Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac.
KBB
|

12 tysięcy na dziecko coraz bliżej. Przepisy idą przez Sejm

17
Podziel się

Od przyszłego roku rodzice dostaną nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko (od 1 do 3 lat) w rodzinie. Rząd twierdzi, że ułatwi to pogodzenie pracy z wychowaniem dzieci. Opozycja – że nijak nie poprawi dzietności. Kto dostanie pieniądze?

12 tysięcy na dziecko coraz bliżej. Przepisy idą przez Sejm
Nowe pieniądze. Kto dostanie 12 tys. zł na dziecko? (money.pl, Rafał Parczewski)
bEUvKGcB

Sejmowa komisja we wtorek jednogłośnie poparła projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Nowe świadczenie ma przysługiwać od przyszłego roku na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, w wieku od 12. do 36. miesiąca życia, w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko.

W ubiegłym tygodniu nad projektem debatował Sejm. W dyskusji wszystkie kluby zapowiedziały jego poparcie. Opozycja wskazała jednak na wątpliwości, czy kapitał przełoży się na wzrost dzietności. Rząd uważa z kolei, że nowy program pomoże łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym.

Zobacz także: 500+ nie spełnia założeń demograficznych. Program do likwidacji?
bEUvKGcD

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny na wtorkowym posiedzeniu dodała do projektowanych przepisów kilka poprawek. Chodzi m.in. o to, by umożliwić ministrowi rodziny organizowanie działań na rzecz rozwoju pieczy zastępczej, propagowania adopcji.

- Jest to uprawnienie dla ministra do zlecania w drodze konkursu ofert dla organizacji pożytku publicznego zadań w tym zakresie – mówiła autorka poprawki, Teresa Wargocka z PiS.

bEUvKGcJ

Poprawki do projektu zaproponowała też opozycja. Lewica chciała, by świadczenie otrzymywały także dzieci w pieczy zastępczej. Inna ze zmian zgłoszonych przez posłankę przewidywała, by kapitał opiekuńczy przysługiwał także na pierwsze dziecko, gdy członkiem rodziny jest dziecko z niepełnosprawnością. Opozycja proponowała też, by można było składać tradycyjne, papierowe wnioski. Te poprawki odrzucono.

Kto dostanie pieniądze?

Nowe świadczenie, które jest elementem Polskiego Ładu, będzie kierowane do rodzin z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok.

bEUvKGcK

Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki ze świadczenia nie będą opodatkowane. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie wypłacany od 2022 r.

Prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać także tym rodzicom, którzy już mają dwoje lub więcej małych dzieci. W takim przypadku świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie dziecko lub kolejne 36. miesiąca życia.

Wprowadzone zostanie też dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości do 400 zł miesięcznie. Dofinansowanie będzie przeznaczane na pokrycie opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki. Dotyczyć to będzie dzieci, które nie są objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym.

bEUvKGcL

Wsparcie w wysokości 400 zł będzie wypłacane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniającemu dziennego opiekuna. To rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r, z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUvKGde
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Karburator
2 miesiące temu
Ale niektórych boli że pieniędzy nie ma i nie będzie to była ściema dla pospólstwa .
Mędrzec
2 miesiące temu
Nie zmienia to faktu , żei tak będzie 20 lat udręki .
Je***ć PiS
2 miesiące temu
Czekam, aż to wszystko walnie, oj jak ja na to czekam. Wiecie, rozdawnictwo kosztuje, a pieniądze nie rosną na drzewach, Kiedyś wam się kasa skończy.
bEUvKGdf
Ojciec
2 miesiące temu
Bujać się egoiści, Żal was ściska że podatki są dzielone dla rodzin ale już was nie boli że są przekazywane na inne cele. Rodzina buduję państwo , ona pracuje potem na was egoiści dlatego trzeba w nią inwestować.
Rozgoryczona
2 miesiące temu
Pis walczy o utrzymanie wladzy dajac pieniadze podatnika dla obibokow. Tak kupuje sie elektorat.
XDqwert
2 miesiące temu
PiS da , głupi się chwilę pocieszą,a potem i tak oddadzą w podatkach.
Normalny
2 miesiące temu
pieniądze zabrane pracującym i przedsiębiorcom dla obiboków, lumpów i patologii by kupić ich głosy w wyborach
E tam
2 miesiące temu
To nić nie da. Pokolenie ludzi wchodzących w życie to egoiści i nie chcą słyszeć o żadnej opiece nad kimkolwiek. Nie będą opiekować się dziećmi, tak jak i nie będą opiekować się swoimi rodzicami. Ich roszczeniowa postawa osiągnęła niespotykany dotąd poziom.
Iwona
2 miesiące temu
Otwórzcie darmowe żłobki i przedszkola. Przestańcie rozdawać nasze pieniądze !
😭😭😭
2 miesiące temu
To jest okropne. Nie okradac Polaków i tworzyć perspektywy a nie dawać jałmużnę. Kiedy będziemy mieli polski rząd, taki prawdziwy. Jak żyje takiego nie było
Ktoś
2 miesiące temu
Nasze dzieci wychowalismy bez pomocy rządu. Teraz matki siedzą z 2-3 dzieciaków ,bo tak wygodniej ulgi i kasa jest ,a Kto będzie pracować? W tym momencie dyskryminacja jest tych co np dzieci nie chcą, lub nie mogą mieć dzieci.
Locke
2 miesiące temu
A kto za to zapłaci? Wiadomo kto. Tylko Polski żal.
Haha
2 miesiące temu
Nikt nie dostanie bo przedsiębiorcy mają dość robienia za dojne krowy i przeniosą interesy lub je zamkna
bEUvKGcX
Kawaler 30
2 miesiące temu
Dalej mnie to nie przekonuje. Mam wywalone na demografię, wasze programy socjalne itp
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić