aktualizacja 

Koronawirus. Ile można zarobić? Niemcy szukają pracowników

86

Niemcy przygotowują się do przeprowadzania szczepień na wielką skalę. Ale odpowiednie obiekty, w których bezpiecznie można zaszczepić tysiące chętnych, to nie wszystko. Potrzebni są jeszcze posiadający kompetencje pracownicy. Polacy są mile widziani i mogą wysyłać już swoje zgłoszenia.

Koronawirus. Ile można zarobić? Niemcy szukają pracowników
(Pixabay)

W samym tylko Berlinie, w którym powstanie sześć ośrodków szczepień, do pracy potrzebnych będzie przynajmniej tysiąc osób. Centra powstaną m.in. na terenie dwóch nieczynnych lotnisk, ale także i na lodowisku, pierwsze ruszą już na początku grudnia – informuje serwis money.pl.

Niemcy się szczepią na COVID-19. Setki miejsc pracy do obsadzenia

W sumie w Niemczech może powstać nawet 300 takich punktów, co oznacza tysiące stanowisk do obsadzenia. Potrzebni są nie tylko ci, którzy finalnie podadzą szczepionkę, lecz również opiekunowie osób starszych, pracownicy ochrony i administracji. Przydadzą się także ludzie do przygotowywania posiłków dla pracowników ośrodków.

O pracę mogą się starać również Polacy. Nasze dyplomy są uznawane przez niemieckie władze, choć dokumenty znad Wisły trzeba zwykle nostryfikować. Osoby pragnące wykonywać zawody medyczne muszą się również wykazać znajomością języka niemieckiego.

Zobacz także: Polska służba zdrowia w stanie krytycznym. Bartosz Fiałek komentuje

Konkretnych wymagań od samych ośrodków zbyt dużo natomiast nie ma. Pracodawcy piszą, że trzeba mieć prawo jazdy kat. B i "wysokie kompetencje społeczne". Dziennikarz money.pl skontaktował się z jedną z agencji rekrutacyjnych, gdzie usłyszał zapewnienie, że polscy pracownicy są mile widziani.

Niemcy się szczepią na COVID-19. Szukają pracowników. Ile można zarobić?

A na jakie pieniądze mogą liczyć? W rozmowie nie padły konkretne, wiążące liczby, bo pensja ma być zależna od stażu pracy i kwalifikacji, ale "stawki są rynkowe". W Niemczech pielęgniarka może liczyć na średnio 3415 euro brutto miesięcznie, a to w przeliczeniu ponad 15 tys. zł.

Czy polskie szpitale i ośrodki zdrowia powinny się bać odpływu medyków i pozostałych pracowników medycznych? Rozmówca money.pl mówi, że to jasne, że Niemcy będą chcieli ich ściągnąć.

Jednak tak naprawdę każdy lekarz, który chciał wyjechać do Niemiec, już pewnie dawno to zrobił. Choć to zależy, jak bardzo będą kusić pieniędzmi – zauważył lekarz z zachodniej Polski, który wielokrotnie pracował za Odrą.
Autor: MKS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić