Adam Dąbrowski| 

Masz je w domu? Za te stare książki dostaniesz dziś fortunę

103

Porządki w szufladach po dziadkach? To brzmi jak przepis na uczestnictwo w programie "Łowcy skarbów", prawda? Okazuje się, że poza takimi dobrami jak biżuteria, obrazy, czy nagrania, warte ciężkich pieniędzy mogą być również książki. Na niektóre z nich polują kolekcjonerzy i dobrze za nie zapłacą.

Masz je w domu? Za te stare książki dostaniesz dziś fortunę
Przed wyrzuceniem starych książek, warto sprawdzić ich wartość (Unsplash, Prateek Katyal)

Rzadkie, unikatowe i bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów egzemplarze, pobudzają wyobraźnię zarówno koneserów literatury, antykwariuszy, jak i historyków.

Co decyduje o wartości książki? Podobnie jak w przypadku innych dóbr kultury to ich wiek, stan zachowania, edycja lub inne czynniki, jak np. ich historia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Świąteczny kubeł zimnej wody dla polityków? Polacy wskazali nazwiska

Antykwariusze stwierdzają, że pozycjami o dużej wartości są zachowane w dobrym stanie pierwsze wydania, bądź bardzo rzadkie egzemplarze. Z dostępnych pozycji w sprzedaży najbardziej cenione są najstarsze egzemplarze klasyki literatury. Dodatkowym atutem podbijającym cenę takiej publikacji może być autograf autora, bądź udowodniony fakt, że książka była w posiadaniu kogoś znanego.

W dobie szeroko dostępnego internetu warto sporządzić listę znalezionych książek i sprawdzić na aukcjach oraz forach dyskusyjnych, czy ktoś je poszukuje.

Ostatnio na giełdzie w Bytomiu grupa kolekcjonerów poszukiwała pierwszego wydania książki Stanisława Lema "Astronauci" z 1951, która wyceniana jest w okolicach 1 do 2 tys. zł. Z kolei reporterzy Interii, wskazują, że najlepiej wycenianą książką wydaną w PRL-u jest aktualnie egzemplarz popularnego "Małego Księcia" z 1947 roku, książka kosztuje ponad 30 tys. zł.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Najdroższe książki w historii

Jedną z najbardziej znanych i drogich książek jest "Kodeks Leicester" Leonarda da Vinci, która został zakupiona przez Billa Gatesa w 1994 za ponad 30 mln dolarów. Kolejnym przykładem jest jeden z jedenastu zachowanych egzemplarzy "Bay Psalm Book" - pierwszej publikacji wydanej w koloniach brytyjskich w Ameryce Północnej. David Rubenstein zapłacił za nią ponad 14 mln dolarów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Leonardo da Vinci’s notebook: The Codex Leicester

Najbardziej cenne są zaginione książki tzw. "lost media". Znalezienie takich publikacji autorstwa ważnych postaci dla historii i kultury, mogłoby stać się nie tylko krajową, ale globalną sensacją.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić