Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|

Wynaleźli niesamowite lody. Nie topią się na słońcu!

14
Podziel się:

Lepkie ręce, brudne ubranie, kolorowa kałuża na ziemi. Jedzenie lodów latem nastręcza wystarczająco dużo problemów, by z tej słodkiej przekąski zrezygnować. Tymczasem w Japonii stworzono, i to przez przypadek, lody wytrzymujące wysoką temperaturę bez topienia się w ręku.

Wynaleźli niesamowite lody. Nie topią się na słońcu!
(iStock.com)

Sekret lodów, które się nie topią, ukryty jest w truskawkach. Nie chodzi o jakiś szczególny i nieznany walor lodów o tym smaku, a raczej pozyskiwaną z owoców substancję chemiczną. Dzięki jej zdolności do utwardzania produktów mlecznych profesor uczelni Kanazawa był w stanie wyprodukować lody nowej generacji - donosi dziennik "Asashi Shimbun".

Gapię się na niego od 5 minut i nic się nie dzieje. Cały czas wygląda tak samo, jak wyjęty z zamrażarki. A przecież świeci słońce. Z typowych lodów już by kapało - nie może się nadziwić turysta odwiedzający firmowy sklep Kanazawa Ice w prefekturze Chiba.

Trzeba poczekać dłużej. Poniżej wideo z testem wytrzymałości. Roztapianie w przyśpieszonym tempie zajęło 3 godziny, wideo trwa nieco poniżej 2 minut. Ponoć te lody w klimatyzowanym pomieszczeniu wytrzymują nawet trwający 5 minut atak z pomocą suszarki.

*Co tu się dzieje? * Polifenol uzyskany z truskawki utrudnia rozłączanie się cząsteczek wody i oleju, dzięki czemu lód utrzymuje dłużej swój kształt. Odkryto tę właściwość przypadkiem, szybko opatentowano i wprowadzono do produkcji.

Miejski ośrodek badawczy w Kanazawie pomagał plantatorom truskawek, którzy mieli problem ze sprzedażą swojego produktu. Z brzydkich owoców pozyskiwano więc polifenol i próbowano użyć go do przygotowywania jakichś potencjalnie nadających się do sprzedaży przekąsek. Pracujący z polifenolem kucharz poskarżył się, że substancja usztywnia produkty pochodzenia mlecznego i nie wie, co ma z tym zrobić. Badacze z problemu uczynili okazję. Prof. Tomihisa Ota wykorzystał odkrycie do produkcji lodów. Dziś sprzedaje się je nie tylko w Kanazawie, ale i Tokio i Osace.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Ann
5 lata temu
Czyli "jesteśmy zrobione z chemii"?? :0
pyx
5 lata temu
my też mamy ciepłe lody, które się nie topią, czyli coś podobnego do ptysia
tomek 760331
5 lata temu
To jak sie topia jak na sloncu 50c to w ustach sie rozpuszcza na sloncu nie? Bzdura a jezeli nie to loda 3h bede jadl porazka hahaha
Hunter
5 lata temu
Tylko ile E... Jest w tych nowych lodach?
zac
5 lata temu
Amerykańscy grabarze zauważyli że trupy się nie rozkładają, tye w nich chemii i antybiotykow...
On
5 lata temu
A to że człowiek po zjedzeniu tych lodów świeci potem w nocy to już nie napisali.
asdf
5 lata temu
1 enzym z truskawek a wy już że chemia :D
klop
5 lata temu
proszę podać skład tej bomby chemicznej pewnie sama trucizna
lody tradycyj...
5 lata temu
No ale skoro te lody się nie rozpuszczają, to co za przyjemnośc w ich jedzeniu jeśli w ustach będą miały stałą postać? Cała przyjemność z jedzenia lodów polega właśnie na ich rozpuszczalności. Czy te "lody" je się jak zimne ciastka czy jak?
:(
5 lata temu
mam nadzieje że będzie na nich ostrzeżenie mam alergie na truskawki
pawel
5 lata temu
sama chemia
mi
5 lata temu
czyli chemia az swieci,czy nie lepiej jesc moze starac sie naturalne produkty,wiadomo ze zyje sie szybko i brak czasu ale fast food to czasem mniej niz 50% miesa a te nowinki to gwozdz w nasze cialo,kawy z tych starb.... gdzie jest 8-9 lyzeczek cukru to wszystko napycha,uzaleznia i zabija
Ymooo
5 lata temu
Do dominik A KOGO TO OBCHODZI?!
dominik
5 lata temu
Ja lodów nie mogę jeść
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić