Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Zachwycasz się złotymi myślami z sieci? Lepiej sprawdź swoje IQ

Kanadyjscy naukowcy odkryli, że ludzie, którzy wierzą w moc coachingu i siłę "głębokich" przemyśleń znalezionych w sieci charakteryzują się mniejszym ilorazem inteligencji niż reszta populacji. Co więcej, takie osoby o wiele częściej wierzą w teorie spiskowe, zjawiska paranormalne czy medycynę alternatywną.

Zachwycasz się złotymi myślami z sieci? Lepiej sprawdź swoje IQ
(Facebook.com)

Badania przeprowadzono na Uniwersytecie Waterloo w Ontario. Zarządzający eksperymentem doktorant Penny Cook wraz z ekipą naukowców przebadał setki osób. Rezultat ich badań z pewnością nie ucieszy zwolenników szeroko rozumianego coachingu osobistego. Okazało się bowiem, że światopogląd osób, które wierzą w skomplikowanie przedstawione banały, opiera się na kompletnych bzdurach.

(Facebook.com)

Jak więc określić, co jest bzdurą, a co nie? Naukowcy opisali zachowania badanych w dokumencie zwanym "Wykrywanie pseudonaukowych bzdur". Cook skorzystał ze strony internetowej, która generowała logicznie brzmiące zdania z losowych słów, np. "ukryte znaczenia potrafią zmienić podobne abstrakty piękna". Zbudowane zdania niebrzmiały zbyt senownie, jednak poddawani eksperymentowi musieli oceniać wiarygodność sentencji.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Wynik nie napawa optymizmem. Z obserwacji naukowców wynika, że większość badanych uważało za prawdę najdziwaczniejsze konstrukty zdaniowe pod warunkiem, że te są mieszaniną mądrze brzmiących słów ustawionych w odpowiedniej kolejności.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Bzdury" nie są do końca nonsensem. One implementują kłamstwa w prawdziwe definicje, jednak znaczenie całości sentencji nie ma finalnie sensu, albo sens ten brzmi prawdziwie, jednak mija się z prawdą - tę część wyników pracy badaczy cytuje The Independent.

Naukowcy przeprowadzili jeszcze drugą część badań. Tym samym ludziom dali do przeczytania tweety Deepaka Chopra, "specjalisty" w sprawach alternatywnej medycyny. Wynik był podobny. Taki sam odsetek, tj. ok. 30 proc. badanych, nie potrafiło odróżnić bzdur od faktów naukowych.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zaczyna się. Szymon Hołownia pokazał dokument
Usłyszała na klatce roztrzęsiony głos sąsiadów. Kobieta wezwała policję
Twarde masło? Trik ze szklanką pomoże je zmiękczyć
Jak wyczyścić toster w prosty sposób? Wystarczy zwykły olej
SpaceX ogłasza sukces. Wystrzelono dwa lądowniki księżycowe
Robot AI dla samotnych. Będzie jak prawdziwa partnerka?
Uszkodzone medale olimpijskie. Mennica Francuska zabrała głos
Korespondencja Skłodowskiej-Curie i Einsteina. Co łączyło naukowców
Gdzie wyrzucić torebkę po herbacie? Ten błąd popełniamy nagminnie
Sensacyjny pomysł posłanki KO. Chce wysłać ludzi do pracy w święta
Kary za brak OC jeszcze dotkliwsze. Tyle od nowego roku zapłacą kierowcy
Podkarpacie. Skandal w agroturystyce. Lekarz w szoku. Czy turyści nie mieli oczu?
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić