Kacper Krysztofik| 

Ważna zmiana. Pod 997 nie zastaniesz policji

151

Jeszcze w tym roku, w każdym województwie numer 997 zostanie przełączony do Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Oznacza to, że dalej będziemy mogli pod niego dzwonić, ale zgłoszenia nie przyjmie już funkcjonariusz policji.

Ważna zmiana. Pod 997 nie zastaniesz policji
(Forum)

Ta zmiana ma odciążyć pracę policyjnych dyspozytorów. Odtąd, na policję będą trafiać tylko wybrane zgłoszenia alarmowe - muszą być związane z takimi zagrożeniami, jak możliwość utraty życia, zdrowia, mienia czy zakłócanie porządku publicznego - informuje "Rzeczpospolita".

Przełączenie numeru rozwiąże także problem fałszywych zgłoszeń. CPR będzie oceniało wiarygodność i zasadność powiadomień, jakie obywatele będą chcieli przekazać policjantom. Zdaniem pomysłodawców, to pozytywnie wpłynie na czas i skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują. Warto podkreślić, że tylko w zeszłym roku operatorzy numerów alarmowych CPR odebrali niemal 8,5 mln fałszywych zgłoszeń.

Czas oczekiwania na połączenie również się zmieni. Oczywiście na korzyść - ulegnie on skróceniu. Gdy uda nam się już połączyć z dyspozytorem CPR, możemy być pewni, że w chwili zgłoszenia powiadomione o nim zostaną wszystkie służby, które dedykowane są dla charakteru danego zdarzenia.

Przejęcie przez CPR obsługi numeru 997 to efekt udanego pilotażu. Został przeprowadzony w 2017 roku na Śląsku i dał bardzo dobre rezultaty. Dlatego MSWiA będzie sukcesywnie wprowadzać tę zmianę w całej Polsce, w okresie od kwietnia do grudnia. Jeszcze w kwietniu nastąpi przełączenia numeru alarmowego w województwach opolskim i świętokrzyskim. W maju zaś, modyfikacja obejmie województwa lubuskie i kujawsko-pomorskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić