Czym są domy pasywne?

0

Dom pasywny to więcej niż energooszczędny budynek. To nowoczesne podejście do budowy domu, oparte o ekologię i ekonomię. Czym wyróżniają się domy pasywne i dlaczego stały się tak popularne? Ile trzeba za nie zapłacić?

Czym są domy pasywne?
Domy pasywne (Getty Images, Lex20)

Dom pasywny - co to?

Dom pasywny buduje się w oparciu o zastosowanie ekologicznych i ekonomicznych technologii. Przede wszystkim takie projekty wyróżniają się rozwiązaniami minimalizującymi straty ciepła i polegającymi na czerpaniu ciepła z naturalnych źródeł. Jedną z głównych cech takiego domu jest zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej, skutecznej a zarazem ekologicznej i energooszczędnej.

W oparciu o technologie zastosowane przy budowie domu pasywnego można również budować hotele, szkoły, hale sportowe, czy różnego rodzaju budynki przemysłowe.

Dom pasywny nie jest tym samym co dom energooszczędny, chociaż te dwa terminy często są ze sobą mylone. Warto jednak wiedzieć, że jest między nimi dość istota różnica - budowle posiadają inne parametry termoizolacyjne. Domy pasywne są zawsze energooszczędne, zaś domy energooszczędne nie muszą być jednocześnie pasywne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Otodom - Maciej

Dom pasywny – z roku na rok coraz bardziej popularny

Domy pasywne to hasło, które jest coraz bardziej popularne w środowisku współczesnych inwestorów. W Polsce zaczęto mówić o domach pasywnych, gdy nastała moda na budowanie domów w oparciu o ekologiczne i energooszczędne rozwiązania. Tymczasem warto wiedzieć, że nasi sąsiedzi już od dawna stawiają domy z uwzględnieniem nowoczesnych technik. Pasywne domy od wielu lat buduje się w Europie Zachodniej, szczególnie w Niemczech i w Austrii. I trudno się temu dziwić. W tej części świata już od dawna szukano możliwości na sporządzenie projektu domu zużywającego małą ilość energii.

Jednym z głównych założeń było zrezygnowanie z paliw nieodnawialnych, takich jak gaz, węgiel czy olej do ogrzewania. Takie źródła miały zastąpić te bardziej naturalne, czyli przede wszystkim ciepło pochodzące ze słońca i ziemi, a także te, które produkują sami mieszkańcy w czasie normalnego użytkowania przestrzeni.

Chociaż sam pomysł od początku wszystkim wydawał się dobry, to w realizacji nie był taki prosty. Jednak projektanci stanęli na wysokości zadania i udało się - domy pasywne buduje się coraz częściej, a pracownie projektowe chętnie chwalą się takimi realizacjami.

Dom pasywny - cechy

Dom pasywny, by spełniać swoje funkcje i cele, musi posiadać zoptymalizowany system zysków i strat. Jednym słowem dąży się do zminimalizowania strat ciepła z równoczesną maksymalizacją pozyskiwania ciepła. Ciepło zaś ma być pozyskiwane np. przez samych mieszkańców, m.in. w wyniku korzystania przez nich z posiadanych urządzeń gospodarstwa domowego. Ogrzewanie wnętrza zapewnia w domu przeszklenie południowych ścian.

Poza tym domy pasywne mają być tak skonstruowane, żeby były odporne na przedostawanie się do wnętrza zimnego, zewnętrznego powietrza. Muszą posiadać szczelne okna, najlepiej z potrójną szybą. Domy mają także specyficzną formę; specjalnie przemyślany kompaktowy kształt ma zapewnić lepszą kumulację ciepła w środku.

W przypadku budowania domu pasywnego warto zwrócić uwagę również na działkę. Najlepsza będzie taka, która nie jest mocno zadrzewiona i otoczona wysokimi budynkami – w przeciwnym razie może to spowodować trudności w przedostawaniu się promieni słonecznych do wnętrza domu. Dużą rolę odgrywa także południowa elewacja, przez większą część dnia dobrze oświetlona.

Dom pasywny - cena

Cena domu pasywnego jest zdecydowanie wyższa niż cena tradycyjnego domu, tak samo jak budynku energooszczędnego. 100 - metrowy dom w stanie deweloperskim to koszt minimum 400 000 złotych. Ta cena jednak może być o wiele wyższa w zależności od rodzaju i jakości wykorzystanych materiałów. Również projekt takiego domu jest droższy niż normalny. Cena domu pasywnego o powierzchni 100 metrów może zatem dojść nawet do 600 000 zł. Cena musi uwzględniać koszt budowy urządzeń potrzebnych do odzysku energii (przydomowa elektrownia wiatrowa, pompa cieplna).

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić