Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 
aktualizacja 

Czego najbardziej boją się Polacy? Wyniki sondażu

27

Zaskakujące wyniki sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej". Wynika z niego, że aż 42,5 proc. badanych Polaków boi się wzrostu cen, a 15 proc. rozwoju pandemii koronawirusa. Na dalszym miejscu znalazła się ewentualna wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą, a następnie głębszy konflikt Polski z UE.

Czego najbardziej boją się Polacy? Wyniki sondażu
Czego najbardziej boją się Polacy? (money.pl, Rafał Parczewski)

Firma SW Research w badaniu zadała respondentom pytanie: "Czego obawia się Pani/Pan najbardziej w 2022 roku?". Do wyboru było kilka opcji - "pogłębienia się konfliktu Polski z UE", "pogłębienia się kryzysu na granicy Polski z Białorusią", "rozwoju epidemii COVID-19", "wojny Rosji z Ukrainą", "wzrostu cen", "najbardziej obawiam się czegoś innego", "niczego się nie obawiam", "nie mam zdania".

Każdy z ankietowanych mógł zaznaczyć tylko jedną odpowiedź.

Czego najbardziej boją się Polacy? Wcale nie wojny!

Badanie dla "Rzeczpospolitej" dało zaskakujące rezultaty. Okazuje się bowiem, że Polacy wcale nie boją się najbardziej ewentualnej wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą, która miałaby miejsce tuż za naszą wschodnią granicą.

Aż 42,5 proc. badanych wskazało, że najbardziej obawia się wzrostu cen. To najlepszy dowód na to, że utrzymująca się od kilku miesięcy wysoka inflacja daje się mocno we znaki Polakom. Przekłada się ona bowiem nie tylko na drożyznę w sklepach, ale też na podnoszenie stóp procentowych, a to z kolei oznacza wyższe raty kredytów.

Wzrost cen jest główną obawą dotyczącą nadchodzącego roku w opinii blisko co drugiej osoby między 25 a 34 rokiem życia (49 procent) i ponad połowy respondentów posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe (54 procent). Odpowiedź tę wskazała częściej niż co druga osoba z miast liczących nie więcej niż 20 tysięcy mieszkańców (52 procent) - tak wyniki badania skomentował w rp.pl Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz w SW Research.

15,1 proc. ankietowanych wskazało, że najbardziej obawia się dalszego rozwoju pandemii koronawirusa. Co ciekawe, kobiety częściej mają obawy związane z rozwojem pandemii koronawirusa niż mężczyźni (20 procent vs. 10 procent). Dopiero na trzecim miejscu (10,9 proc.) znalazły się obawy związane z ewentualnym konfliktem wojennym na linii Rosja-Ukraina.

Pogłębiający się konflikt Polski z Unią Europejską jest największym powodem do obaw dla 10 proc. badanych, zaś 9,9 proc. obawia się pogorszenia sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

W badaniu SW Research dla "Rzeczpospolitej" 4,1 proc. ankietowanych wskazało, że obawia się "czegoś innego". 2,5 proc. nie wyraziło jakichkolwiek obaw. Natomiast 5 proc. nie miało zdania w tej kwestii.

SW Research badanie przeprowadziło wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 7-8 grudnia. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić