aktualizacja 

Ustawa PiS o TK częściowo niekonstytucyjna

173

Po niejawnym posiedzeniu sędziów Trybunału Konstytucyjnego Prezes TK Andrzej Rzepliński ogłosił wyrok ws. nowej ustawy o TK.

Ustawa PiS o TK częściowo niekonstytucyjna
(PAP)

Zmiany, które miała wprowadzić ustawa, uznano za niekonstytucyjne. Sędziowie stwierdzili, że - nowe zapisy dotyczące kolejności badania spraw, możliwość blokowania wyroków przez 4 sędziów i wyłączenie wyroku TK z 9 marca z obowiązku publikacji - są niezgodne z ustawą zasadniczą.

Ustawa miała też być "batem" na prezesa TK. Jej zapisy miały bowiem narzucić na szefa Trybunału obowiązek dopuszczenia do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm. Chciano także zrezygnować z obowiązującego dotychczas obowiązku publikacji wyroków Trybunału oraz by prezes TK składał wniosek o ogłoszenie wyroku do premiera. Obie zmiany uznano jednak za niekonstytucyjne.

Ustawę zaskarżyli przed Trybunałem posłowie PO, Nowoczesnej i PSL i Rzecznik Praw Obywatelskich. Jeszcze w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślał, że ustanowienia TK podejmowane w dziesięcioosobowym składzie mają jedynie wywołać awanturę, bo opierają się o nieobowiązującą już ustawę. Podobnego zdania jest minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro podkreślał, że wyroki TK po niejawnych posiedzeniach nie mają mocy prawnej.

Dokument miał wejść w życie już 16 sierpnia. Ustawę przegłosowano w Sejmie, po burzliwych dyskusjach, 22 lipca. 8 dni później została ona podpisana przez prezydenta. Ustawa wnosiła znaczące zmiany do pracy Trybunału. Była to m.in. zasada badania wniosków zgodnie z kolejnością wpłynięcia czy możliwość blokowania wyroków pełnego składu przez 4 sędziów.

Autor: Kamil Karnowski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić