o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Koronawirus w Polsce. Ta galeria handlowa już się nie podniesie. To koniec

40
Podziel się

Łódzka galeria Sukcesja ma działać tylko do końca czerwca. Problemy gromadziły się latami, ale to pandemia koronawirusa sprawiła, że centrum się już nie podniesie. Podobny los czeka kolejne? Eksperci twierdzą, że kluczowe będą najbliższe tygodnie.

Koniec łódzkiej Sukcesji. Strach padł na inne centra handlowe
Koniec łódzkiej Sukcesji. Strach padł na inne centra handlowe (Facebook)
bEqBoIXp

Jedno z największych centrów handlowych w Łodzi zostanie zamknięte z końcem czerwca. Problemy miało już od dawna, właściciel od dłuższego czasu chciał sprzedać otwarty 5 lat temu obiekt, ale ostatecznie się to nie udało.

Właściciel przyznawał, że w centrum sukcesywnie wykrywano kolejne usterki i wady budowlane. Łącznie było ich aż 6 tysięcy. Jednak to epidemia koronawirusa sprawiła, że problemy okazały się nie do pokonania.

bEqBoIXr

W Sukcesji działa około 100 sklepów i punktów usługowych. Do tego obiekt znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji w centrum Łodzi. Branża zadaje sobie więc pytanie, czy inne polskie centra handlowe mogą podzielić los tej galerii.

Zobacz także: Obejrzyj: Najemcy galerii walczą o przetrwanie. "Liczymy na obniżkę"

Zamknięcie galerii handlowej Sukcesja w Łodzi. Co z innymi centrami?

Witold Michałek, ekspert BCC w rozmowie z money.pl stwierdził, że kluczowe dla branży będą następne tygodnie. - W czasie epidemii mieliśmy zupełny zanik aktywności tego typu obiektów. Ta aktywność się teraz dopiero odbudowuje - mówi i dodaje, że musi minąć jeszcze trochę czasu, by można było oceniać, czy klienci ostatecznie wracają do centrów handlowych. - Niewykluczone, że branżę czeka rewolucja - twierdzi.

bEqBoIXx

Ostrożna w swoich ocenach jest sama branża. Jednak przekonuje, że na razie czarne scenariusze się nie realizują. Jak podaje Polska Rada Centrów Handlowych, w tygodniu od 15 do 21 czerwca 2020 r. ruch w największych obiektach tego typu osiągnął już 73 proc. tego z analogicznego okresu 2019 r.

Witold Michałek z BCC wskazuje jednak, że niebezpieczne dla właścicieli galerii handlowych są dwie wyraźne tendencje. Pierwsza to zmiana przyzwyczajeń - bardzo dużo osób przestawiło się podczas pandemii na zakupy online.

Druga to renegocjowanie czynszów. Dla przykładu spółka LPP (właściciel Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay) postawiła na bardzo ostre negocjacje i wciąż nie dogadała się co do 10 proc. swojej powierzchni handlowej.

bEqBoIXy

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqBoIXS
KOMENTARZE
(40)
Lubiecycki
rok temu
Tak to jest jak na szybko buduje się te hipermarkety. Albo znowu się zmieni nazwa żeby podatków nie płacili. Jak u nas w Tarnowie w hipernowej. Najpierw była hipernowa, teraz jest aszchan.złodzieje francowaci
dendys
rok temu
Galerie nie chcą negocjować wysokości czynszów i to może ich zgubić, bo coraz więcej sklepów pewnie pójdzie śladami LPP.
KK12
rok temu
W Warszawie wybudowali koło siebie dwie galerie. Na Białołęce i Bielanach. Przysłowiowy rzut beretem. Jaki to ma sens?
bEqBoIXT
lorek
rok temu
Jakbym miał sklep w galerii postąpiłbym tak samo jak zarząd LPP, najważniejsze jest utrzymanie dobrej kondycji firmy.
Karol
rok temu
Najemcy mają pełne prawo do renegocjowania czynszów, sklepy były zamknięte, teraz mało ludzi to za co mają płacić, a czynsze zwykle składają się ze stałej opłaty i procentu od utargu, to trochę chore w obecnych warunkach, żeby płacić tyle samo co przed pandemią.
Polak Team
rok temu
Przestańcie ciąć koszty przy budowach centr handlowych to będziecie mogli spokojnie zająć się obsługą i wynajmem lokali ale jeśli łatwiej Wam wybrać wykonawcę który zażąda najmniej to nie dziwcie się i nie rozpaczajcie bo raczej zrozumienia w oczach inteligentnych ludzi nie znajdziecie.
sdfdsfe4
rok temu
Szkoda, bo to było jedyne centrum handlowe (tak duże) w Łodzi z polskim kapitałem :(
Konrad
rok temu
"Właściciel przyznawał, że w centrum sukcesywnie wykrywano kolejne usterki i wady budowlane. Łącznie było ich aż 6 tysięcy." Ciekawe ile innych obiektów tego typu ma usterki. Patrzaj to zaraz runie, ciszej nie strasz nam klientów.
Kaśka
rok temu
Teraz dopiero może i trochę z pomocą koronowirusa wychodzi ile było nie rentownych i szemrawych firm. Też wychodzi na jaw kto opłacał wszystkie składki itp rzeczy. Więc nie gadajcie że upadają firmy które niby dobrze prosperowały a upadły z powodu pandemii. Moja szefowa opłaca wszystko na czas i dostała kasę skąd się dało a taki co tylko żył z miesiąca na miesiąc i zalegał widzi kasę jak świnia niebo. Są ludzie którzy nadają się do prowadzenia działalności i interesów a są tacy którzy wychodzą z założenia że jakoś to będzie i teraz biadolą. A ile jest osób które zakładają firma z pieniędzy z dotacji. Rok utrzymują a potem przepisują na kogoś z rodziny i znów kasa dziabna
asd
rok temu
Sukcesja od początku świeciła pustkami, dlatego fajnie się tam robiło zakupy bo nie było tłumów. Miejsca do zaparkowania też było sporo.
lub
rok temu
To dopiero czubek góry lodowej, przez tą pseudo pandemię wiele drobnych i średnich zakładów zginie. Od początku rządzący chwycili haczyk, a garstka cwaniaków rozkręca szemrane biznesy
xxx
rok temu
Galerie handlowe to centrum miasta jak chodzi o zakupy. Wystarczy jedna na całe miast. Ludzie i tak będą tam dojeżdżać. Jeśli jest x galerii jak w Warszawie czy Krakowie wiadomo, że część odpadnie.
Oko
rok temu
Wszystkie galerie handlowe w Polsce mają zbankrutować, jak powstały to zbankrutowało tysiące małych polskich firm rodzinnych, więc nie należy ich żałować. Obdzierają najemców kosmicznymi czynszami i drenują polski rynek sprzedaży detalicznej, zyski wyprowadzają za granice Polski więc są nie potrzebne a nawet szkodliwe dla Polski te galerie handlowe.
bEqBoIXL
Oko
rok temu
Wszystkie galerie handlowe w Polsce mają zbankrutować, jak powstały to zbankrutowało tysiące małych polskich firm rodzinnych, więc nie należy ich żałować. Obdzierają najemców kosmicznymi czynszami i drenują polski rynek sprzedaży detalicznej, zyski wyprowadzają za granice Polski więc są nie potrzebne a nawet szkodliwe dla Polski te galerie handlowe.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić