Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Miasta Przyjazne Ludziom. Niespodzianka na szczycie polskiego rankingu

31
Podziel się:

Znany jest najnowszy ranking Miast Przyjaznych Ludziom, który opracowuje "Forbes". Różnice pomiędzy czołówką są minimalne, a coraz wyższe wskaźniki dowodem na to, że poprawia się komfort życia w Polsce. Zwycięzca rankingu może zaskakiwać. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Miasta Przyjazne Ludziom. Niespodzianka na szczycie polskiego rankingu
Przybywa Miast Przyjaznych Ludziom. Na czele rankingu niespodzianka (Pixabay, pixabay)

"Forbes" przedstawił ranking Miast Przyjaznych Ludziom. Jest on o tyle ważny, że zmienił się sposób przeprowadzenia badań. Do tej pory ranking opracowywano na podstawie odpowiedzi ankietowych, jakie miasta dostarczały redakcji "Forbesa".

Postanowiono jednak zmienić system, który teraz obejmuje m.in. wydatki budżetowe na kluczowe dla poprawy jakości życia mieszkańców obszary. Ponadto uwzględniono kwoty, jakie magistraty wydają chociażby na zaplecze mieszkaniowe, bezpieczeństwo czy kulturę i zaplecze rekreacyjne.

Przybywa Miast Przyjaznych Ludziom. Na czele rankingu niespodzianka

Jak wskazują autorzy rankingu, ogromny ścisk w czołówce i niewielkie różnice punktowe pomiędzy miastami są dowodem na to, że "trudno mówić tu o wyraźnych wygranych wybijających się ponad innych". Pierwsze miejsce i tytuł miasta najbardziej przyjaznego ludziom zyskały Katowice, co dla wielu może być zaskoczeniem.

Zobacz także: Wzrost cen prądu. "Przed nami długie lata podwyżek"

Stolicę województwa śląskiego wyróżniono m.in. za wysoki budżet obywatelski. W przeliczeniu na jednego mieszkańca jest on najwyższy w całym kraju pod względem miast wojewódzkich. Stanowi bowiem 1 proc. całego budżetu Katowic. W innych metropoliach na budżet obywatelski zwykło się wydawać ok. 0,5 proc. wydatków.

Katowice zostały też docenione za stworzenie Zielonego Budżetu, z którego finansowane są m.in. nasadzenia drzewa, łąki kwiatowe, ogrody deszczowe i zazieleniane wiaty przystankowe. Tylko w roku 2020 stolica województwa śląskiego przeznaczyła na to 3 mln zł.

Działania władz Katowic w zakresie budżetu obywatelskiego doceniają mieszkańcy. W zeszłym roku głosowało w nim 17 proc. katowiczan, co jest jedną z lepszych frekwencji w kraju. Dla porównania w Łodzi, która zajęła drugie miejsce w rankingu Miast Przyjaznych Ludziom, w budżet obywatelski zaangażowało się ok. 10 proc. mieszkańców.

Katowice w rankingu "Forbesa" zgarnęły 100 punktów, podczas gdy Łódź - 99. Podium Miast Przyjaznych Ludziom zamknął Lublin z 98 punktami na koncie. Kolejne miejsca zajęły Gdynia (97), Poznań (96) i Kraków (94).

Zaskakiwać może dość niska pozycja Wrocławia, który z 76 punktami zajął dopiero jedenaste miejsce. W czołówce rankingu zabrakło też Warszawy.

Cieszyć mogą wnioski płynące z najnowszego rankingu Miast Przyjaznych Ludziom. Właściwie każdy magistrat w Polsce pracuje obecnie nad rozwiązaniami, które czynią życie mieszkańców lepszym. Poprawa notowań w rankingu, a także ogromny ścisk w czołówce zestawienia są dowodem na to, że miasta myślą nie tylko o swoich mieszkańcach, ale też osobach z zewnątrz, które próbują ściągnąć do siebie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
PARKoMETR
8 miesięcy temu
Turysta przyjeżdza do miasta i ma pedałować ? w deszczu ? sniegu ? wsrod przeklenstw kierowców ? Co oni robią z naszymi miastami ? Nigdy nie puszcze rowerem mojej córki czy syna w miasto, Polska ze swoim surowym klimatem to nie Rotterdam. Wole juz sie przeprowadzic za miasto niz sie rowerem tłuc.
NO COMMENT
8 miesięcy temu
Gdynia hotel na skwerku parking godzina 15 zł
GOSC
8 miesięcy temu
takie miasta nie isnieja ..zadne nie jest przyjazne ludziom..kiedys tak..teraz NIE
byt
8 miesięcy temu
hahahaha cały kraj polska jest nie tylko nie prtzyjazny ludziom ale jest Anty spoleczny w kto nyl kiedykolwiek za zachodnią granicą ten wie o co chodzi
avatar
8 miesięcy temu
katowice no i fajny żart może jeszcze bytom
Gal Anonim
8 miesięcy temu
Jeszcze trochę rządów tego pseudo prezydenta Warszawy i miasto zajmie zaszczytne pierwsze miejsce na liście miast najbardziej wrogich mieszkańcom.
aaaa
8 miesięcy temu
"PanCoCieToObc... 21 min. temu Kolega pyta o dilera" prezedenta w wałszawie /gdan, łodzi, krakowie, pozn, wrocławiu wybierają komisje skorumpowane przez żada.
aaaa
8 miesięcy temu
łódz ziema obiecana wyło o Bałutach ludzi wode noszę z podwórka a paechy w apartemetach, pys rządzi to nie może być donrze.
zgorzkniały
8 miesięcy temu
a może inne kryteria - ile kamienic do rozbiórki, jak długo w korkach stoi autobus i tramwaj, ile jest awarii sieci wodociągowej i elektrycznej. jak często i za ile wywóz śmieci?
www
8 miesięcy temu
Mieszkańcom Warszawki gratulujemy prezydenta, którego SOBIE wybrali!
jacekk
8 miesięcy temu
Co na to prezydent Warszawy. Ma największy budżet ale przeznacza go na lgbty, które nikogo nie ciekawią.
olalala
8 miesięcy temu
A kiedy ranking miast przyjaznych np. gawronom, srokom i wronom siwym? To mnie bardziej interesuje.
obiektywny
8 miesięcy temu
Byłem w Katowicach raz i nigdy nie wrócę, patologia na ulicach, smród, bród i ubóstwo. Ten ranking chyba powinno się obrocic do góry nogami...
Gość
8 miesięcy temu
Zadymione Katowice to już historia. Przeprowadziłam się z Katowic na wieś pod Kraków i niestety jest tu gorzej niż w mieście. Ludzie palą w piecach czym popadnie, palą na zewnątrz liście, gałęzie i nie tylko. Okna muszę myć znacznie częściej niż w Katowicach.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić