Kiedy trzeba rozliczyć napiwek? Sprawdź, aby nie mieć problemów w Urzędzie Skarbowym

13

Często mówi się, że dobry kelner jest w stanie wypracować w ciągu miesiąca drugą pensję z napiwków od gości, a możliwość ich otrzymywania jest jedną z największych zalet tego zawodu. Jednak tutaj pojawia się pytanie, czy napiwki są opodatkowane? W niektórych przypadkach tak. Wszystko zależy od ich formy.

Kiedy trzeba rozliczyć napiwek? Sprawdź, aby nie mieć problemów w Urzędzie Skarbowym
Kiedy trzeba rozliczyć napiwek? Sprawdź, aby nie mieć problemów w Urzędzie Skarbowym (PEXELS)

Wielu krajach zostawianie napiwków jest czymś obowiązkowym. Często jest on po prostu automatycznie doliczany do rachunku. Na przykład we Francji, Włoszech czy Portugalii jest to około 10 proc. naszego łącznego zamówienia.

Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych. Tam napiwek to codzienność, a zdarza się nawet tak, że kelnerzy sami się o niego upominają.

Jednak w Polsce zostawienie napiwku jest gestem dobrej woli, czy przejawem wysokiej kultury osobistej. Dajemy go zazwyczaj, kiedy uznamy, że jesteśmy zadowoleni z poziomu obsługi. Jednak tutaj pojawia się pytanie, czy napiwki są opodatkowane?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Anna Wendzikowska zdradza, czy faceci się jej boją. Wiemy, czy jest zajęta!

Napiwek w gotówce. Czy jest opodatkowany?

Jeżeli klient w restauracji zostawi napiwek w gotówce, to wówczas właściciel lokalu nie ma żadnych obowiązków podatkowych. Tutaj jednak warto podkreślić, że kelner lub kelnerka, zgodnie z zasadami, powinien opodatkować te napiwki w swoim zeznaniu rocznym.

Jak wyjaśnia Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, cytowany przez portal strefabiznesu.pl, oznacza to, że nie płaci podatku od razu po otrzymaniu gotówki, lecz w swoim zeznaniu rocznym deklaruje wartość otrzymanych napiwków, które podlegają opodatkowaniu.

Napiwek w formie bezgotówkowej. Czy jest opodatkowany?

Pewnie zastanawiacie się, co wtedy, gdy napiwek zostanie przekazany w formie bezgotówkowej.

W takim przypadku wartość tego napiwku jest traktowana jako oddzielny element na rachunku, oprócz podstawowej kwoty do zapłaty. W restauracjach, w których posiłki są najczęściej opodatkowane stawką 8 proc. VAT, napiwek podlega opodatkowaniu 0 proc. VAT, nawet jeśli elementem kolacji były np. krewetki podlegające 23 proc. VAT - wyjaśnia portal strefabiznesu.pl.

Jak dodaje "w przypadku napiwku doliczanego do rachunku właściciel lokalu nie odprowadza podatku VAT od tego napiwku".

Jednak, jeśli ktoś chce dać napiwek za pośrednictwem terminala, pracodawca jest zobowiązany do pobrania podatku dochodowego od tej kwoty i wpłacenia go do urzędu skarbowego. To na pracodawcy ciąży obowiązek pobrania i wpłacenia podatku, a pracownik otrzymuje już napiwek pomniejszony o podatek - wskazuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.
Warto pamiętać, że napiwki otrzymane przez osoby do 26 roku życia zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia do limitu przychodu rocznego 85 528 zł korzystają ze zwolnienia z opodatkowania. Po przekroczeniu tej kwoty konieczne będzie zapłacenie podatku i wykazanie tej wartości w zeznaniu rocznym - podkreśla ekspert.

Reasumując, jeżeli napiwek zostanie przekazany kelnerowi w formie gotówki, ten musi go opodatkować i wykazać w zeznaniu rocznym. Z kolei wówczas, gdy napiwek został doliczony do rachunku pracodawca nie płaci podatku VAT, ale pobiera podatek dochodowy i wypłaca pracownikowi kwotę netto pomniejszoną o podatek VAT.

Źródło: strefabiznesu.pl

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić