Jacek Dyrdak| 

Ceny truskawek zwalają z nóg. Mało kto jest gotowy tyle płacić [BADANIE]

37

Truskawki, jabłka, a może banany? Pytamy Polaków o to, jakie owoce najczęściej kupują latem. I ile są skłonni zapłacić za kilogram.

Ceny truskawek wciąż dochodzą gdzieniegdzie do 20 zł za kilogram.
Ceny truskawek wciąż dochodzą gdzieniegdzie do 20 zł za kilogram. (Getty Images)

Przełom wiosny i lata oznacza sezon na truskawki. I to właśnie te owoce Polacy kupują najczęściej – wynika z naszego badania przeprowadzonego na panelu Ariadna.

Truskawki jako najczęściej kupowane owoce wskazuje 44 proc. badanych. Dalej znalazły się jabłka (17 proc.), banany (11 proc.) i czereśnie (10 proc.).

Ceny truskawek zwalają z nóg. Opinia Polaków

W wyniku stosunkowo zimnego maja i epidemii koronawirusa, która sprawia, że brakuje rąk do pracy przy zbiorach, ceny truskawek w tym sezonie są wyjątkowo wysokie. Nawet teraz gdzieniegdzie za kilogram truskawek trzeba zapłacić 20 zł. Niedawno ceny były jeszcze wyższe.

Ceny stopniowo maleją, ale pozostają wysokie. W wielu miejscach przekraczają 10 zł i wynoszą o kilka złotych więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Dla większości Polaków cena powyżej 20 zł jest zaporowa. Tylko 3 proc. badanych stwierdziło, że jest gotowych zapłacić za kilogram truskawek 21 zł i więcej.

Do zakupów zniechęcają także ceny na poziomie 11-20 zł. Tylko jedna piąta badanych, czyli 20 proc., mówi, że jest w stanie tyle zapłacić za kilogram.

Ceną optymalną wydaje się od 6 do 10 zł. Zdecydowanie najwięcej pytanych – 52 proc. – deklaruje skłonność do zakupu truskawek za taką kwotę.

Nota metodologiczna:
Badanie panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1063 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 29 maja – 2 czerwca 2020 roku.

Zobacz też: Truskawki od Pana Bogumiła. Odwiedziliśmy wyjątkową plantację

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić