o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

7379 zł na osobę. Kwota na emerytury wybija się w rachunku

24
Podziel się

25 tys. zł na osobę - tyle sięgnęły w 2019 roku wydatki publiczne w przeliczeniu na przeciętnego obywatela - wyliczyło Forum Obywatelskiego Rozwoju. Najwięcej kosztują nas emerytury i renty.

 7379 zł na osobę. Kwota na emerytury wybija się w rachunku
7379 zł na osobę. Kwota na emerytury wybija się w rachunku (Pixabay)
bDYMkKMl

Na emerytury i renty przeciętny Polak wydał 7379 zł. To prawie tyle, co trzy kolejne duże kategorie wydatków łącznie: edukacja i nauka (2824 zł), służba zdrowia (2729 zł) i pomoc społeczna (2312 zł). Odsetki od długu publicznego kosztowały każdego z nas 827 zł.

Z kolei na wojsko, policję, sądy i administrację poszło, w przeliczeniu na jedną osobę, 3087 zł. Program 500+ kosztował każdego obywatela średnio 804 złote. Na drogi krajowe wydano 603 zł, a samorządowe 664 zł.

W 2019 roku "Rachunek od państwa" wyniósł 25 176 zł na przeciętnego mieszkańca Polski i był o 1994 zł wyższy niż rok wcześniej.

bDYMkKMn

2019 był trzecim rokiem z rzędu, kiedy wydatki państwa rosły szybciej niż gospodarka, zauważa FOR. Wcześniej przez 6 lat po globalnym kryzysie finansowym, wydatki państwa rosły wolniej od gospodarki, bo ówczesny szybki wzrost zadłużenia zmusiły polityków do wyhamowania wzrostu wydatków. Tę rolę spełniała Stabilizująca Reguła Wydatkowa.

"W tym roku ze względu na pandemię, ponownie doświadczymy dużego wzrostu zadłużenia. Wydatki na szeroko rozumiane zdrowie publiczne i minimalizację negatywnych skutków zamknięcia gospodarki w tym roku wzrosną, a jednocześnie wpływy podatkowe spadną wraz z zamknięciem gospodarki, samoograniczeniem konsumentów w niepewnych czasach i utratą dochodów przez wielu z nich" - czytamy w komentarzu FOR.

bDYMkKMt

Zestawienie publikowane przez FOR przedstawia wydatki państwa w uproszczeniu. To przeciętne kwoty, bo przecież nie każdy obywatel płaci tyle samo podatków. Wszystko zależy od zarobków i od tego, co się kupuje. FOR zastrzega, że wydatki państwa to nie tylko wydatki budżetu państwa, ale także samorządów, NFZ, FUS zarządzanego przez ZUS, KRUS i wielu innych podmiotów.

Zobacz także: Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bDYMkKMu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYMkKMO
KOMENTARZE
(24)
Plk
4 miesiące temu
Chciałem zapytać ile nas kosztował iemnogrod? Zwany kościołem !! sektą czy jakoś tak!
Jan
12 miesięcy temu
Jeżeli ktoś pracował 10 lat, a 30 lat na rencie to ile by chciała taka osoba. Owszem powinni mieć więcej, ale także ludzie, którzy przepracowali niemal 50 lat powinni również mieć znacznie więcej.
paranoya
12 miesięcy temu
No ładnie. Pamiętam, że były ograniczenia składek dla tych, którzy mieli zbyt wysokie zarobki po to aby nie windować wysokich emerytur. Dla bogatszych wskazana była inwestycja w prywatny sektor. A tu? skoro tak wielu ma minimalne emerytury to w przeliczeniu na tych bogatszych wychodzi min 2x więcej niż podaje statystyka.
bDYMkKMP
Dwie wieże
12 miesięcy temu
A karty Sasina ile kosztowały za to .to ktoś kiedyś będzie siedział tylko ktoś z normalną głową przyjdzie do władzy a nie sekta zwaną jaro
6666
12 miesięcy temu
a gdyby pis nie zabrał tłustych emerytur esbekom żydowskim to pewnie emerytury przekroczyły by 10 000 aten down z gliwic tak yh bronił.
Demi
12 miesięcy temu
Jak to możliwe że 500 plus dla dzieci kosztowało każdego z nas 800 złotych? Kto to rozumie?
SuperGość
12 miesięcy temu
Bilans wpływów do budżetu i wydatków państwa miał być zrównoważony i jest jak zwykle czyli tak jak to jest w państwie choć teraz od 30 lat już polskim to jednak od 85 lat w nieustającym bałaganie. Dobrze, że Balcerowicz już odszedł ale po nim jednak i tak nikt z zarządzających nami polityków i ekonomistów nie potrafił dobrze zarządzać ani funkcjonowaniem państwa ani tym co zostało z upadłej, rozgrabionej lub półdarmo rozsprzedanej PRLowskiej gospodarki. Bo też cóż mogli prawidłowego i twórczego zdziałać politycy i ekonomiści po PRLowskiej edukacji na bazie "ekonomi socjalizmu" napisanej w ZSRR? Dobrze, że zaczyna się rozkręcać funkcjonowanie gospodarki po okresie pandemii
Rotkod
12 miesięcy temu
Toteż wiadomo do czego potrzebny jest koronowirus
aarr
12 miesięcy temu
Pisowcy wydali 70 milionów złotych na wydrukowanie bezprawnie kart wyborczych, kiedy to zwrócą do budżetu z własnych oszczędności. Sorry przecież oni nie mają oszczędności to tylko ich żony są milionerkami hahaha. Podliczcie sobie ile pis już przehulało naszej kasy. Ponadto pisowcy dążą do tego, że emerytury będą wynosiły 5 zł, a socjal 4 tyś.
Realista
12 miesięcy temu
Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju została założona w marcu 2007 r. przez prof. Leszka Balcerowicza, który jest jej wyłącznym fundatorem. I wszystko jasne -czego się niby spodziewać po tym tendencyjnym artykule. Oni by tylko zabierali zwykłym ludziom, kazali zaciskać pasa do końca świata. Zawsze źle, zawsze nie ma, ale bogaci i kolesie dostają, niby na stworzenie miejsc pracy=wyzysku, hahaha. Bogaty bierze 30% tego co mu dali i za 5% tworzy miejsca, a 25% do kieszonki i za granicę wyprowadzić - no to jest porządne rządzenie?
bielszczanin
12 miesięcy temu
Przepracowałem 42 lata więc uważam że nikt z oponentów nie powinien miec pretensji kiedy przejdę na emeryturę. Uważam że na nią zasłużyłem. Życzę wszystkimbyście dozyli do emerytury i byście wypracowali również swój kapitał na życie na emeryturze.
Ajwem
12 miesięcy temu
Policja dostała już trzecia podwyżkę 500zeta.
LBGT+
12 miesięcy temu
a ile kowid dostał?
bDYMkKMH
Remigiusz
12 miesięcy temu
Agenci opanowali media . Polacy brońcie Polski przed agentami obcego wywiadu. Niestety pełno ich jest w senacie i sejmie. Przoduje opozycja!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić