o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|
aktualizacja

Wspaniałe wieści z Wielkopolski. Takiego widoku nie podziwiano od 100 lat

86
Podziel się

Na terenie Nadleśnictwa Włoszakowice w Wielkopolsce leśnicy zaobserwowali pierwszą od 100 lat parę rybołowów. Teraz ptaki te starają się o młode.

 Wspaniałe wieści z Wielkopolski. Takiego widoku nie podziwiano od 100 lat
(Nadleśnictwo Włoszakowice)
bEiqgIeZ

Lasy Państwowe informują, że włoszakowiccy leśnicy liczą na to, że w tym roku, w gnieździe pojawią się młode. To jednak nie takie proste. Aby rybołów mógł się rozmnażać, potrzebuje przede wszytki spokoju. Leśnicy znaleźli sposób, jak go im zapewnić.

By rybołów wyprowadził lęgi ważne jest zapewnienie mu spokoju, dlatego wokół gniazda utworzono strefę ochrony okresowej i całorocznej. Oznacza to, że w sezonie lęgowym (od 1 marca do 31 sierpnia) nie wolno przebywać w granicy 500 m od gniazda oraz 200 m, po odlocie ptaków na zimowiska – podają Lasy Państwowe.

bEiqgIfb

Najwyżej umieszczone ptasie gniazdo w Polsce. Rybołowy pod Poznaniem

Na terenie zarządzanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu podejmowane są też inne działania na rzecz rybołowów. W Nadleśnictwie Sieraków zamontowano już sztuczne ptasie gniazdo na 45-metrowym modrzewiu. "Prawdopodobnie jest to najwyżej usytuowane ptasie gniazdo w Polsce” – podkreślają Lasy Państwowe. Leśnicy dodają, że umieszczenie gniazda tak wysoko ma duże znaczenie. Rybołów gnieździ się bowiem na najwyższych, górujących nad otoczeniem, drzewach, a także na słupach wysokiego napięcia. Zwykle jego gniazda znajdują się w pobliżu niegłębokich i przejrzystych zbiorników wodnych, gdzie może polować na ryby.

Rybołów - drapieżnik, który odlatuje na zimę

Rybołów to szponiasty drapieżnik, który jest gatunkiem migrującym. Do Polski przylatuje końcem marca, a na zimę odlatuje do Afryki. W drugiej połowie kwietnia samica składa od dwóch do trzech jaj. Po około 40 dniach wykluwają się z nich pisklęta.

bEiqgIfh

Rybołowy doskonale polują na ryby. Potrafią je dostrzec nawet z wysokości 40 metrów. Następnie nurkują do głębokości 1 metra, osiągając przy tym 30-60 km/h.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEiqgIfC
KOMENTARZE
(86)
Szymek
rok temu
Zakaz wstępu na tereny leśne. Ograniczyć się do parków i skwerów. Natura szybko się odrodzi. Żeby jeździć samochodem trzeba zdać egzamin a więc analogicznie jeśli chcesz wejść na tereny leśne musisz zdać odpowiedni egzamin. Źle się zachowujesz - dokument odebrany i dożywotni zakaz wstępu do lasu.
kloc
rok temu
dobry koronovirus. nawozi ziemie i dba o odrodzenie przyrody. prawdziwa ekologia a nie... lewackie wyciaganie kasy
Bleach
rok temu
Taka znając życie to niedługo ich odstrzelą,bo banda niedorobionych kłusowników nie przepuści okazji.
bEiqgIfD
Kamil
rok temu
No super
FDAS
rok temu
BRAWO, JAK DLA MNIE SUPER WIESCI, NATURA JEST WSPANIAŁA
Kamil
rok temu
W Barlinku od kilku lat są rybołowy..
kpiarz
rok temu
Ale jakie wysypisko śmieci te ptaszki zastały w nadleśnictwie, uciekną panie nadleśniczy
Z Marsa
rok temu
Przegonić ludzi z Bieszczad, Tatr, Sudetów, puszcz, rezerwatów, lasów i akwenów wodnych to się wszystkie gatunki zwierząt odrodzą.
Jurek640
rok temu
To wspaniale,oby tylko ludzie tego niezepsuli
tes
rok temu
...dopoki pisowska banda nie wytnie drzew i nie zabije zwierzaków
Pik
rok temu
Ciekawe czy tak popularne ostatnio strzelanie do zwierząt nie odstraszy tych ptaków i jakie będą obostrzenia dla myśliwych, czy znowu ich to nie będzie dotyczyło!!!
Daniel
rok temu
Wystarczy że nie ma ludzi i wszystkie zwierzęta wracają to my zabijamy je nie wiedząc o tym dlatego dobrze że był zakaz wejścia do lasu powinien być jeszcze zamknięte :)
xcx
rok temu
Ważne aby rybołowy miały wykupioną kartę wędkarską i przestrzegały okresów ochronnych ryb.
bEiqgIfv
mmm
rok temu
Jastrzębie z młodymi zrobią to co zwykle.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić