aktualizacja 

Chiny mówią "nie" sankcjom wobec Rosji. Powód jest zdumiewający

Chiny już od pewnego czasu negują reagowanie na napaść Rosji na Ukrainę poprzez nakładanie na agresora sankcji gospodarczych. Teraz doszło do kolejnego zgrzytu między przedstawicielem azjatyckiego mocarstwa, a Unią Europejską.

Chiny mówią "nie" sankcjom wobec Rosji. Powód jest zdumiewający
Rząd Chin nie jest przychylnie nastawiony do nakładania na Rosję sankcji gospodarczych (Getty Images, ? 2020 Bloomberg Finance LP)

Temat sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję poruszył najpierw Dai Bing. Ambasador Chin przy Organizacji Narodów Zjednoczonych przekonywał uczestników obrad Rady Bezpieczeństwa, że takie działania przyczynią się do pogorszenia się jakości życia samych Rosjan i tym samym wygenerują nowe problemy humanitarne. Ale to nie koniec.

Według ustaleń portalu Stuff, najwyżsi urzędnicy Unii Europejskiej zażądali od przedstawiciela rządu Chin zapewnienia, że jego rodacy nie będą ułatwiać Rosji – swojemu dotychczasowemu sojusznikowi – obchodzenia sankcji gospodarczych. Rozmowa miała miejsce w trakcie wirtualnego szczytu.

W szczycie brali udział m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, a także szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell. Chiny reprezentował Zhao Lijian, rzecznik tamtejszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i to on odmówił zapewnienia w imieniu Pekinu, że jego kraj będzie dążył do zakończenia wojny.

Chiny nie pochwalają rozwiązywania problemów za pomocą sankcji, a jeszcze bardziej sprzeciwiamy się jednostronnym sankcjom i długiej jurysdykcji, które nie mają podstaw w prawie międzynarodowym – uzasadnił Zhao Lijian, cytowany przez Stuff.
Zobacz także: Zobacz też: Czy Putin zostanie obalony? Miller o dwóch możliwościach

Zhao Lijian porównał stosunek państw Unii Europejskiej do Rosji do tego, jaki miał Zachód do Wschodu w trakcie zimnej wojny. Dodatkowo dowodził, że za wydarzenia na Ukrainie ponoszą odpowiedzialność Stany Zjednoczone, określając to państwo "winowajcą i głównym inicjatorem kryzysu".

Stany Zjednoczone, jako winowajca i główny inicjator kryzysu na Ukrainie, doprowadziły NATO do zaangażowania się w pięć rund ekspansji na Wschód w ciągu dwóch dekad po 1999 roku. (...) Krok po kroku przypierały Rosję do muru – argumentował Zhao Lijian (Stuff).
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić