Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. EKO
|

Inflacja w lipcu 2022: co będzie dalej?

3
Podziel się:

Na początku 2022 roku rząd uruchomił tarczę antyinflacyjną, która była odpowiedzią na inflację rzędu 8,6%. Końcem lutego wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że sama idea rozwiązania niewiele dała. W czerwcu 2022 GUS podał, że poziom inflacji przekroczył próg 15% (dokładnie 15,5%), utrzymując się w lipcu na stałym poziomie – pierwszy raz od roku. Co przyniesie nam drugie półrocze 2022 roku – zapytaliśmy ekspertów z Totalmoney.pl.

Inflacja w lipcu 2022: co będzie dalej?
Obecnie poziom inflacji przekracza cel inflacyjny wyznaczony przez Narodowy Bank Polski (Getty Images)

Główny Urząd Statystyczny już z końcem 2021 roku alarmował, że inflacja w Polsce rośnie bardzo dynamicznie. Odbiło się to na poziomie cen w sklepach oraz punktach usługowych. To właśnie poziom inflacji sprawił, że Rada Polityki Pieniężnej podniosła główne stopy procentowe NBP. Za tym krokiem nadeszły kolejne, związane ze wzrostem wysokości rat kredytów i pożyczek.

Ile obecnie wynosi inflacja w Polsce?

Obecnie poziom inflacji przekracza cel inflacyjny wyznaczony przez Narodowy Bank Polski. Od maja do czerwca wzrosła ona o 2,5% co wyraźnie pokazuje dynamikę zmian. Mówi się, że inflacja osiągnie swój szczyt w sierpniu 2022 i wyniesie nawet 18 proc.!

  • CPI (pot. inflacja)
  • zmiana (%) do analogicznego miesiąca poprzedniego roku

(Dane z opracowania Totalmoney.pl)

Inflacja w Polsce – prognozy na 2022 rok

Analitycy rynku finansowego prognozują już, kiedy inflacja zacznie hamować. Przewidują oni, że zacznie się to dziać w drugiej połowie tego roku, to jednak nie oznacza natychmiastowego jej zatrzymania oraz spadku cen, a jedynie ich stabilizację. Górny poziom inflacji ma sięgnąć nawet 18 proc., a to oznacza inflację galopującą.

Ostatnią projekcję inflacji przygotowaną przez NBP opublikowano 11 marca 2022 roku. To tam czytamy, że w bieżącym roku inflacja CPI wyniesie 10,8 proc. Natomiast do 2023 roku obniży się o 9,0 proc. Na poważne spadki przyjdzie nam poczekać do 2024 roku, kiedy prognoza zakłada inflacje na poziomie 4,2 proc. Należy pamiętać, że projekcja inflacji została sporządzona przy założeniu braku zmian w zakresie wysokości głównych stóp procentowych – mówi Anna Serafin, ekspert porównywarki finansowej Totalmoney.pl.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przedstawił prognozy swojego ministerstwa dotyczące inflacji. Poziom dwucyfrowy w całym 2022 roku raczej się nie utrzyma, a wzrost cen będzie oscylować w granicach 8-9 proc. rok do roku. Przyjęta w kwietniu 2022 roku przez Radę Ministrów Aktualizacja Programu Konwergencji wskazuje, że średnioroczna inflacja CPI wyniesie 9,1 proc. w tym roku i 7,8 proc. w 2023 roku.

Materiał porównywarki finansowej Totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
gacie prezesa
2 miesiące temu
prawdziwy Polak juz chyba powiedzial ,nie będzie nic
To poczatek
2 miesiące temu
Przedstawienie czas zacząć...
kasjer
2 miesiące temu
Jeszcze większa inflacja.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić