Inteligentny Dom: jak technologia może ułatwić Ci życie

Inteligentny dom jest zbiorem znanych i dostępnych urządzeń, które można połączyć w jeden wspólny zintegrowany system i czerpać z tego ogromne korzyści. Czy samodzielnie można zaprojektować inteligentny dom i na jakie systemy warto postawić

Inteligentny Dom: jak technologia może ułatwić Ci życie
Inteligentny Dom: jak technologia może ułatwić Ci życie (Pixabay)

"Inteligentny dom" to termin pochodzący od zwrotu "smart home". Nawiązuje do domu, mieszkania lub całego budynku, który wyposażony jest w wiele najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Najnowsze technologie zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców, podnoszą komfort życia poprzez zastosowanie licznych udogodnień oraz przyczyniają się do większych oszczędności w domowym budżecie. Domy w stylu smart połączone są jedną siecią, mają wbudowane opcje umożliwiające wymianę informacji, dzięki czemu komunikują się ze sobą. Jest to bardzo wygodne dla mieszkańców, ponieważ mogą dawać im konkretne polecenia do wykonania.

Inteligentny dom - jaki system wybrać?

Domy inteligentne można wyposażyć w różnego rodzaju urządzenia. Najczęściej w budynkach inwestuje się w takie elementy, jak:

1. inteligentne czujniki - ruchu, dymu, gazu, temperatury, a także specjalne czujniki zalania, które zmniejszają ryzyko związane z zalaniem domu.

2. inteligentne gniazdka, które umożliwiają monitorowanie poziomu zużycia energii w danych urządzeniach elektrycznych. Co więcej, gniazdka te mają opcję włączania i wyłączania ich w razie potrzeby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inwestycje w tabor. PKP Intercity z nowymi umowami

3. inteligentny monitoring - dzięki niemu monitoring może odbywać się nawet nocą, a nagranie zapisuje się w chmurze.

4. inteligentny sprzęt AGD I RTV (lodówki, zmywarki, piekarniki, pralki i odkurzacze).

Systemy smart home

Systemy smart home obejmują czujniki, gniazdka, detektory oraz rozmaite urządzenia, które działają za pośrednictwem wspólnej sieci. Dzięki temu zintegrowaniu pozwalają na doskonałe zarządzanie całą instalacją. Ilość zamontowanych w domu rozwiązań jest kwestią indywidualną - można postawić na pojedyncze urządzenia, takie jak m.in. czujnik na okna lub drzwi, kamerę do monitoringu, czy też żarówkę z wbudowanym WiFi, względnie na całe zestawy przygotowane do podłączenia, jak specjalna centrala smart home zawierająca detektory i czujniki.

Smart home - jaki system?

Instalacje urządzeń tworzących smart home można rozplanować samodzielnie według własnych potrzeb i upodobań. Wybierając odpowiedni zestaw, umieszcza się go we właściwych miejscach i konfiguruje. Nie jest to skomplikowany proces, ponieważ producentom zależy, by systemy były intuicyjne dla każdego. Połączenia poszczególnych urządzeń można dokonać za pomocą tabletu lub smartfona. Na ekranie monitora można także zobaczyć nagrane obrazy z kamer.

Inteligentny dom można także skonfigurować w autorski sposób. W takiej sytuacji samodzielnie można dopasować działanie modułów do własnego stylu życia.

Systemy inteligentnego domu można podzielić na: przewodowe, czyli takie, które bazują na kablach internetowych RJ-45, na przełącznikach switch i stacjach NAS, a także bezprzewodowe, które kontroluje się przez Wi-Fi czy Bluetooth.

Inteligentny dom - systemy

Inteligentny dom to marzenie wielu z nas - ma bowiem naprawdę wiele zalet. Jednak każdy, kto rozważa inwestycję w system Smart Home musi dobrze przemyśleć swój wybór.

Co powinien wziąć pod uwagę potencjalny kupiec? Przede wszystkim powinien zacząć od zastanowienia się, w jakim miejscu będzie się go używało. Warto wziąć pod uwagę fakt, że w budynkach, które dopiero niedawno zostały zbudowane, lepiej będzie zainwestować w systemy przewodowe - można rozprowadzić w przemyślanych wcześniej miejscach i sprytnie ukryć pod tynkiem. Wadą takiej opcji jest ograniczenie elastyczności rozwoju. W takim wypadku zrobienie w domu przemeblowania może już powodować problemy. Co więcej, jeśli przyjdzie nam wyprowadzić się z danego budynku, będzie to oznaczało również koniec funkcjonowania niektórych urządzeń.

W budynkach, które są już zamieszkałe, o wiele lepszą opcją będzie system bezprzewodowy. Montaż tej technologii nie wiąże się z naruszeniem ścian i trwałych konstrukcji, które spowodowałyby nieestetyczne skutki uboczne. System bezprzewodowy można zainstalować w nowym bloku dopiero co odebranym od dewelopera, a także wiekowej kamienicy. Jego ogromną zaletą jest to, że można go samodzielnie modyfikować, bez problemu przetransportować, co może być ważne choćby w przypadku zmiany miejsca zamieszkania.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić