Czym jest kredyt hipoteczny na dom energooszczędny i jak go otrzymać?

0

Kredyt na dom energooszczędny to rodzaj kredytu hipotecznego, który inwestor może w całości przeznaczyć na budowę lub zakup nieruchomości o tzw. wyższym standardzie energetycznym. Takie rozwiązanie funkcjonuje również w Polsce, choć nie wszyscy o nim wiedzą. Eksperci z Extradom.pl sprawdzili, jak wyglądają warunki otrzymania takiego finansowania i z jakimi obowiązkami się one wiążą.

Czym jest kredyt hipoteczny na dom energooszczędny i jak go otrzymać?
Kredyt na dom energooszczędny jest kredytem hipotecznym. (Pexels)

Tzw. kredyt ekologiczny to rodzaj kredytu hipotecznego przeznaczonego na finansowanie budowy lub zakupu nieruchomości, która spełnia konkretnie określone kryteria ekologiczne. Dotyczą one m.in. efektywności energetycznej, wykorzystania energii odnawialnej czy ograniczenia emisji szkodliwych substancji.

Na potrzeby tego rodzaju finansowania powstała definicja domu energooszczędnego. Mówi ona, że jest to budynek, który ze względu na technologię budowy ma niewielkie zapotrzebowanie na zużycie energii na ogrzewanie oraz wentylację – do 40 kWh/1m2 rocznie.

Aby zachęcić przyszłych inwestorów do wykorzystywania bardziej ekologicznych rozwiązań w procesie budowy banki przygotowały specjalny produkt, jakim są właśnie kredyty ekologiczne - mówi Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadchodzi wielka fala modernizacji budynków. Na co zwrócić uwagę?

Instytucje finansowe często oferują dodatkowe korzyści, takie jak zniżki w kosztach kredytu czy preferencyjne warunki spłaty, dla każdego kto zdecyduje się na inwestycję w przyszłość naszej planety.

Dedykowany kredyt hipoteczny na budowę domu energooszczędnego dostępny jest tylko w kilku instytucjach bankowych w Polsce.

Poniekąd można go traktować jako ofertę promocyjną, ponieważ udzielany jest na bardziej atrakcyjnych warunkach niż ten standardowy – np. bez prowizji lub z niższą marżą. Jest to najważniejsza cecha takiego kredytu, ponieważ co do zasady jego niższy koszt ma zachęcać do budowy domów energooszczędnych, a nie inwestycji tylko w te tradycyjne. - dodaje ekspert z Extradom.pl.

W praktyce - banki oferują taki kredyt na dom pasywny lub energooszczędny, a więc te rodzaje nieruchomości o nieco niższych wymaganiach energetycznych.

Poza tym ogólne warunki kredytu hipotecznego na budowę domu niskoenergetycznego nie różnią się znacząco od jego standardowego odpowiednika. Można go zatem zaciągnąć w podobnej kwocie, do kilku milionów złotych i na ten sam okres kredytowania – do 35 lat.

Ten specjalny rodzaj kredytu na dom energooszczędny można przeznaczyć na sfinansowanie budowy takiej nieruchomości lub na pokrycie kosztów jego zakupu – z rynku pierwotnego lub wtórnego.

Niektóre banki udzielą kredytu ekologicznego także na:

·      zakup działki i wybudowanie na niej domu energooszczędnego,

·      termomodernizację, przebudowę lub remont już wzniesionego budynku,

·      zakup lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym spełniającym wymagania w zakresie niskiego zużycia energii.

W wybranych bankach można również pozyskać dodatkową kwotę na montaż ekologicznych systemów i urządzeń w budynku takich jak np.:

·      kolektory słoneczne,

·      instalacja fotowoltaiczna,

·      pompa ciepła,

·      kocioł na biomasę,

·      przydomowa oczyszczalnia ścieków,

·      wentylacja z rekuperacją,

·      system magazynowania energii,

·      zielony dach.

Warto dodać, że w niektórych bankach montaż takich elementów warunkuje możliwość skorzystania z dodatkowego obniżenia kosztów kredytu.

Poza typowymi dla kredytu hipotecznego warunkami inwestor musi spełniać jeszcze szereg wymagań dotyczących samej nieruchomości, której zakup lub budowę będzie finansował tak pozyskanymi środkami.

Kluczowym parametrem jest zatem zapotrzebowanie energetyczne budynku, które opisuje się za pomocą tzw. wskaźnika Euco. Określa on zapotrzebowanie domu na energię użytkową do celów ogrzewania oraz wentylacji. - informuje Wojciech Rybkowski z Extradom.pl.

- Ogólnie dla domów energooszczędnych powinien on wynosić nie więcej niż 40 kWh/1m2 na rok, a dla domów pasywnych - maksymalnie 15 kWh/1m2. W praktyce jednak banki w zróżnicowany sposób określają maksymalną wartość wskaźnika Euco, dlatego zdarza się, że można otrzymać referencyjny kredyt na dom zużywający nieco więcej energii nieodnawialnej.

Aby w pełni móc cieszyć się z możliwości jakie daje ten rodzaj finansowania - po zakończeniu inwestycji należy dostarczyć tzw. certyfikat lub świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, które ostatecznie potwierdzą, że sfinansowany kredytem dom jest energooszczędny.

Dodatkową zachętą są znacząco obniżone koszty utrzymania budynku, co w długim okresie pozwala wiele zaoszczędzić. Ma to szczególne znaczenie w obliczu nieustannych wzrostów cen energii.

Warto też pamiętać, że w najbliższych latach wymagania związane ze zużyciem energii w budynkach będą się za zaostrzać i dlatego aby im sprostać, warto już teraz skorzystać z preferencyjnych warunków kredytowania.

Autor: WRO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić