Gdzie znaleźć oszczędności w budowie, a z czego nie warto rezygnować?

4

Budowa domu to jedna z największych inwestycji w naszym życiu. To skomplikowany proces, który wymaga wielu wyliczeń, planów a przede wszystkim organizacji. Jednak zawsze na końcu pojawia się pytanie o koszty w odpowiedzi, na które wielu inwestorów rozpoczyna poszukiwanie oszczędności. Z czego zatem zrezygnować, aby nie stracić na jakości wykończenia czy na eksploatacji? Odpowiedzi na to pytanie poszukali eksperci z Extradom.pl.

Gdzie znaleźć oszczędności w budowie, a z czego nie warto rezygnować?
dom, budowa, ocieplenie, termomodernizacja (Adobe Stock, Patryk Kosmider)

Podstawa budowy domu to dobrze rozpisany kosztorys, który zawiera w sobie nie tylko najważniejsze prace, ale także przewiduje ceny materiałów, wywozu nieczystości czy uwzględniają wynajem mieszkania lub opłaty eksploatacyjne w miejscu, w którym inwestor będzie mieszkał aż do dnia wprowadzenia się.

Projekt domu – z tego nie rezygnuj!

Projekt domu to kluczowy element w całym procesie budowy. Oszczędzanie na nim może nam się odbić przysłowiową "czkawką" i narazić na dodatkowe koszty lub doprowadzić do problemów, które skutecznie wstrzymają budowę a także narazić inwestora na dodatkowe koszty np. stworzenia nowego projektu czy naniesienia zmian.

Koszt zakupu projektu domu stanowi niewielki procent wszystkich wydatków, jakie towarzyszą powstawaniu wymarzonego lokum.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polskę czeka fala renowacji. Do wzięcia duże pieniądze
Warto zainwestować w sprawdzone rozwiązanie, jakim są gotowe projekty domów, które są przygotowane przez profesjonalistów i odpowiadają wszelkim normom i wymaganiom prawnym. Prawidłowo wykonany projekt jest gwarancją sprawnej i bezproblemowo przeprowadzonej budowy. - mówi Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.

Konstrukcja budynku – inwestycja w nowoczesne technologie

Każdy dom powinien mieć solidną bryłę, dlatego nie należy oszczędzać na jakości materiałów budowlanych czy na fundamentach.

Obecnie polecane są płyty fundamentowe, które stabilizują całą konstrukcję. Na rynku dostępne są też technologie pozwalające postawić dom w kilka dni - np. prefabrykaty betonowe czy keramzytowe.

Choć to rozwiązania kosztowo droższe, patrząc tylko na samą wycenę, to uwzględniają jeden bardzo ważny aspekt - pozwalają skrócić proces budowy.

Postawienie domu z takich gotowych elementów trwa np. 3 miesiące, a cały proces budowy skraca się z np. 8-12 miesięcy do 6. Należy zatem skalkulować, czy nie jest to bardziej opłacalne niż płacenie za wynajem mieszkania przez kolejne kilka miesięcy - podsumowuje ekspert Extradom.pl.

Pokrycie dachowe – inwestycja na całe życie

Dach to bardzo ważny element domu, który jest narażony na wiele czynników atmosferycznych.

Dlatego ważne jest, aby był solidny a samo pokrycie odporne na działanie wiatru, śniegu czy deszczu. Naprawy tego elementu są bardzo kosztowne, a wymiana całego dachu to koszmar inwestora. Dlatego od samego początku nie warto oszczędzać na tym elemencie.

Dach odpowiada także za ciepło w domu. Jego odpowiednia izolacja cieplna sprawi, że inwestor oszczędzi na kosztach związanych z ogrzewaniem - więc mamy tutaj do czynienia ze swoistą transakcją wiązaną, bo droższe pokrycie obniży nam opłaty w przyszłości - dodaje Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.

Izolacja termiczna - dziś ważniejsza jak nigdy

Dobrze wykonana izolacja termiczna to dzisiaj podstawa budowy domu. Rosnące koszty ogrzewania sprawiają, że jednorazowa inwestycja w jakościowe materiały oraz wykonanie przyniosą długofalowe oszczędności.

Zimą pozwolą oszczędzać na kosztach ogrzewania a latem zadbają o komfortowy chłód i pozwolą zminimalizować udział np. klimatyzacji, a co za tym idzie – kosztownych rachunków za prąd.

Gdzie szukać oszczędności?

Przede wszystkim warto pamiętać, że im prostsza konstrukcja domu tym tańsza eksploatacja, łatwiejsze wykończenie i przede wszystkim tańsze - gdyż pozbawione kosztownych ozdobników.

Korzystnym finansowo dla inwestora rozwiązaniem jest postawienie domu na planie zbliżonym do kwadratu, co pozwala na stworzenie we wnętrzu ustawnych i funkcjonalnych pomieszczeń, których wykończenie będzie szybkie i ekonomiczne, a to skróci czas budowy i pozwoli obniżyć koszty - podsumowuje ekspert z Extradom.pl.
Autor: ACZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić