12 tysięcy na dziecko coraz bliżej. Przepisy idą przez Sejm

28

Od przyszłego roku rodzice dostaną nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko (od 1 do 3 lat) w rodzinie. Rząd twierdzi, że ułatwi to pogodzenie pracy z wychowaniem dzieci. Opozycja – że nijak nie poprawi dzietności. Kto dostanie pieniądze?

12 tysięcy na dziecko coraz bliżej. Przepisy idą przez Sejm
Nowe pieniądze. Kto dostanie 12 tys. zł na dziecko? (money.pl, Rafał Parczewski)

Sejmowa komisja we wtorek jednogłośnie poparła projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Nowe świadczenie ma przysługiwać od przyszłego roku na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, w wieku od 12. do 36. miesiąca życia, w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko.

W ubiegłym tygodniu nad projektem debatował Sejm. W dyskusji wszystkie kluby zapowiedziały jego poparcie. Opozycja wskazała jednak na wątpliwości, czy kapitał przełoży się na wzrost dzietności. Rząd uważa z kolei, że nowy program pomoże łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym.

Zobacz także: 500+ nie spełnia założeń demograficznych. Program do likwidacji?

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny na wtorkowym posiedzeniu dodała do projektowanych przepisów kilka poprawek. Chodzi m.in. o to, by umożliwić ministrowi rodziny organizowanie działań na rzecz rozwoju pieczy zastępczej, propagowania adopcji.

- Jest to uprawnienie dla ministra do zlecania w drodze konkursu ofert dla organizacji pożytku publicznego zadań w tym zakresie – mówiła autorka poprawki, Teresa Wargocka z PiS.

Poprawki do projektu zaproponowała też opozycja. Lewica chciała, by świadczenie otrzymywały także dzieci w pieczy zastępczej. Inna ze zmian zgłoszonych przez posłankę przewidywała, by kapitał opiekuńczy przysługiwał także na pierwsze dziecko, gdy członkiem rodziny jest dziecko z niepełnosprawnością. Opozycja proponowała też, by można było składać tradycyjne, papierowe wnioski. Te poprawki odrzucono.

Kto dostanie pieniądze?

Nowe świadczenie, które jest elementem Polskiego Ładu, będzie kierowane do rodzin z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok.

Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki ze świadczenia nie będą opodatkowane. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie wypłacany od 2022 r.

Prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać także tym rodzicom, którzy już mają dwoje lub więcej małych dzieci. W takim przypadku świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie dziecko lub kolejne 36. miesiąca życia.

Wprowadzone zostanie też dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości do 400 zł miesięcznie. Dofinansowanie będzie przeznaczane na pokrycie opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki. Dotyczyć to będzie dzieci, które nie są objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym.

Wsparcie w wysokości 400 zł będzie wypłacane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniającemu dziennego opiekuna. To rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r, z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r.

Autor: KBB
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić