Areszt dla działkowców? Zagrożonych nawet kilkadziesiąt tysięcy osób

162

Kary finansowe lub areszt dla dzierżawców działek na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych? To możliwe, a winne całemu zamieszaniu są studnie abisyńskie. Okazuje się, że popularne na terenie ogródków działkowych rozwiązania wodne mogą być źródłem niemałych problemów dla ich użytkowników.

Areszt dla działkowców? Zagrożonych nawet kilkadziesiąt tysięcy osób
Ogródki działkowe cieszą się coraz większą popularnością (Adobe Stock, Eberhard Spaeth)

Problemem dla osób dzierżawiących tereny na ROD jest woda. Okazuje się, że popularne na terenie działek studzienki typu abisyńskiego, zgodnie z polskim prawem obecnie uznawane są za nielegalne.

Chodzi o przepis, który dopuszcza tego typu rozwiązania wybudowane po 1975 roku pod warunkiem, że ma się na nie specjalne pozwolenie. Problem w tym, że takich formalności nie ma dopełnionych żaden działkowiec w Polsce.

Jak do tego doszło? Odpowiedź jest prosta i wcale nie wiąże się z niedopatrzeniem po stronie działkowiczów, ale za to z prawnymi kruczkami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedyś marzenie każdego, a dziś? Działka wciąż kusi, dostępna tylko na rynku wtórnym

Okazuje się bowiem, że o ile zgodnie z prawem właściciel gruntu może swobodnie pobierać wodę do 5 metrów sześciennych na dobę, w tym korzystać ze wspomnianej studni, w przypadku działkowiczów sytuacja się komplikuje ze względu na status własności.

Ogródka działkowego nie można kupić, a zatem nie można stać się prawnym właścicielem terenu na którym się znajduje.

Właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wód podziemnych znajdujących się w jego gruncie - czytamy w ustawie o prawie wodnym z 2017 roku.

Co zatem mogą zrobić działkowcy by uniknąć grzywny bądź więzienia? Rozwiązaniem choć skomplikowanym i czasochłonnym może być uzyskanie wspomnianego pozwolenia. Jednak Polski Związek Działkowców zapowiada walkę o zmianę przepisów.

Sprawą obiecali zająć się posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić