Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. WZI
|
aktualizacja

Galerie handlowe się sypią. Coraz więcej wymaga modernizacji

3
Podziel się:

Jak podaje Polska Rada Centrów Handlowych, połowa działających w Polsce galerii handlowych pracuje już ponad 10 lat. Niektóre obchodziły już swoje 20-lecie. Coraz więcej wymaga przebudowy i modernizacji, aby spełnić oczekiwania klientów. Na remonty i dostosowanie lokali do zmieniającego się rynku właściciele wydają około miliarda złotych.

Galerie handlowe się sypią. Coraz więcej wymaga modernizacji
Galerie handlowe wymahają remontu (Materiały prasowe)

Jak wynika z opracowania Polskiej Rady Centrów Handlowych, nowe obiekty powstają coraz rzadziej. Zamiast dużych centrów handlowych inwestorzy wolą parki handlowe zlokalizowane wokół nowych osiedli lub w mniejszych miejscowościach oraz centra wyprzedażowe, często na obrzeżach miast.

Większe inwestycje dotyczą raczej centów klasy premium, które mają przyciągać klientów wyjątkową ofertą.

Starsze obiekty, które mają już swoją bazę klientów, są na ogół modernizowane i przystosowywane do nowych wymagań. Właściciele galerii handlowych muszą dostosowywać się do oczekiwań najemców, którzy coraz częściej chcą unikatowej przestrzeni, na której będą mogli realizować swoje pomysły.

Zobacz także: Inflacja bije kolejny rekord. "Ta liczba przeraża"

Miliard złotych na modernizację

Stare centra handlowe muszą być modernizowane m.in. ze względu na rosnącą liczbę samochodów. Galerie potrzebują coraz więcej miejsc parkingowych, a także stojaków rowerowych, czy punktów ładowania elektrycznych hulajnóg.

Inwestuje się też w energooszczędne oświetlenie, czy miejsca, w których klienci mogą naładować telefony komórkowe.

– Zgodnie z danymi PRCH, już teraz właściciele obiektów handlowych i zarządcy inwestują około 1 mld PLN w inwestycje fit-outowe, obejmujące wykończenie sklepów dla najemców oraz remonty, modernizację, rozbudowy przeprowadzane na powierzchniach wspólnych. Ta kwota będzie z pewnością rosła w okresie po pandemii - mówi Lucyna Śliż, Head of Development, Reesco Retail, cytowana przez "Wiadomości handlowe".

Coraz częściej klienci oczekują także rozbudowanej strefy rozrywkowej i gastronomicznej. W obiektach budowanych kilka czy kilkanaście lat temu, takie strefy zajmowały 5 do 7 proc. powierzchni obiektu. Dziś jest to od 10 do nawet 15 proc.

Złota dekada galerii

Szczytowa dekada rozwoju polskich centrów handlowych przypadła na lata 2005 - 2015. Wtedy powstało w Polsce 298 nowych obiektów. W szczytowym okresie budowano nawet 30 nowych galerii handlowych rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
grzes
6 miesięcy temu
to dla mnie nie musi istnieć nigdy tam niebywałem
Assa
6 miesięcy temu
Niestety właściciele dochodzą czasem do wniosku ze lepiej wyburzyć i postawić blok mieszkalny albo hotel.
KIL BIL
6 miesięcy temu
Niezależni badacze medyczni : nanotechnologia tlenku grafenu preparatach Mod ern’a i Pfi”ss”er Wiadomo, że tlenek grafenu jest wysoce toksyczny i powoduje zakrzepy krwi. Dowód inteligentnego samoorganizacji nanotechnologii i inteligentnego ruchu włókien jest wskaźnikiem biologii syntetycznej i nanobioelektroniki, jak wynika z kilku artykułów naukowych (niektóre wymienione poniżej) opublikowanych w różnych czasopismach. Wskazuje to na niejawne włączenie tlenku grafenu do Moderny, ta szczepionka (ma służyć) do manipulacji elektromagnetycznej komórek i neuronów poprzez tworzenie syntetycznych sieci neuronowych w ludzkim ciele i mózgu. Jest to wyraźna oznaka nadużycia i zamierzonej transhumanizacji i cyborgizacji ludzkiego ciała za pomocą owych preparatów
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić