Wielka zagadka rozwiązana. Neurolodzy wyjaśniają skąd się bierze szczęście

Japońscy naukowcy od dawna próbowali wyjaśnić gdzie dokładnie zachodzą zmiany w mózgu, wywołujące poczucie szczęścia. I udało się!

Wielka zagadka rozwiązana. Neurolodzy wyjaśniają skąd się bierze szczęście
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY)

Wyjaśnienie zagadki było możliwe dzięki badaniu rezonansem magnetycznym. Grupa uczonych z uniwersytetu w Kioto skupiła się na tym, jak budowa mózgu wpływa na odczuwanie szczęścia. Badania wykazały, że ogólne poczucie szczęścia jest spowodowane w głównej mierze przez satysfakcję płynącą z życia.

Grupie badanych osób zadawano pytania, z odpowiedzina które wynikało czy są szczęśliwi, czy nie. Pytano ich również o ich aktualną sytuację życiową. Badania udowodniły, że kiedy ogólna życiowa satysfakcja pokryje się w czasie z chwilowym sukcesem, ludzie czują szczęście.

Wszystko dzieje się w przedklinku. Jest to część mózgu znajdująca się w kresomózgowiu i zalicza się do płata ciemieniowego. Według badanych, to właśnie w tej części zachodzą zmiany, dzięki którym odczuwamy szczęście. Najciekawsze jest to, że u osób szczęśliwszych ta część mózgu jest większa niż u pozostałych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić