*Samorządy będą miały na zmiany rok od momentu wejścia ustawy w życie. *Pierwotnie projekt dawał im 24 miesiące, ale ostatecznie czas uległ skróceniu. Za przyjęciem ustawy dekomunizacyjnej głosowało 438 posłów. Nikt nie zagłosował przeciw. Posłanka PO, Lidia Gądek, wstrzymała się od głosu.
To, że z polskiej przestrzeni publicznej powinny zniknąć symbole komunizmu, to jest chyba rzeczą naturalną i normalną – powiedziała w TVN24 premier Beata Szydło.
*Wg. IPN w Polsce istnieje 1200-1400 obiektów z nazwami sprzed 1989 r. *Ustawa oznacza, że formalnie zmienią się adresy mieszkańców „komunistycznych” ulic. Ustawodawca uspokaja jednak, że nie będą oni musieli od razu wyrabiać nowych dokumentów. Stanie się tak, kiedy upłynie termin ich ważności.
Prezes IPN Łukasz Kamiński rozważa usunięcie pomników poświęconych Armii Czerwonej. Proponuje, by umieścić je w specjalnym skansenie, informuje tvn24.pl.
Na słowa szefa IPN już zareagowało rosyjskie MSZ. Ministerstwo nazwało to „działaniami graniczącymi z barbarzyństwem”. Zapewniło także, że jeśli dojdzie do usuwania pomników, nie pozostawi tego bez reakcji.
Nie przegap:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.