Kontrowersje wokół 800 plus. "My się na to nie godzimy"

230

Temat świadczenia 800 plus wywołuje bardzo dużo emocji. W rozmowie z PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła o rzekomych zagrożeniach związanych z przejęciem władzy przez opozycję. Co na to członkowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Trzeciej Drogi?

Kontrowersje wokół 800 plus. "My się na to nie godzimy"
Kontrowersje wokół 800 plus (Pixabay)

Wokół przyszłości świadczenia 500 plus toczy się wiele dyskusji. O dalsze losy tego wsparcia dla rodzin pytana była szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W rozmowie z PAP stwierdziła, że obecnie nie wiadomo, czy "rządy w Polsce przejmie opozycja liberalno-lewicowa, a tym samym diametralnie zmieni się nastawienie do sytuacji polskich rodzin". Następnie podkreśliła, że "ugrupowania, które chcą przejąć władzę, bardzo się między sobą różnią: i podejściem do świadczeń, bezpośredniego wsparcia rodzin, czy 800 plus, 13. i 14. emerytury".

Niektórzy politycy, między innymi Trzeciej Drogi, zastanawiają się, czy przyznawać 800 plus czy 500 plus lub 800 plus tylko dla tych dzieci, których rodzice pracują - czyli tutaj miałby być dokonany jakiś podział - mówiła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pijany kierowca ściął latarnię. "Najszybsza interwencja w historii"

Media, reklama, zakupy - Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś.

My się na to nie godzimy, bo przede wszystkim programy społeczne, a właściwie dzisiaj można powiedzieć, że to są programy społeczno-gospodarcze, zmieniły oblicze polskich rodzin - dodawała.

Marlena Maląg dostała odpowiedź

Minister rodziny doczekała się odpowiedzi. Magdalena Biejat z Lewicy zapewniła, że nie będzie kryterium dochodowego przy 800 plus. - To jest rozwiązanie stosowane na Zachodzie, takie powszechne świadczenia na dzieci po prostu działają. Jest to też po prostu znacznie tańsze w obsłudze, niż rozliczanie i sprawdzanie kryteriów - podkreślała, cytowana przez radiozet.pl.

Jeżeli będziemy mieli bardziej stabilne warunki w zakresie bezpieczeństwa ekonomicznego, dostępne mieszkania, wsparcie rodziców w łączeniu obowiązków wynikających z życia zawodowego z życiem rodzinnym, lepszą edukację i lepszą szkołę bez zadań domowych, to na pewno będą to zachęty do tego, aby zakładać i powiększać rodziny - dodawała wiceszefowa Polski 2050 Paulina Hening-Kloska.

Rozgłośnia zwraca również uwagę na głos z Koalicji Obywatelskiej. Senatorka Magdalena Kochan przypomniała, że KO już zapowiedziała rozszerzenie 800 plus m.in. o babciowe, a więc 1500 zł dla matek, które wrócą z urlopu macierzyńskiego.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić