aktualizacja 

Zachwycasz się złotymi myślami z sieci? Lepiej sprawdź swoje IQ

Kanadyjscy naukowcy odkryli, że ludzie, którzy wierzą w moc coachingu i siłę "głębokich" przemyśleń znalezionych w sieci charakteryzują się mniejszym ilorazem inteligencji niż reszta populacji. Co więcej, takie osoby o wiele częściej wierzą w teorie spiskowe, zjawiska paranormalne czy medycynę alternatywną.

Zachwycasz się złotymi myślami z sieci? Lepiej sprawdź swoje IQ
(Facebook.com)

Badania przeprowadzono na Uniwersytecie Waterloo w Ontario. Zarządzający eksperymentem doktorant Penny Cook wraz z ekipą naukowców przebadał setki osób. Rezultat ich badań z pewnością nie ucieszy zwolenników szeroko rozumianego coachingu osobistego. Okazało się bowiem, że światopogląd osób, które wierzą w skomplikowanie przedstawione banały, opiera się na kompletnych bzdurach.

Jak więc określić, co jest bzdurą, a co nie? Naukowcy opisali zachowania badanych w dokumencie zwanym "Wykrywanie pseudonaukowych bzdur". Cook skorzystał ze strony internetowej, która generowała logicznie brzmiące zdania z losowych słów, np. "ukryte znaczenia potrafią zmienić podobne abstrakty piękna". Zbudowane zdania niebrzmiały zbyt senownie, jednak poddawani eksperymentowi musieli oceniać wiarygodność sentencji.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Wynik nie napawa optymizmem. Z obserwacji naukowców wynika, że większość badanych uważało za prawdę najdziwaczniejsze konstrukty zdaniowe pod warunkiem, że te są mieszaniną mądrze brzmiących słów ustawionych w odpowiedniej kolejności.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Bzdury" nie są do końca nonsensem. One implementują kłamstwa w prawdziwe definicje, jednak znaczenie całości sentencji nie ma finalnie sensu, albo sens ten brzmi prawdziwie, jednak mija się z prawdą - tę część wyników pracy badaczy cytuje The Independent.

Naukowcy przeprowadzili jeszcze drugą część badań. Tym samym ludziom dali do przeczytania tweety Deepaka Chopra, "specjalisty" w sprawach alternatywnej medycyny. Wynik był podobny. Taki sam odsetek, tj. ok. 30 proc. badanych, nie potrafiło odróżnić bzdur od faktów naukowych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić