Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski | 

Jest nowe świadczenie dla seniorów. Jakie wymogi trzeba spełnić?

7

Od 1 stycznia 2024 roku można się starać w ZUS o tzw. świadczenie wspierające. Warto o tym pomyśleć, bo można otrzymać nawet do 3495 złotych co miesiąc. Co trzeba zrobić i jakie wymagania należy spełnić, by ubiegać się o dodatkowe pieniądze dla seniora?

Jest nowe świadczenie dla seniorów. Jakie wymogi trzeba spełnić?
Świadczenie wspierającego weszło w życie od początku 2024 (Adobe Stock, Longfin Media)

Nowe wsparcie dla niepełnosprawnych i seniorów

Nowe świadczenie ZUS będzie wynosić od 40 do 220 procent aktualnej wysokości renty socjalnej (obecnie to 1588,44 zł) i wraz nią będzie waloryzowane.

W zależności od potrzeby wsparcia, przedział możliwej kwoty świadczenia wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych to od 635 zł do blisko 3495 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wcześniejsze wybory? "Granat bez zawleczki"

O świadczenie wspierające mogą starać się osoby z niepełnosprawnością, potwierdzoną w formie jednego z poniższych orzeczeń:

  • o niepełnosprawności i jej stopniu, wydanego przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności,
  • o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS,
  • o inwalidztwie wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia

Aby otrzymać świadczenie wspierające trzeba najpierw uzyskać decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, która ustali poziom potrzeby wsparcia. Komisja ustala, jakie świadczenie będzie danej osobie przysługiwało. Poziom wsparcia jest ustalany w punktach - od 70 do 100.

Świadczenie wspierające jest już dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia od 87 do 100 punktów. Od przyszłego roku świadczenie będzie dostępne dla osób z poziomem potrzeby wsparcia od 78 do 86 punktów, a od 2026 r. także dla tych z poziomem od 70 do 77 punktów.

Gdy komisja specjalistów rozpatrzy zaświadczenie pozytywnie, pozostaje tylko wniosek do ZUS. Można to zrobić wyłącznie elektronicznie przez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Może to również zrobić pełnomocnik.

Świadczenie wspierające będzie przysługiwać bez względu na dochód - jest zwolnione z podatku dochodowego, a także nie może zostać zajęte przez komornika. ZUS wypłaca pieniądze na rachunek bankowy.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić