o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
NM
|

5 zł o wartości 1,5 tys. zł. "Im bardziej uszkodzona, tym lepiej"

7
Podziel się

5-złotówka może być warta nawet 1,5 tys. zł. Wystarczy, że znajdziemy na jej powierzchni ślady niepoprawnego wytłoczenia, które mogą znacznie zwiększyć wartość monety.

5 zł o wartości 1,5 tys. zł. "Im bardziej uszkodzona, tym lepiej"
Zdjęcie ilustracyjne. Tak wygląda moneta z widocznym destruktem. (Screenshot\Allegro)
bECyIjNN

Na serwisach aukcyjnych aż roi się od monet z destruktem, który wartość nominalna jest nawet 200 razy niższa, niż szokująca wartość kolekcjonerska. Takie monety znaleźć możemy także w antykwariatach, które chętnie skupują monety z widocznymi mankamentami - informuje Wirtualna Polska.

Za ukazaną na zdjęciu 5-złotówkę właściciel życzy sobie aż 1500 zł, co wcale nie jest przesadą, przekonują eksperci. Monety z destruktami, czyli błędami naniesionymi z powodu np. złego ustawienia stempli tłoczących, warte są krocie.

bECyIjNP

Dlatego też warto sprawdzić swoje portfele, a w przypadku znalezienia monety z destruktem rozważyć jej sprzedaż. Istnieje spora szansa, że nasza moneta w trakcie licytacji osiągnie wartość znacznie ją przewyższającą. Może nie za każdym razem będzie to aż tak duża suma, jak ta, jaką życzy sobie autor ww. 5 zł, jednak pomimo wszystko z pewnością wyjedziemy ostatecznie sporo "na plus".

Kosmiczna wartość polskich monet z destruktem

Według danych przytoczonych przez Wirtualną Polskę, opublikowanych przez Mennicę Polską, kilka monet o wartości 5 zł zapisało się w historii jako tych, które warte są krocie. Za jedną z monet, z powodu rozlanego paska żółtej części 5-złotówki, nowy właściciel był chętny zapłacić aż 1,603 tys. zł.

bECyIjNV

Prawdziwym rekordem jest jednak 1-złotówka, która przypadkiem została wybita stemplem do wybijania banknotów o nominale 10 zł. Złotówka ta, pochodząca z 1977 roku, osiągnęła wartość kosmicznych 3,410 tys. zł.

Jeśli więc natrafimy na monetę z destruktem, mamy prawdziwe szczęście. Być może kiedyś będziemy mogli pochwalić się znajomym, że swój smartfon kupiliśmy za... 5 zł.

Zobacz także: Otrucie Aleksieja Nawalnego. Nagranie z pokoju hotelowego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECyIjOq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
xxxx
rok temu
super artykuł .Najbardziej przykuł moją uwagę fakt ,że w Polsce wybija się banknoty . Któregoś dnia wpadła tam złotówka i wybiło na niej papierowe 10 zł ! CUD !
maq
rok temu
To musi być rarytas. Moneta wybita stemplem do banknotów. Żeby się farba nie starła z tej monety bo straci całą wartość.
Bat Chłopski
rok temu
A tak w ogóle - znając systemy kontroli jakości niemożliwym jest aby taki bubel opuścił mennicę. A może to wcale nie powstało w mennicy? Może komuś zależy na oczyszczeniu Polski z tych monet?
bECyIjOr
Bat Chłopski
rok temu
Bzdura. Ja takich gónwien kilka wyrzuciłem po tym, jak któraś z kolei sprzedawczyni nie chciała mi przyjąć sugerując, że mam podrobione pieniądze. Najpierw usłyszałem jakieś dziwne insynuacje, a potem zaproponowała mi, abym poszedł do banku i wymienił. Nie mam czasu na takie bzdury. Jeszcze mnie ktoś by oskarżył o podrabianie monet (w sumie sam zwątpiłem, czy te monety aby na pewno są prawdziwe, a nie pamiętałem kto i gdzie wydał mi je jako resztę, bo podczas zakupów bilon zawsze szybko wrzucam do małej przegródki w portfelu i go nie oglądam). Mój czas jest więcej warty niż kilka takich monet, więc wyrzuciłem je po prostu do zwykłego śmietnika. Niewykluczone, że ktoś je wygrzebał i chce dziś sprzedać :) Powodzenia!
Ffg
rok temu
Na allegro możemy wstawić monetę rozjechana na szynie przez pociąg za 5000zlktych.ti też pseudo destrukt o którym mówili również pseudo eksperci.. Tyle że normalny kolekcjoner tego nie kipi i nie w takiej cenie...
B52
rok temu
od wczoraj podrożało na o2 o 500 zł
Sada
rok temu
Nie jest tyle warta, tylko ktoś chce za nią tyle a to wielka różnica. Wgl bardzo dobra reklama.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić