Cios dla Nowego Jorku. Kolejne chińskie miasto ma więcej miliarderów

6

Jeszcze do niedawna to Nowy Jork nosił nieoficjalny tytuł "światowej stolicy miliarderów". Wolniej bogacący się nowojorczycy musieli przełknąć gorycz porażki, gdy okazało się, że o wiele więcej miliarderów mieszka w Pekinie czy Szanghaju. Teraz na liście znalazło się jeszcze jedno chińskie miasto.

Cios dla Nowego Jorku. Kolejne chińskie miasto ma więcej miliarderów
Shenzhen w południowo-wschodnich Chinach (Getty Images)

Jak wynika z informacji podanych przez portal amerykańskiego wydania magazynu "Forbes", w kwietniu ubiegłego roku w Pekinie mieszkała setka miliarderów. To o zaledwie jedną osobę więcej niż w Nowym Jorku. Jednocześnie "BBC" podkreślało, że nowojorscy bogacze mają majątek o 80 mld dolarów większy niż ten, którym dysponują ci ze stolicy Chin.

Gdzie mieszka najwięcej miliarderów na świecie? Nowy Jork poza podium

Z czasem Nowy Jork, m.in. w wyniku zmian gospodarczych wywołanych pandemią koronawirusa, został wyprzedzony także przez Szanghaj. Było to drugie, po Pekinie, chińskie miasto na czele rankingu. Jak podaje "NBC News", teraz Nowy Jork musiał ustąpić z trzeciego miejsca na rzecz kolejnego chińskiego miasta, czyli... Shenzhen!

Miasto Shenzhen znajduje się w południowo-wschodnich Chinach. Według rankingu "Hurun Global Rich List", mieszka tam aż 113 miliarderów. Na przestrzeni minionego roku liczba osób dysponujących tak ogromnym majątkiem w Pekinie wzrosła do 144, w Szanghaju do 121, a w Nowym Jorku do "zaledwie" 110.

Zobacz także: Zobacz też: Jaki cel mają Chiny? Ekspert tłumaczy

Rupert Hoogewerf, przewodniczący firmy odpowiadającej za ranking "Hurun Global Rich List", nie kryje niepokoju. Jak podkreśla, tak wielka koncentracja miliardowych majątków w chińskich miastach powinna zmotywować resztę świata do działania na rzecz zahamowania globalnej ekspansji Państwa Środka.

To właściwie sygnał alarmowy dla reszty świata – przekonuje Hoogewerf, cytowany przez "NBC News".
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić