Kiedy dodatkowe pieniądze dla seniorów? ZUS wskazał terminy

32

Czternasta emerytura będzie wypłacana od 25 sierpnia 2022 roku. Właśnie tego dnia ZUS wykona premierowe przelewy. Kiedy realizowane będą kolejne? Wszystko jest już jasne w sprawie czternastej emerytury.

Kiedy dodatkowe pieniądze dla seniorów? ZUS wskazał terminy
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Artur Marciniec)

Początkowy plan był taki, że 14. emerytura zostanie wypłacona jednorazowo. Później jednak rząd zmienił zdanie. Ze względu na szalejącą inflację, zdecydowano się na ponowne udzielenie takiego świadczenia.

Być może 14. emerytury wprowadzone będą na stałe. Seniorom nadzieję na takie rozwiązanie dał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Nie mam prawa tego już w tej chwili tak obiecać na pewno, ale wydaje mi się, i póki będę mieć na to jakiś wpływ, będę do tego dążył, żeby "czternastka" już była stała - stwierdził Jarosław Kaczyński w Białymstoku.

Kiedy "czternastka" zostanie wypłacona w 2022 roku? Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazał już terminy. Pierwsze przelewy zrealizowane zostaną 25 sierpnia. Następne wypłaty nastąpią 1, 5, 6, 10, 15, a także 20 września. Osoby, które pobierają świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc, czternastą emeryturę dostaną natomiast w październiku.

"Czternastka" w 2022 roku. Ile pieniędzy dostaną emeryci?

Pełne wsparcie, czyli 1217,98 zł na rękę, dostaną ci emeryci, których regularne świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

A co w przypadku tych, którzy dostają więcej niż 2900 zł brutto? "Czternastka" dla takich osób zostanie pomniejszona, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Czternasta emerytura nie może być niższa niż 50 zł. Zatem ci, którzy dostają zazwyczaj przynajmniej 4188,44 zł, nie mogą liczyć na duży zastrzyk dodatkowej gotówki. Do kieszeni wpadnie im właśnie 50 zł.

By otrzymać wsparcie, należy spełnić jeszcze jeden warunek. Będzie ono przysługiwać tym osobom, które nie będą miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na 31 lipca 2022 roku.

Zobacz także: Jessica Mercedes przyznała się do poprawek w wyglądzie
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić