Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

"Wilk" zginął w Amazonii. Bandyci nie mieli litości

36
Podziel się

Paulo Paulino Guajajara, znany jako "Wilk", został zastrzelony w Amazonii. 26-latek był jednym z przywódców Strażników Lasu, indiańskiej formacji broniącej lasu przed nielegalną wycinką.

Paulo Paulino Guajajara był jednym z przywódców Strażników Lasu.
Paulo Paulino Guajajara był jednym z przywódców Strażników Lasu. (Forum)
bEUjMaaJ

Gangsterzy na widok Indian zaczęli strzelać. Patrol tzw. Strażników Lasu natknął się na nielegalną wycinkę drzew w rezerwacie Arariboia w stanie Maranhao w Brazylii. Uzbrojeni drwale nie zamierzali się poddać. W czasie strzelaniny jeden z nich trafił w twarz 26-letniego Paula Paulina Guajajary, lidera milicji indiańskiej. "Wilk" zginął na miejscu.

Obydwie strony konfliktu straciły jednego ze swoich ludzi. Oprócz Indianina życie stracił jeden z nielegalnych drwali. Laércio Guajajara, towarzysz zamordowanego Strażnika, został ranny, ale udało mu się uciec. Trafił do szpitala. Teraz ich plemię domaga się sprawiedliwości.

Policja federalna bada sprawę morderstwa przywódcy rdzennej ludności, Paula Paulina Guajajary, w ziemi Arariboia w Maranhão. Dołożymy wszelkich starań, aby pociągnąć do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za tę zbrodnię - ogłosił Sergio Moro, minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego Brazylii.

bEUjMaaL
Zobacz także: Zobacz też: #KresyŚwiata: Peruwiańczycy są wzorem do naśladowania. Polacy mogą im zazdrościć

Formacja Strażników Lasu powstała w 2012 roku. Skupia członków plemion Ka'apor, Guajajaras i Awá-Guajás, którzy patrolują las amazoński, szukając nielegalnych wycinek, likwidując obozy drwali i gasząc pożary. Paulo Paulino Guajajara miał 19 lat, kiedy powstała indiańska milicja. Trzy lata później był już jednym z liderów formacji o przydomku Lobo Mau, czyli "Zły Wilk".

bEUjMaaR

Czasami się boję, ale musimy trzymać głowy wysoko i działać. Chronimy nasze ziemie i życie na nich. Musimy zachować to życie dla naszych dzieci - podkreślał Paulo Guajajara.

W walce z nielegalną wycinką lasu amazońskiego zginęło ponad 300 osób. Miejscowi Indianie i organizacje ekologiczne oskarżają władze, a zwłaszcza prezydenta Jaira Bolsonaro, o milczące przyzwolenie na przemoc wobec ludzi sprzeciwiających się nielegalnym wycinkom lasu i niszczeniu lasów amazońskich - informuje brazylijski serwis G1 Globo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEUjMabm
KOMENTARZE
(36)
daf
2 lata temu
Szkoda chłopaka :( Nie napisali, że wycinki prowadzone są na terenie rezerwatu i ziem należących do jego plemienia. Plemię zaapelowało do świata o wsparcie. Prezydent Brazylii od lat przymyka oczy na wyrąb w Amazonii!
Nie zwierzęta...
2 lata temu
potworami jesteśmy...mówiącym...ale jednak potworami...bo zwierzęta nie niszczą swojego domu Ziemi !!!
;)
2 lata temu
Czyli to są te złe wilki;)
bEUjMabn
Dooont caaare...
2 lata temu
Kogo to obchodzi
PL
2 lata temu
Milicja ? to tam też komuna dotarła ;-)
real
2 lata temu
Trzeba im wysłać "ekologicznego" jak Szyszko - wyczyści im puszczę z korników razem z drzewami
Kisa
2 lata temu
Nie należy sponsorować takich wycinek czyli nie kupować drewna pochodzące z lasów Amazonki!!!
białasy w ama...
2 lata temu
zło wcielone
lll
2 lata temu
To nic. Najważniejsze, że już wkrótce będziesz mogła położyć sobie w salonie nową podłogę z drewna egzotycznego. Stać cię. przecież twój stary ma 3 stoiska na bazarze i terenowe bmwuuuu.
buszek
2 lata temu
jeden załuje a 2 sie smieje
ZabierzcieMni...
2 lata temu
Goście sobie robią nielegalną wycinkę, wszyscy o tym wiedzą i jest fajnie.
z
2 lata temu
tereny indian zagrabili amerykanie i rzadzą sie jak u siebie a przeciez cale usa nalezaly do indian... oby ziemia pomscila smierc kazdego strażnika lasu
Ela
2 lata temu
Urzędnicy dostają łapówki, co ich obchodzi, że tam żyją ludzie :(
bEUjMabf
wierny
2 lata temu
strzałki z kurarą na takich
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić