o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jacek Dyrdak
|

Ceny truskawek zwalają z nóg. Mało kto jest gotowy tyle płacić [BADANIE]

26
Podziel się

Truskawki, jabłka, a może banany? Pytamy Polaków o to, jakie owoce najczęściej kupują latem. I ile są skłonni zapłacić za kilogram.

Ceny truskawek wciąż dochodzą gdzieniegdzie do 20 zł za kilogram.
Ceny truskawek wciąż dochodzą gdzieniegdzie do 20 zł za kilogram. (Getty Images)
bErvaRMB

Przełom wiosny i lata oznacza sezon na truskawki. I to właśnie te owoce Polacy kupują najczęściej – wynika z naszego badania przeprowadzonego na panelu Ariadna.

Truskawki jako najczęściej kupowane owoce wskazuje 44 proc. badanych. Dalej znalazły się jabłka (17 proc.), banany (11 proc.) i czereśnie (10 proc.).

bErvaRMD

Ceny truskawek zwalają z nóg. Opinia Polaków

W wyniku stosunkowo zimnego maja i epidemii koronawirusa, która sprawia, że brakuje rąk do pracy przy zbiorach, ceny truskawek w tym sezonie są wyjątkowo wysokie. Nawet teraz gdzieniegdzie za kilogram truskawek trzeba zapłacić 20 zł. Niedawno ceny były jeszcze wyższe.

Ceny stopniowo maleją, ale pozostają wysokie. W wielu miejscach przekraczają 10 zł i wynoszą o kilka złotych więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Dla większości Polaków cena powyżej 20 zł jest zaporowa. Tylko 3 proc. badanych stwierdziło, że jest gotowych zapłacić za kilogram truskawek 21 zł i więcej.

bErvaRMJ

Do zakupów zniechęcają także ceny na poziomie 11-20 zł. Tylko jedna piąta badanych, czyli 20 proc., mówi, że jest w stanie tyle zapłacić za kilogram.

Ceną optymalną wydaje się od 6 do 10 zł. Zdecydowanie najwięcej pytanych – 52 proc. – deklaruje skłonność do zakupu truskawek za taką kwotę.

bErvaRMK

Nota metodologiczna:
Badanie panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1063 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 29 maja – 2 czerwca 2020 roku.

Zobacz też: Truskawki od Pana Bogumiła. Odwiedziliśmy wyjątkową plantację

bErvaRML

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bErvaRNe
KOMENTARZE
(26)
Gość
rok temu
Wracam z Zielonej Góry widziałam po ile truskawki 12 zł czereśnia 19 zł
Jery
rok temu
Pracować nikomu się nie opłaca za marne grosze to by były tanie każdy chce dobra dniowe a tu trzeba placic
Sąsiad
rok temu
Wszyscy moi sąsiedzi produkują truskawki i co roku nowe auto, albo inwestycja w nieruchomości, ale ciągle mają źle-nie ma kto zbierać, za mokro za sucho- ale zawsze na koniec materac pęka w szwach od kasy
bErvaRNf
Pipi
rok temu
Polskie truskawki mają zdecydowanie więcej pestycydów, niż hiszpańskie. Do tego - kupujesz koszyk, na wierzchu ładne okazy, pod spodem - zielenina wielkości poziomek i piach. Dziękuję i życzę rolnikom smacznego.
Ola
rok temu
To oszustwo u nas truskawka jest po 3 zł 50 gr za kg
Ares
rok temu
Chcieliście 4 tyś minimalnej to trzeba płacić.
stary
rok temu
Nie kupuję ,nie jem, bo mnie na to nie stać.Jem jabłka ,gruszki, banany.Jakoś żyję bez czereśni i truskawek ,chociaż bardzo je lubię.
harcerzyk
rok temu
przeciez to importowane truskawki w takich wysokich cenach, krajowych jeszcze nie ma. A ja codziennie przechodze kolo kiosku wazywnego, cena miedzy 20 a 24zl, ale i tak schodza, czyli co? 3% polulacji je kupuje? najbogatsi odwiedzaja ten sklepik? co innego deklaracje a co innego faktyczne zakupy.
Suweren
rok temu
Dobra zmiana.
FR1
rok temu
Niedawno piersi z kurczaka wywindowano na 30 zł i leżały teraz kupiłem w tym samym sklepie za 8.45.
pawel
rok temu
w łodzi na górniaku truskawki są po 6 pln drobne i 8pln za bardzo dorodne.dzisiaj kupowałem
ninka
rok temu
skarbowym spekulantów i ceny spadna natychmiast albo zgnija do wyboru
działkowiczka
rok temu
Truskawki dopiero się zaczynają. Dzisiaj zerwałam na działce 2 pierwsze truskawki. Ceny więc będą niższe, myślę że będzie tak jak w ubiegłym roku ok 6 zł. Będzie ciepło i trochę popada, będzie ok.
bErvaRMX
dfvd
rok temu
Podobnie było z Masłem dwa lata temu. Spekulacja nie prawo rynku.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić