Co grozi za niepłacenie ZUS

16

Nieopłacenie składek ZUS w wyznaczonym odgórnie terminie niesie ze sobą konkretne konsekwencje. Warto wiedzieć, jakie kary czekają na przedsiębiorców, którzy zwlekają z uiszczaniem opłat - zanim dojdzie do naliczania dodatkowych opłat i nie tylko.

Co grozi za niepłacenie ZUS
Niepłacenie ZUS - konsekwencje (PAP)

Co grozi za niepłacenie ZUS? 

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składek ZUS. Niezależnie od ich wysokości i podstawy naliczania, te czynność należy wykonać w wyznaczonym terminie. Opłaty za Ubezpieczenia zdrowotne i społeczne trzeba uiszczać do 10.dnia miesiąca, gdzie dotyczy ona poprzedniego miesiąca. 

Inny termin obowiązuje w przypadku właścicieli firm, zatrudniających pracowników. Ci mają czas do piętnastego dnia miesiąca - również za poprzedni miesiąc. Są to terminy ustalone odgórnie, przedsiębiorca ma obowiązek je respektować. 

Niepłacenie ZUS - konsekwencje

Znając obowiązki przedsiębiorcy, warto dowiedzieć się, co grozi za niedotrzymanie terminu opłacenia składek. Przedsiębiorcy, który nie wywiązał się z należnych zobowiązań, dolicza się dodatkowe odsetki. Wysokość odsetek jest uzależniona od upływu czasu od wyznaczonego terminu. Odsetki naliczane są za każdy dzień po terminie, aż do dnia uregulowania zaległości, włączając dzień zapłaty. 

Warto dodać, że ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje, że podczas naliczania odsetek wynikających z opóźnień w opłatach, stosuje się przepisy dotyczące składek na ubezpieczenie społeczne. Wspomniane zapisy mówią, że brak naliczania odsetek dotyczy tylko wyjątkowych przypadków. Chodzi o sytuacje, gdy nie przekraczają wartości 1% wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w danym roku kalendarzowym.

Zaległości w ZUS - konsekwencje

Przedsiębiorcy, którzy zwlekają z opłacaniem składek, powinni być świadomi, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma możliwość naliczania dodatkowej opłaty. ZUS może obciążyć płatnika składek dodatkową opłatą wysokości 100% nieopłaconych składek. Co to dokładnie oznacza? Dla przedsiębiorcy jest to spory koszt - obowiązek opłaty podwojonej wartości składki. Co więcej, notoryczne zwlekanie z opłatami może wiązać się z egzekwowaniem należności w postępowaniu sądowym. Należy także zaznaczyć, że jeśli egzekucja nie jest wykonalna, odpowiedzialność może być przeniesiona na inne osoby, które są bliskie dłużnikowi - mowa tu o małżonku albo wspólnikach. 

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić