500 plus na dziecko. Jak je dostać po zmianach w 2022 roku?

18

Nowy rok to ogromne zmiany dla rodziców. Od 1 stycznia zupełnie po nowemu będzie wyglądało przyznawanie i obsługa 500+. W tym roku startują także nowe programy socjalne, takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rodzice będą mogli otrzymać nawet 18 tysięcy w rok!

500 plus na dziecko. Jak je dostać po zmianach w 2022 roku?
500+ (EASTNEWS, MONKPRESS)

Od 2022 świadczenie 500+ będzie przyznawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Rodzice nie powinni spodziewać się waloryzacji świadczenia, choć jak wyliczają eksperci, realna wartość 500+ mocno spadła.

Zobacz także: Inflacja szaleje. 500+ do waloryzacji? Minister odpowiada

Po zmianach świadczenie wychowawcze — bo tak formalnie nazywa się 500+ — będzie nadal przysługiwało na każde dziecko do 18 roku życia. Zmiany zachodzą w sposobie ubiegania się i wypłatach świadczeń.

500 plus po nowemu. Co się zmienia?

Zgodnie ze wcześniejszymi informacjami, o świadczenie będzie można się ubiegać wyłącznie drogą elektroniczną. Zrobić to można przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE), rządowy portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Rząd, który za wszelką cenę szuka oszczędności, postanowił także zmienić sposób wypłaty świadczeń. Od 1 stycznia będą one realizowane wyłącznie jako przelewy na konta bankowe. To koniec z przekazywaniem gotówki przez listonoszy.

Rodzice, którzy już pobierają świadczenia, pamiętać muszą, że zostały one przyznane do końca maja 2022. Aby nadal otrzymywać świadczenie po upływie tej daty, należy złożyć nowy wniosek. Szczegółowe informacje jak to zrobić znajdują się w tym artykule. Wnioski będą przyjmowane od 1 lutego.

Nawet 18 tysięcy na dziecko

Wraz z nowym rokiem startuje zupełnie nowy program socjalny. Mowa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym (RKO). Rodzice będą mogli zyskać 12 tysięcy złotych. To rodzic sam zadecyduje czy preferuje wypłatę po 1000 zł przez rok, czy po 500 zł przez 2 lata.

Zgodnie z wyliczeniami dziennika "Fakt", RKO i 500+ to aż 18 tysięcy złotych w ciągu roku. RKO jednak nie będzie przysługiwało na każde dziecko. Formalności, jakie należy spełnić, zostały opisane w tym artykule.

Autor: OKT
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić