania określiła jako "kluczowe", co zaniepokoiło Amerykanów.

USA obawia się, że wkrótce Korea może wznowić testy broni. To z kolei doprowadziłoby do całkowitego impasu w negocjacjach w sprawie wyeliminowania broni nuklearnej w państwie Kim Dzong Una.

Korea Północna rozwija się. Buduje nowe możliwości. Zdobywa nowe możliwości wypróbowywania nowych pocisków, które grożą nam i naszym sojusznikom na nowe sposoby - powiedział Anthony Wier, były urzędnik Departamentu Stanu.

Zobacz także: #KresyŚwiata: Kim Dzong Un się umacnia. Przywódca zyskał nowe uprawnienia

Ekspert twierdzi także, że najbliższych dniach lub tygodniach może zostać wystrzelony pocisk balistyczny. Koreańczycy ostrzegali wcześniej przed możliwym „prezentem świątecznym”.

Na początku grudnia Korea powiedziała, że Donald Trump nie zdoła uratować negocjacji nuklearnych i to do USA należy wybór tego, jaki „prezent świąteczny” otrzyma.

Obserwuję Półwysep Koreański już od ćwierć wieku. Znam ich taktykę, ich zuchwałość. Musimy zająć się tym poważnie, usiąść i dyskutować na temat porozumienia politycznego, które pomoże w denuklearyzacji półwyspu. Jest to najlepszy sposób i prawdopodobnie jedyny krok naprzód – powiedział na początku tygodnia sekretarz obrony Mark Esper.

Stany Zjednoczone za wszelką ceną chcą doprowadzić Koreę Północną do pozbycia się broni nuklearnej i wstrzymania testów pocisków. Na spotkaniu w Singapurze w czerwcu 2018 r. Donald Trump i Kim Dzong Un wydali wspólne oświadczenie, w tej sprawie. Przywódca Korei zobowiązał się do działania na rzecz denuklearyzacji półwyspu. Negocjacje utknęły w martwym punkcie, po tym jak USA odrzuciło postulaty Korei. Od tamtej pory sytuacja tylko się pogarsza.

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić