Masz w portfelu taką 50-złotówkę? Może być warta znacznie więcej!

3

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie skarby mamy w domu, czy nawet pod ręką. A na co dzień pod ręką mamy zazwyczaj portfel, a w nim - pieniądze. Jak się okazuje - dzięki banknotowi o niewielkim nominale możemy się całkiem nieźle wzbogacić!

Masz w portfelu taką 50-złotówkę? Może być warta znacznie więcej!
Banknot o niewielkim nominale może być wiele wart! (Flickr)

Kosztowna ceramika, nietypowe figurki czy kolekcjonerskie znaczki - to niektóre rzeczy, jakie znajdują się w domach Polaków i mogą być warte fortunę. Ale nie tylko. Okazuje się, że fortunę może być też wart banknot, będący nadal w powszechnym użyciu!

Jesień to najlepszy moment na przejrzenie swoich zasobów w domu. W październiku po wakacyjnym letargu zaczyna ożywać rynek różnego rodzaju aukcji, a jego szczytowy pułap przypada na grudzień.

Niewielkie nominały za wielkie pieniądze

Aby dowiedzieć się, które monety i banknoty są najcenniejsze, warto śledzić aukcje. W tej chwili, niezmiennie, najwyższe stawki osiągają pieniądze z okresu PRL. Ale nie tylko. Ciekawym przypadkiem jest banknot 50-złotowy, który znajduje się obecnie w obiegu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Monety i banknoty. Dziesięciozłotówka warta krocie

Chodzi dokładnie za egzemplarz wypuszczany od 1994 roku. Jego cena wywoławcza startuje w okolicach 10 tys. zł a górny pułap może wynieść nawet 30 tys. zł! To sporo banknotów za raptem jeden banknot o niedużym nominale.

Warto wiedzieć, jak możemy rozpoznać czy jesteśmy posiadaczami tego cennego banknotu. Ten, który osiąga najwyższe kwoty, pochodzi z bardzo rzadkiej serii "YA". Jak przekonują eksperci - do tej pory wykazano obecność jedynie trzech takich banknotów na rynku. Ale kto wie, ilu z nas ma je w swoich portfelach i nawet nie ma pojęcia o wartości, jaką mają.

Jeśli chcemy posiadany przez nas banknot wystawić na aukcję - pamiętajmy, żeby w żaden sposób nie ingerować w jego wygląd. Usilne jego prostowanie i wygładzanie wcale nie będzie działać na naszą korzyść. W takich sytuacjach najlepiej, jeśli skonsultujemy sytuację z doświadczonym numizmatykiem, który oceni stan posiadanego przez nas banknotu.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić