Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Wspaniałe wieści z Wielkopolski. Takiego widoku nie podziwiano od 100 lat

154

Na terenie Nadleśnictwa Włoszakowice w Wielkopolsce leśnicy zaobserwowali pierwszą od 100 lat parę rybołowów. Teraz ptaki te starają się o młode.

 Wspaniałe wieści z Wielkopolski. Takiego widoku nie podziwiano od 100 lat
(Nadleśnictwo Włoszakowice)

Lasy Państwowe informują, że włoszakowiccy leśnicy liczą na to, że w tym roku, w gnieździe pojawią się młode. To jednak nie takie proste. Aby rybołów mógł się rozmnażać, potrzebuje przede wszytki spokoju. Leśnicy znaleźli sposób, jak go im zapewnić.

By rybołów wyprowadził lęgi ważne jest zapewnienie mu spokoju, dlatego wokół gniazda utworzono strefę ochrony okresowej i całorocznej. Oznacza to, że w sezonie lęgowym (od 1 marca do 31 sierpnia) nie wolno przebywać w granicy 500 m od gniazda oraz 200 m, po odlocie ptaków na zimowiska – podają Lasy Państwowe.

Najwyżej umieszczone ptasie gniazdo w Polsce. Rybołowy pod Poznaniem

Na terenie zarządzanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu podejmowane są też inne działania na rzecz rybołowów. W Nadleśnictwie Sieraków zamontowano już sztuczne ptasie gniazdo na 45-metrowym modrzewiu. "Prawdopodobnie jest to najwyżej usytuowane ptasie gniazdo w Polsce” – podkreślają Lasy Państwowe. Leśnicy dodają, że umieszczenie gniazda tak wysoko ma duże znaczenie. Rybołów gnieździ się bowiem na najwyższych, górujących nad otoczeniem, drzewach, a także na słupach wysokiego napięcia. Zwykle jego gniazda znajdują się w pobliżu niegłębokich i przejrzystych zbiorników wodnych, gdzie może polować na ryby.

Rybołów - drapieżnik, który odlatuje na zimę

Rybołów to szponiasty drapieżnik, który jest gatunkiem migrującym. Do Polski przylatuje końcem marca, a na zimę odlatuje do Afryki. W drugiej połowie kwietnia samica składa od dwóch do trzech jaj. Po około 40 dniach wykluwają się z nich pisklęta.

Rybołowy doskonale polują na ryby. Potrafią je dostrzec nawet z wysokości 40 metrów. Następnie nurkują do głębokości 1 metra, osiągając przy tym 30-60 km/h.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić