Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Łukasz Kuczera
|

Inny smak whisky? Wszystko przez zmiany klimatu

22
Podziel się:

Złe wiadomości dla fanów whisky. Ze względu na zmiany klimatu może dojść do ograniczenia, a nawet wstrzymania produkcji whisky w części szkockich destylarni w ciągu najbliższych 60 lat. Takie wnioski płyną z raportu specjalistów z University College London.

Inny smak whisky? Wszystko przez zmiany klimatu
Inny smak whisky? Wszystko przez zmiany klimatu (Flickr, Phil Long, (CC BY 2.0))

Raport naukowców z UCL, na który powołuje się PAP, nie przynosi dobrych wiadomości dla fanów whisky. Uważają oni, że zmiany klimatu i wynikające z nich upały i okresy suszy mogą drastycznie wpłynąć na dostępność i produkcję najbardziej znanego produktu eksportowego Szkocji. Aby stworzyć whisky, potrzeba bowiem wody, jęczmienia i drożdży.

Specjaliści z University College London uważają, że przed 2080 rokiem długotrwałe i intensywne susze staną się w Szkocji częstym zjawiskiem. W takich warunkach dojdzie do przerw w dostawach wody, a to z kolei doprowadzi do zmniejszenia lub całkowitego wstrzymania produkcji whisky.

Z raportu, na który powołuje się PAP, wynika, że destylarnie zużywają rocznie ok. 61 mld litrów wody. Aby sporządzić jeden litr popularnego trunku, należy zużyć 46,9 litra wody.

Raport zamówiła destylarnia Glengoyne. Jego podstawą stały się warunki pogodowe, jakie panowały w roku 2018, kiedy to pięć z dziesięciu destylarni wyspie Islay oraz dwie w hrabstwie Pertshire musiały wstrzymać produkcję.

Kto rozprzestrzenia koronawirusa? "Ludzie się boją"

Z dokumentu wynika, że jęczmień jest odporny na suszę, ale coraz częściej dostrzegane są negatywne wpływy cieplejszej pogody na uprawę tego zboża. Gdy w roku 2018 Wyspy Brytyjskie zaatakowała fala upałów, jego produkcja zmalała o 7,9 proc. To z kolei spowodowało wzrost ceny jęczmienia z 145 do 179 funtów za tonę. Produkcja whisky w Szkocji wymaga ok. 800 tys. ton jęczmienia jarego rocznie.

Zdaniem naukowców, wzrost temperatur i problemy z uprawą jęczmienia mogą doprowadzić do tego, że kukurydza ponownie będzie wykorzystywana przy produkcji whisky. Niegdyś określano ją mianem "integralnego składnika" popularnego alkoholu.

- Istnieje przekonanie, że Szkocja jest mokrym, deszczowym miejscem ze stałymi dostawami wody. Zmiany klimatu zmieniają to, kiedy i gdzie pada deszcz, a to spowoduje niedobory i zmieni charakter wody, więc planowanie jest niezbędne, aby chronić naszą whisky - powiedziała Carole Roberts, badaczka zmian klimatycznych z UCL i główna autorka raportu.

Zmiany w sposobie produkcji i cieplejsze warunki pogodowe mogą też wpłynąć na smak whisky. Wynika to z faktu, że słodowanie i fermentację, kiedy to dodaje się drożdże, destylację i dojrzewanie, opracowano tak, by cały proces odpowiadał umiarkowanemu morskiemu klimatowi Szkocji.

Zobacz także: Czy Mata pracuje 18 godzin dziennie?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Yob
7 miesięcy temu
Kretynizm do potęgi. Prawie 50 litrów wody idzie w kosmos czy gdzie? Bo moim zdaniem wraca do środowiska. Może troszkę podgrzaną ale wraca.
buhehehehehe
7 miesięcy temu
globalne ocieplenie, gdzie ono sie podzialo, bo za oknem widac co innego!!! globalne ocieplenie to mit, to zwykly cykl zycia ziemi, ale beda nas tym gnebic zeby nam wolnosc ograniczac!
Marian
7 miesięcy temu
No i bardzo dobrze. Łyski zalatuje myszami. Szczepiom się nią tylko LGBTQ+
Beton
7 miesięcy temu
Ważne że bimber będzie.
qdw23
7 miesięcy temu
a czy ten whiski jest zaszczepiona sie pytam?
K.S.
7 miesięcy temu
hmm zła wiadomość dla fanów Whisky ??? Za 60 lat to większość fanów będzie już "wąchać kwiatki od spodu" wiec raczej nie będzie nas interesować brak Whisky...
no tak
7 miesięcy temu
Bo co? Whisky też ma duży ślad węglowy??? Lewactwo i ekoterroryzm to już paranoja. Jeśli obywatele Europy się nie przebudzą, zapaść nastąpi szybko i gwałtownie. Co zostanie po niej? Lokalne kalifaty i nic, kompletnie nic więcej. Za góra 2 dekady znów zobaczymy podzieloną Europę. Zachodnia składająca się własnie z kalifatów i państw wyznaniowych i Wschodnia przejęta ponownie pod ruski but.
Ddd
7 miesięcy temu
Takich bzdur dawno nie czytałem
o2 to ściek
7 miesięcy temu
Naukowcy, naukowcy... a co na to eksperci?!
Paolo
7 miesięcy temu
Mam do rozdania parę butelek ...chce ktoś ?
kies34
7 miesięcy temu
Wódy i narkotyków nigdy wam nie zbraknie, nie obawiajcie się.
Lolo
7 miesięcy temu
Jak to mówił Wańka w płn Syberii - " u nas tolko 11 miesjacew zimy a potom lieto, lieto i lieto...." W Szkocji podobnie ze słońcem.
uee
7 miesięcy temu
niedlugo wszystkiego zabraknie , ale nie jest winnien jakis klimat , tylko durni urzednicy z Brukseli i ludzie nimi zachwyceni
Giez
7 miesięcy temu
mam 70 lat, to co mnie ma obc hodzić co będzie za 60 lat
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić