200 zł ekstra do emerytury. Wystarczy jedna decyzja

5

W tym roku nawet 300 tys. osób zyska prawo do przejścia na emeryturę. W przypadku zdecydowania się na zakończenie aktywności zawodowej, warto dobrze przemyśleć, kiedy najlepiej złożyć wniosek o przeliczenie emerytury. Dobra decyzja może być bardzo owocna.

200 zł ekstra do emerytury. Wystarczy jedna decyzja
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, welcomia)

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na to, że zwiększyła się średnia długość życia. Osoby, które przejdą na emeryturę w kwietniu, będą miały zatem niekorzystne przeliczenie.

Jeśli planowaliśmy zakończyć naszą aktywność zawodową w kwietniu, to warto odłożyć tę decyzję o kilka miesięcy i tym samym zyskać nieco większe świadczenie - zauważa "Super Express".

W rozmowie z "Faktem" do sprawy odniósł się dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW. Ekspert zaznaczył, że kwiecień, maj i czerwiec to złe miesiące na złożenie wniosku o emeryturę. "Kto może, powinien poczekać do lipca" - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekspert krytykuje waloryzację i "trzynastki". "Nie pójdziesz na emeryturę w lutym, tracisz 15 proc."

Dlaczego warto się wstrzymać do lipca? Wszystko za sprawą tego, że w połowie roku przeprowadzana jest roczna waloryzacja zebranych składek. Jeżeli ktoś przejdzie na emeryturę w lipcu, to będzie mógł sporo zyskać - nawet około 200 zł!

"Czternastka"? O tym musisz pamiętać

Jeżeli wybierasz się na emeryturę i nie chcesz stracić czternastego świadczenia, to najpewniej ostatnim terminem na złożenie wniosku jest początek sierpnia. By otrzymać "czternastkę", trzeba będzie mieć prawo do emerytury na przełomie sierpnia i września.

A kiedy jeszcze warto przejść na emeryturę? "Fakt" wskazuje nie tylko na lipiec, ale i na końcówkę roku.

Dobrym terminem na złożenie wniosku o emeryturę może być także koniec tego roku. Jeśli ZUS przyzna nam świadczenie na początku przyszłego roku, już od marca 2024 r. zostanie ono zwaloryzowane. Przyszłoroczna podwyżka dla seniorów prawdopodobnie będzie także bardzo wysoka - może wynieść nawet 12 proc. - wyjaśnia tabloid.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić