o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Kiedyś Moskwa, dziś Polska. Białorusini przyjeżdżają za lepszym życiem

77
Podziel się

Napięta sytuacja na Białorusi po niedzielnych wyborach prezydenckich sprawia, że chętnych do mieszkania w Polsce będzie coraz więcej. Nasz rynek pracy już jest atrakcyjny dla tej grupy cudzoziemców, a wybuch zamieszek i niepewność o przyszłość może przeważyć na decyzji o wyjeździe.

Zamieszki na Białorusi. Mieszkańcy kraju mogą migrować do Polski
Zamieszki na Białorusi. Mieszkańcy kraju mogą migrować do Polski (East News)
bEDrGTFh

Białorusini to druga, po Ukraińcach, grupa cudzoziemców migrujących za pracą do Polski. Na początku 2020 roku 25,6 tys. mieszkańców tego kraju miało zezwolenie na pobyt nad Wisłą. Działa tu też ok. 2200 spółek, w których udziałowcami są firmy lub osoby fizyczne z Białorusi. Najwięcej z nich zajmuje się transportem i usługami budowlanymi.

Eksperci zauważają, że polski rynek pracy jest dla Białorusinów coraz atrakcyjniejszy. A może przyciągać jeszcze bardziej - zwłaszcza biorąc pod uwagę niestabilną sytuację polityczną w ich kraju.

Tak było w przypadku Ukraińców. Według NBP przez nasz rynek pracy przewija się sporo ponad 1,2 mln mieszkańców tego kraju. A największe fale wyjazdów nastąpiły po dużych kryzysach politycznych - zajęciu Krymu przez Rosję oraz działaniach wojennych w Donbasie.

bEDrGTFj
Zobacz także: Obejrzyj: Starcia na Białorusi. "Dramatyczna noc, milicja użyła broni"

Białorusini coraz częściej decydują się na wyjazdy. - Niegdyś, gdy Białorusin mówił o wyjazdach zarobkowych, miał na myśli Moskwę. Teraz coraz częściej jedzie na Zachód, w tym do Polski - powiedział Eugeniusz Wappa ze Związku Białoruskiego w RP.

Działacz mniejszości białoruskiej dodaje, że fakt coraz częstszych wyjazdów na Zachód przyczynił się do obecnych protestów przeciwko Łukaszence. Jak dodaje, w ostatnich latach władze Białorusi nie utrudniały mieszkańcom kraju wyjazdów na Zachód.

bEDrGTFp

Zdaniem Wappy w ten sposób Łukaszenka mógł upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony pozbywał się buntowników, z drugiej - zapewniał dopływ zachodniej gotówki na Białoruś.

Zbigniew W. Żurek z BCC jest przekonany, że polski rynek bez problemu przyjmie nowych, dobrych pracowników - niezależnie od tego, skąd pochodzą. - Nie spodziewam się jednak aż takiej "fali" jak z Ukrainy. Po prostu baza jest mniejsza - stwierdził ekspert.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEDrGTFK
KOMENTARZE
(77)
Zozol
rok temu
NIEEEEEEEEE!!!! No chyba że jakieś ładne białorusinki
Jego Nick
rok temu
Niech przyjeżdżają do Polski tylko same młode Białorusinki, a reszta niech siedzi w ojczyźnie. Taki mam wniosek !!!
Jego nick
rok temu
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu naszych czołowych polityków w dążeniach Ukrainy do UE i NATO Ukraina straciła połowę terytorium i nasze czołowe postacie wypięły się na Ukrainę i jej problemy. Podobny scenariusz przeżyła Gruzja. To samo czeka Białoruś i kwestią czasu zostaje wkroczenie zielonych ludzików z Rosji na terytorium Białorusi.
bEDrGTFL
asda
rok temu
Lepsi niż to co jedzie w inny rejon Europy niech każdy pracuje zapraszam ale jeżeli jako Polak dostanę 15zl na rękę a inni bez języka 20 za tą samą robotę bo jest jakaś chora dopłata albo potrafią się trzymać razem i walczyć o swoje to hola hola... Niemcy nie są bogatsi bo obcokrajowy zarabiają więcej jest piramida Niemiec szef-Niemiec pracownik-obcokrajowcy wtedy się buduję gospodarkę i walczy z biedą
a może
rok temu
przed wojną Grodno i Brześć były w Polsce ...
fazi
rok temu
w polsce jest ponad 3000 szpiegow i jeszcze białorus sie chce pchac
Pikpok
rok temu
Chcą przyjeżdżać do Polski? a to ciekawe, przecież w mniemaniu innych Polaków, Polska to kraj komuny, ciekawe!!!
janusz
rok temu
U mnie jest jeden Białorusin od niedawna pracuje teraz na magazynie a tam był prawnikiem
fazi
rok temu
do polski jak w polsce jak w afryce
fazi
rok temu
do polski jak w polsce jak w afryce
fazi
rok temu
do polski jak w polsce jak w afryce
antypejs
rok temu
Napewno do " wolnej " Polski he he
ninka
rok temu
BOŻE CHROŃ POLSKĘ
bEDrGTFD
krzysio
rok temu
no pewnie niech przyjeżdzają do polski biorą będzie wiecej przyjaciół białorusinek...zrobimiy tańce disco i będzie impreza polska ich przyjmie z chęcią nawet jezyka ich polskiego poduczą...każdy im pomorze ....w polsce dawajcie to polski...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić