Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. DSŁ
|

Bon energetyczny na prąd, gaz i paliwo. Kto otrzyma wsparcie?

827
Podziel się:

Problem z opłaceniem rachunków za energię może mieć w Polsce nawet 3,5 mln obywateli. Rząd obiecuje pomoc i mówi o 3 mld zł wsparcia. Kto może liczyć na kilkadziesiąt złotych w postaci bonu?

Bon energetyczny na prąd, gaz i paliwo. Kto otrzyma wsparcie?
Gaz, prąd czy benzyna kosztują coraz więcej (Adobe Stock, Photographer: Nightman)

Benzyna jest już po 6 zł za litr. Od października płacimy 7 proc. więcej za gaz, a od nowego roku mogą być kolejne podwyżki. Równocześnie można oczekiwać sporo wyższych stawek za prąd. Jak żyć? Pytają Polacy i zwracają się do rządu: pomożecie? Wygląda na to, że pomogą.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski poinformował, że jest już gotowy projekt rekompensat dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym. Wsparciem może być objętych około miliona rodzin. Na ten cel ma być przeznaczone nawet 3 mld zł, choć początkowo była mowa o kwocie niższej o połowę.

To będzie bon energetyczny, którego celem jest zamortyzowanie wzrostu cen ciepła, gazu i benzyny. Nie będziemy wiązać Polaków celem, na jaki mają przeznaczyć te środki, tylko przekażemy Polakom bony, a oni zdecydują, na co te środki przeznaczyć - zapewnia wiceminister.
Zobacz także: Marek Belka o Morawieckim. Nie owijał w bawełnę

Warto podkreślić, że na razie to tylko zapowiedzi i rządzący są na etapie przygotowywania projektu przepisów, które umożliwią wydawanie bonów energetycznych. Pracuje nad nim Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Bon energetyczny. Komu i ile?

Serwis infor.pl donosi, że w nowej odsłonie regulacji dodatek energetyczny ma przysługiwać osobie, której dochody nie przekraczają 1563 zł. O ile sama tworzy gospodarstwo domowe. W rodzinie takim limitem jest 1115 zł na głowę.

Stawki dodatków energetycznych mają wynosić około 27-73 zł na miesiąc. Projekt zakłada też wprowadzenie mechanizmów wsparcia niefinansowego, np. uniemożliwi wstrzymanie w zimie dostaw energii elektrycznej, nawet gdy obywatel nie płaci zobowiązań.

Nowe rozwiązania wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Żeby Polacy mogli liczyć na wsparcie już od nowego roku, rząd musi przyspieszyć prace nad nowymi przepisami.

3,5 mln Polaków dotkniętych ubóstwem energetycznym

Rząd zapowiedział dopłaty do rachunków za prąd dla Polaków zagrożonych ubóstwem energetycznym. Jak wynika z danych z 2019 roku, w niektórych województwach dotyka ono kilkunastu procent gospodarstw domowych, a według innych kryteriów - nawet 20 proc.

Czym jest ubóstwo energetyczne? Mówimy o nim wtedy, gdy rodzina ma trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb związanych z energią cieplną i elektryczną w mieszkaniu. Najczęściej ubóstwo energetyczne dotyka rodzin z obszarów wiejskich, mieszkańców domów jednorodzinnych oraz osób starszych i samotnych.

Według jednej z definicji ubóstwa energetycznego, mamy z nim do czynienia w przypadku wysokich kosztów energii (powyżej krajowej mediany) oraz niskich dochodów. Niskich, czyli takich, gdy dochód rozporządzalny znajduje się poniżej oficjalnie określonego progu ubóstwa.

Według tych kryteriów ubóstwo energetyczne dotyka średnio 9,3 proc. Polaków, czyli około 3,6 mln osób. Jednak w niektórych województwach wskaźnik ten jest znacznie wyższy - np. w województwie lubelskim wynosi ponad 15 proc. a w podkarpackim - ponad 13 proc.

Zobacz także: Polski Ład dobije krajowe firmy? "Bardzo zły moment na wprowadzanie takich zmian"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(827)
Mała
8 miesięcy temu
A co mają powoedziec osoby samotne które wynajmuja mieszkania przy pensji 2000tys,a mieszkanie łącznie z mediami 1600zl/ 1700zl,albo więcej,, I takie osoby według każdego I rządzącego są bagate,gratuluję,to wtedy powiedzą proszę sobie znalezc lepiej płatna pracę,ale nieroba to nie powiedzą narobiłeś/łaś sobie dzieci to idź do pracy,Polska stacza się na nierobow,ciekawa jestem kto będzie na to zarabiał,jak takie osoby y które zapier....żeby mieć dach nad głową,tracąc zdrowie,jak ich braknie, to Ukraińcy będą zarabiać,Polska stacza się na nierobow I Ukraińców,.
Jani
8 miesięcy temu
A ci co mają emeryturę około 1670 to są bogaci? Albo PRACUJA za najniższą krajową ?jak można tylko tym nierówna dawać dopłatę do prądu A inni są dyskryminowani To nie sprawiedliwe Innym też jest ciężko za tak niskie dochody żyć i przy takiej inflacji Jaka rząd spowodował Rozdawał nierobów pieniądze na dzieci A oni tylko wódkę o PAPIEROSY palą i nie chodzą do pracy Dzieci ich UTRZYMUJA A ludzie którzy ciężko pracowali mają zanizane pensję Wnet nastąpi u mnie zrównanie PENSJI z tymi.co się ubijaki i do pracy chodzić im się nie chciało Dopłata do prądu powinna dotyczyć Emerytur do kwoty 2500 i NAJNIZEJ zarabiających Wstyd że cały czas tylko nieroby dostaja
Orlen Club
8 miesięcy temu
Obajtek dostanie ok 27.000 zł , przecież ma 30 nieruchomości, które musi ogrzać.
MarCiu
8 miesięcy temu
Jak to kto? Patowyznawcy...
Tom
8 miesięcy temu
Netto czy brutto
Piotras
8 miesięcy temu
Dać milionowe wsparcie muzykom Biednemu zawsze wiatr w oczy A ci co dostaną miliony później jazda na dwóch fazach kara za taki wybryk w przypadku naszej gwiazdy Bratki żenująca !!!!!!!
Ana
8 miesięcy temu
Najpierw niech przestaną nas okradać rządowcy to nie będzie trzeba żadnych bonów. Dlaczego ja mam z własnych pieniędzy pośrednio dawać na te bony, czy inne 500+ jak i tak nic z tego nie dostanę...? Wolałabym nie wspomagać polskiej patologii tylko zostawić te pieniądze u siebie w portfelu. Ale rządowi łatwo jest kraść i rozdawać. Kto ich rozliczy...? A jeszcze chołota pójdzie i będzie na nich głosować.
Maria
8 miesięcy temu
To skandal za rządnych rządów niebylo tak wysokich.podwyzek benzyny węgla prądu gazu rządy biorą ile chcą skont te zlodziejie mają takie majątki kto to widział by mieć po 2 mieszkania czy po 2 domy iskarzyc się na podqyszki a co ci biedni z najnisza krajowa głodową wzięłam 500 zł I pół koszyka w biedronce dzis nie jestem wstanie kupić żadnych warzyw ni jajek a leki a mam 1200 emerytury i już 10 tysięcy dlogu I Co Kaczynski Ma Wyjście Z kryzysu a leki 500 miesiecznie
Nina
8 miesięcy temu
Nie ktorym w życiu się nie poszczęściło i nie dostali majątków po rodzicach. Muszą sami na wszystko pracować. Bogatemu zawsze będzie mało i nic nie pasowało.
Bezdomny
8 miesięcy temu
Mam 4 nieruchomosci i czymś musze je zasilać i ogrzewać.Czy dostanę 4 bony?
Donaldinho
8 miesięcy temu
Kaka Zibo terlet obajt dołożą z własnej kieszenie nam podatnikiem
andrea
8 miesięcy temu
W rodzinie limit 1115zł na osobę -to limit egzystencjalny.Wraz z podwyżką energii, paliwa,gazu wszystko zdrożeje .Jeśli chcemy spokoju w kraju należy wycofać się z pakietu klimatycznego.Węgiel jest naszym własnym nośnikiem energetycznym a my pakujemy się na własne życzenie w uzależnienie od Rosji i Niemiec.
Dida
8 miesięcy temu
Coś z tym trzeba zrobić tak dalej być nie może
Hhh
8 miesięcy temu
DO JASKA MASZ CALKOWITA RACJE BO PRZECIEZ TEB PATOLOGICZNY ELEKTORAT BEDZIE NA NICH GLOSOWAL
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić