Co z abonamentem RTV po śmierci domownika? Prawnicy tłumaczą

420

Abonament radiowo-telewizyjny regulować musi wyłącznie jedna osoba z gospodarstwa domowego. Co w przypadku jej śmierci? Na to pytanie w rozmowie z wirtualnemedia.pl odpowiedzieli prawnicy z Kancelarii Prawnej Media.

Co z abonamentem RTV po śmierci domownika? Prawnicy tłumaczą
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock)

Aktualnie opłata za używanie odbiornika radiowego wynosi 7,50 zł. Posiadacze odbiorników telewizyjnych lub telewizyjnych i radiowych muszą natomiast płacić 24,50 zł/miesięcznie.

Nowe rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przewiduje wzrost stawek. Od przyszłego roku będą one wynosić 8,70 i 27,30 zł w skali miesiąca. Na upusty mogą liczyć ci, którzy zdecydują się zapłacić za dłuższy okres z góry.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytka pochwaliła rząd. Kontra przyszła szybko: "Mnie Kaczyński nie daje"

Abonament po śmierci. To trzeba zrobić

Czasem zdarza się, że osoba płacąca abonament radiowo-telewizyjny umiera, a gospodarstwo domowe funkcjonuje dalej. Co należy zrobić w takiej sytuacji? - W przypadku śmierci osoby, na którą zarejestrowany był odbiornik, należy niezwłocznie zgłosić Poczcie Polskiej zmianę danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym – zgodnie z aktualnym stanem faktycznym - przekazali w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Aleksandra Kolbusz i Sebastian Urban z Kancelarii Prawnej Media.

Jeżeli odbiornik nadal jest w posiadaniu domowników czy spadkobierców, będzie chodziło o zmianę danych podmiotowych, czyli należy wskazać aktualnego posiadacza odbiornika. Jeśli jednak przesłanka obowiązku abonamentowego odpadła (np. odbiornik od dawna nie był już w posiadaniu zmarłego albo nie jest już zdolny do odbioru programu), należy dokonać wyrejestrowania odbiornika - dodali.

A czy rodzina może być obciążana zaległymi opłatami za zmarłego? - Przepisy o abonamencie RTV nie wskazują szczegółowo, czy obowiązek abonamentowy podlega dziedziczeniu. Wydaje się jednak, że obowiązek ten jest ściśle związany z odbiornikiem (rzeczą), dlatego obowiązki dotyczące tej rzeczy powinny przechodzić na spadkobiercę - tłumaczą prawnicy.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić