300 plus dla seniorów? Oto uzasadnienie

70

Pojawiła się szansa na nowe świadczenie dla starszych osób. Senat zajmie się ustanowieniem programu 300 plus dla wdów i wdowców. Taki dodatek byłby przyznawany dożywotnio. Co wiadomo na temat potencjalnego wsparcia?

300 plus dla seniorów? Oto uzasadnienie
300 plus dla seniorów? (Getty Images, Anamaria Mejia Ayala)

Nie brakuje wdów i wdowców, którzy po śmierci współmałżonka muszą zmierzyć się z poważnymi problemami finansowymi. To efekt konieczności utrzymania się z jednej, niekiedy bardzo niskiej emerytury, ewentualnie renty.

Obowiązujące przepisy dają wdowcom i wdowom szansę na skorzystanie z renty rodzinnej. Nie może ona jednak przekraczać 85 proc. emerytury zmarłego. Osoby, które straciły małżonka, mogą również zachować swoją dotychczasową emeryturę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Czarnek go rozwścieczył. "To jest fatalny kierunek"

Tymczasem pojawił się pomysł wdrożenia specjalnego świadczenia dla wdów i wdowców. Chodzi o 300 plus. Petycja w tej sprawie została już skierowana do Senatu, o czym informuje "Fakt".

300 plus dla wdów i wdowców. Oto uzasadnienie

Dziennik pokusił się o przytoczenie uzasadnienia autora petycji, który postanowił zachować anonimowość. - Osoby po śmierci współmałżonka muszą w większym znacznie stopniu borykać się z trudnościami finansowymi, gdyż utrzymują się już tylko z jednej emerytury (zakup leków, rehabilitacja i inne) - zaznaczył autor.

Wnoszę, aby samotny małżonek (wdowa lub wdowiec) został objęty comiesięcznym świadczeniem w wysokości 300 zł lub jednorazową gratyfikacją finansową, ustaloną przez Komisję ds. Petycji i Praworządności - dodał.

W petycji pojawiło się też odniesienie do planów wprowadzenia innego świadczenia. Chodzi o 500 plus dla małżeństw z dużym stażem. Autor zaznaczył, że byłoby ono niesprawiedliwe dla tych, którzy po śmierci współmałżonka są zmuszeni do utrzymywania się z jednego świadczenia emerytalnego. W tym miejscu warto wspomnieć, że świadczenie 500 plus miałoby przysługiwać wyłącznie małżeństwom z co najmniej 50-letnim stażem.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić