Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. OKT
|

500 plus na dziecko. Jak je dostać po zmianach w 2022 roku?

13
Podziel się:

Nowy rok to ogromne zmiany dla rodziców. Od 1 stycznia zupełnie po nowemu będzie wyglądało przyznawanie i obsługa 500+. W tym roku startują także nowe programy socjalne, takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rodzice będą mogli otrzymać nawet 18 tysięcy w rok!

500 plus na dziecko. Jak je dostać po zmianach w 2022 roku?
500+ (EASTNEWS, MONKPRESS)

Od 2022 świadczenie 500+ będzie przyznawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Rodzice nie powinni spodziewać się waloryzacji świadczenia, choć jak wyliczają eksperci, realna wartość 500+ mocno spadła.

Zobacz także: Inflacja szaleje. 500+ do waloryzacji? Minister odpowiada

Po zmianach świadczenie wychowawcze — bo tak formalnie nazywa się 500+ — będzie nadal przysługiwało na każde dziecko do 18 roku życia. Zmiany zachodzą w sposobie ubiegania się i wypłatach świadczeń.

500 plus po nowemu. Co się zmienia?

Zgodnie ze wcześniejszymi informacjami, o świadczenie będzie można się ubiegać wyłącznie drogą elektroniczną. Zrobić to można przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE), rządowy portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Rząd, który za wszelką cenę szuka oszczędności, postanowił także zmienić sposób wypłaty świadczeń. Od 1 stycznia będą one realizowane wyłącznie jako przelewy na konta bankowe. To koniec z przekazywaniem gotówki przez listonoszy.

Rodzice, którzy już pobierają świadczenia, pamiętać muszą, że zostały one przyznane do końca maja 2022. Aby nadal otrzymywać świadczenie po upływie tej daty, należy złożyć nowy wniosek. Szczegółowe informacje jak to zrobić znajdują się w tym artykule. Wnioski będą przyjmowane od 1 lutego.

Nawet 18 tysięcy na dziecko

Wraz z nowym rokiem startuje zupełnie nowy program socjalny. Mowa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym (RKO). Rodzice będą mogli zyskać 12 tysięcy złotych. To rodzic sam zadecyduje czy preferuje wypłatę po 1000 zł przez rok, czy po 500 zł przez 2 lata.

Zgodnie z wyliczeniami dziennika "Fakt", RKO i 500+ to aż 18 tysięcy złotych w ciągu roku. RKO jednak nie będzie przysługiwało na każde dziecko. Formalności, jakie należy spełnić, zostały opisane w tym artykule.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
senior
3 tyg. temu
wy jak nie ukradniecie to nic nie dacie
janek
3 tyg. temu
Nic tylko rozkładać nogi i pić piwo słuchając muzyki Zenka.
Wewwwwww
3 tyg. temu
Najbardziej cierpią te małżeństwa kotew wychowały dzieci oraz emeryci żadnych bonów na wakacje żadnych żadnych przywilejów od państwa qrwa paranoja to co się dzieje
Wewwwwww
3 tyg. temu
To jest jak w filmie JANOSIK nic dodać nic ujac.jest proste rozwiązanie dać ludziom normalnie zarobić ja na zachodzie a nie jakieś 500 plus 300plus 12000tys
Bat Chłopski
3 tyg. temu
Polecam wykształcenie się i dobrą pracę. Można mieć miesięcznie 4000+, 6000+, a niekiedy nawet 10000+. Jest tylko jeden warunek. Nie można być nierobem ani skończonym nieudacznikiem. Zatem sami widzicie, większość Polaków jest skazana na jałmużnę podatnika, zwaną 500+.
123nico
3 tyg. temu
Rozdawnictwo ma jeden cel - uzależnić człowieka od władzy. Polska w tym celuje. Z przedsiębiorcy robi się (z założenia) oszusta i złodzieja, a preferuje się ludzi, którzy tylko wyciągają rękę po socjal. Są po prostu niegroźni dla władzy, a użyteczni jako dostarczyciele głosów. A oszustwa i złodziejstwo przedsiębiorców jest tylko możliwe kiedy uczestniczy w nim aparat państwowy (politycy, urzędnicy itd.). Przedsiębiorca, który nie ma układu (nazwijmy to tak skrótowo) nawet jakby chciał coś przekręcić jest z góry skazany na niepowodzenie. Prawdą jest też to, że tzw. uczciwi i biedni ludzie (a często to jest tak przedstawiane) jak tylko trafią na możliwość jakiegoś przekrętu chętnie z niej korzystają. Po prostu tacy jesteśmy, a żadnej władzy nie zależy na ukróceniu tego prostymi przepisami, bo nie chcą kręcić bicza na siebie. Przykład polityków. Ilu mówi o właściwym rządzeniu, wytyka błędy rządzących, ale jak tylko dostanie się do władzy robi to samo co przez niego krytykowani. Obecna władza jest najczystszym przykładem. Ekipa Tuska ze swoimi małymi grzeszkami (w porównaniu do obecnych) może się od pisiorów tylko uczyć.
Pracownik
3 tyg. temu
Moja wypłata na styczeń ( płatna z góry) , już została pomniejszona o prawie 200 zł. Jednym dają, drugim zabierają.
Mariusz Tata
3 tyg. temu
Dziękuję bardzo rządowi myślę że podatki pójdą do góry jeśli wszyscy złoża wniosek
MMMM
4 tyg. temu
Do Europejczyk...Powolujesz sie na Europejskie kraje ze wszycy przyznaja socjal,to napisz ile wynosza tam minimalne zarobki i ile emerytury.
MMMM
4 tyg. temu
Teraz przed wyborami rozdawnictwo sie nasili....
King
4 tyg. temu
Już niedługo wybory
Janusz
4 tyg. temu
Stop !!!! rozdawnictwa przez Rząd cierpia tylko uczciwie pracujący obywatele.
Efka
4 tyg. temu
Tylko czemu ja mam łożyć na cudze dzieci. Państwo nie ma pieniędzy, Państwo wyciąga je z kieszeni pracujących.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić