Większość Polaków robi nadgodziny. Mści się to na zdrowiu

46

Aż trzy czwarte polskich pracowników pracuje dłużej niż powinno, a 60 procent z nich skarży się na zdrowie i wini właśnie pracę - donosi, powołując się na badania jednej z firm rekrutacyjnych, "Rzeczpospolita".

Większość Polaków robi nadgodziny. Mści się to na zdrowiu
(Shutterstock.com, TijanaM)

Według firmy Hays tydzień pracy przekraczany jest o kilka lub nawet kilkanaście godzin. Ponadto ponad połowa zatrudnionych bierze pracę do domu, a nawet siedzi nad niedokończonymi projektami w weekendy. Około 6 procent badanych przyznało, że oprócz standardowego 40-godzinnego tygodnia pracuje dodatkowo od 20 do 25 godzin.

Przyczyn wydłużania tygodnia pracy jest kilka. Jedna z nich to brak efektywności i robienie w pracy kilku rzeczy na raz, co skutkuje często zostawianiem zadań na później i ich niekończeniem. Poza tym w firmach często brakuje pracowników, przez co zatrudnieni na jednym stanowisku, oprócz swojej pracy, wykonują także zadania pierwotnie przypisane komuś innemu, choć nie mają ich w kontrakcie.

Co ciekawe, wraz ze stażem pracy i kolejnymi awansami liczba nadgodzin rośnie. Jak podaje "Rzeczpospolita", także praca zdalna i elastyczne godziny nie sprzyjają kończeniu na czas, szczególnie gdy pracownik dostępny jest pod mailem i telefonem 24 godziny na dobę.

Zwiększenie czasu pracy nie jest dobre dla psychiki, relacji rodzinnych, ale także dla zdrowia. Lekarze alarmują, że narażony jest nie tylko kręgosłup, ale coraz częściej pojawia się ryzyko chorób krążenia i nowotworów.

Autor: Tomasz Wiślicki

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić