Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|
aktualizacja

Czego najbardziej boją się Polacy? Wyniki sondażu

14
Podziel się:

Zaskakujące wyniki sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej". Wynika z niego, że aż 42,5 proc. badanych Polaków boi się wzrostu cen, a 15 proc. rozwoju pandemii koronawirusa. Na dalszym miejscu znalazła się ewentualna wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą, a następnie głębszy konflikt Polski z UE.

Czego najbardziej boją się Polacy? Wyniki sondażu
Czego najbardziej boją się Polacy? (money.pl, Rafał Parczewski)

Firma SW Research w badaniu zadała respondentom pytanie: "Czego obawia się Pani/Pan najbardziej w 2022 roku?". Do wyboru było kilka opcji - "pogłębienia się konfliktu Polski z UE", "pogłębienia się kryzysu na granicy Polski z Białorusią", "rozwoju epidemii COVID-19", "wojny Rosji z Ukrainą", "wzrostu cen", "najbardziej obawiam się czegoś innego", "niczego się nie obawiam", "nie mam zdania".

Każdy z ankietowanych mógł zaznaczyć tylko jedną odpowiedź.

Czego najbardziej boją się Polacy? Wcale nie wojny!

Badanie dla "Rzeczpospolitej" dało zaskakujące rezultaty. Okazuje się bowiem, że Polacy wcale nie boją się najbardziej ewentualnej wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą, która miałaby miejsce tuż za naszą wschodnią granicą.

Aż 42,5 proc. badanych wskazało, że najbardziej obawia się wzrostu cen. To najlepszy dowód na to, że utrzymująca się od kilku miesięcy wysoka inflacja daje się mocno we znaki Polakom. Przekłada się ona bowiem nie tylko na drożyznę w sklepach, ale też na podnoszenie stóp procentowych, a to z kolei oznacza wyższe raty kredytów.

Wzrost cen jest główną obawą dotyczącą nadchodzącego roku w opinii blisko co drugiej osoby między 25 a 34 rokiem życia (49 procent) i ponad połowy respondentów posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe (54 procent). Odpowiedź tę wskazała częściej niż co druga osoba z miast liczących nie więcej niż 20 tysięcy mieszkańców (52 procent) - tak wyniki badania skomentował w rp.pl Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz w SW Research.

15,1 proc. ankietowanych wskazało, że najbardziej obawia się dalszego rozwoju pandemii koronawirusa. Co ciekawe, kobiety częściej mają obawy związane z rozwojem pandemii koronawirusa niż mężczyźni (20 procent vs. 10 procent). Dopiero na trzecim miejscu (10,9 proc.) znalazły się obawy związane z ewentualnym konfliktem wojennym na linii Rosja-Ukraina.

Pogłębiający się konflikt Polski z Unią Europejską jest największym powodem do obaw dla 10 proc. badanych, zaś 9,9 proc. obawia się pogorszenia sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

W badaniu SW Research dla "Rzeczpospolitej" 4,1 proc. ankietowanych wskazało, że obawia się "czegoś innego". 2,5 proc. nie wyraziło jakichkolwiek obaw. Natomiast 5 proc. nie miało zdania w tej kwestii.

SW Research badanie przeprowadziło wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 7-8 grudnia. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
strach
6 miesięcy temu
ja sie boję, że te wszystkie antypolskie szumowiny z rządu nigdy nie poniosą kary za niszczenie mojej ojczyzny
normalny pola...
6 miesięcy temu
Rozdawnictwo i drukowanie pustego pieniądza dla swoich tylko ciepłych posadek to zagrozenie dla kraju PIS-to taka partia władzy-wszystko zrobią dla koryta -kraj sie nieliczy
afrykaner
7 miesięcy temu
ja się boje że piss wygra wybory a kaczyński będzie długo żył.
Weles
7 miesięcy temu
Ja się boje ze wzrosną rachunki za ogrzewanie prąd gaz oraz podstawowych produktów jak chleb mleko jajka makaron , u mnie chleb kosztuje 5 zł średni
Odd
7 miesięcy temu
Czołgi na granicy z Ukrainą,jeden człowiek ,ludzie idą, ginąć i zabijać bo jeden człowiek ktory jest prezydentem.kraju tak chce.
endek
7 miesięcy temu
ja pamietam, jak Polacy sie smiali, teorie spiskowe o podwyzkach, o cenach na prad i gaz prawie 1000% podwyzki, ludzie mowili spiskowe teorie, ludzie maja wszystko gdzies interesuje ich konsumpcja i wlasny tylek, ludzi bije po glowie inflacja, a to dopiero nie jest poczatek tego co ich czeka, i tak samo smieja sie ze spiskowych teori na temat szczepionek, i przyjdzie czas ze beda padac ludzie jak muchy masowo, w tenczas zapytam takiego polaczka, i jak tam z teoriami spiskowymi? przyniose karte wyborcza i powiem, zaglosuj na Pis, na Po, a moze na lewice, a moze na Holownie, genialne wybory hahahahahahaha
Mietek
7 miesięcy temu
Ja się boję Tuska i tego jego wilczego spojrzenia
www
7 miesięcy temu
W ub. roku za karpia płaciłem 12 zł/kg dzisiaj promocja w Kauflandzie 23,90zł/kg
John
7 miesięcy temu
Ja najbardziej bałem się PIS-u od kiedy objął władzę, że doprowadzi nasz kraj do ruiny we wszystkich sferach życia. Zgodnie z powielaniem ich hasła wyborczego "Polska w ruinie" Moje obawy sprawdzają się
Mały
7 miesięcy temu
Uszczelki pod głowicą
Geg
7 miesięcy temu
Nie wyobrażam sobie jak dziś w naszym kraju radzą sobie ludzie którym już do tej pory było dosyć ciężko i żyli "od 1 do 1". Jeśli ktoś ma odłożone oszczędności na czarną godzinę to jakoś sobie radzi. W mediach z zadziwieniem pokazują później jak przychodzi pacjent do przychodni i robi rozróbę w recepcji. Nie stać go po prostu na lekarza prywatnego a przychodnie wypinają się na pacjentów z NFZ, no chyba że przyszedł się zaszczepić.
,,,,
7 miesięcy temu
Bo wzrost cen najbardziej odbije się po kieszeniach Polakow....
Mat
7 miesięcy temu
Chyba najbardziej tego że po, ko, hołownia albo lewica dorwą się do władzy...
Axa
7 miesięcy temu
A ja się najbardziej boję własnego cienia.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić