o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Przepracował 1 dzień. Taką ma emeryturę. To polski rekordzista

644
Podziel się

Najniższe świadczenie emerytalne, jakie wypłaca ZUS, wynosi zaledwie 1 grosz. Osoba, która go otrzymuje, przepracowała tylko jeden dzień. Jak przekazała prezes ZUS, obsługa groszowych świadczeń kosztuje więcej, niż wynosi sama emerytura.

Przepracował 1 dzień. Taką ma emeryturę. To polski rekordzista
Najniższa emerytura w Polsce (Getty Images)
bEElBjNN

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska przedstawiła w środę najnowsze dane dotyczące emerytur w Polsce. Z danych ZUS-u wynika, iż najniższe świadczenie emerytalne wynosi jedynie 1 grosz. Oznacza to, że kwota ta ponownie się zmniejszyła - w marcu prof. Uścińska informowała o tym, że najniższa emerytura wynosi 3 grosze.

Osoba, która otrzymuje tak niskie świadczenie emerytalne, przepracowała łącznie 1 dzień. Jak uważa prezes ZUS, należy myśleć nad wprowadzeniem minimalnego stażu, który uprawnia do emerytury. Ciekawe jest to, że w przypadku groszowej emerytury, koszt wysłania takiego świadczenia przekazem pocztowym jest kilkaset razy wyższy od samego świadczenia.

bEElBjNP

Im dłuższa praca, tym wyższa emerytura

Na wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego wpływa długość odprowadzania składek do ZUS-u. Oznacza to, że im dłużej pracujemy, tym dłużej odprowadzamy do systemu składki i tym wyższą otrzymamy emeryturę. W obecnym systemie ZUS nie uzależnia przejścia na emeryturę od uzbierania jakiegoś minimalnego kapitału.

bEElBjNV

Według ZUS-u, w 2021 r. najniższa emerytura wynosi 1250,88 zł brutto - czyli ok. 1 tys. zł netto. Minimalna emerytura wzrosła o 50,88 zł w stosunku do 2020 r. Do końca lutego wynosiła 1,2 tys. zł. Nowa wysokość obowiązuje od 1 marca 2021 r. W Polsce otrzymanie minimalnej emerytury wymaga osiągnięcia wieku emerytalnego oraz przepracowania odpowiedniej liczby lat (okresy składkowe i nieskładkowe).

Mężczyźni mają wyższą emeryturę

Wiek emerytalny różni się w zależności od płci osoby ubezpieczonej. Obecnie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przeciętna miesięczna emerytura mężczyzn była na koniec 2020 roku o 49 procent wyższa niż średnia emerytura kobiet. Ta różnica występuje zarówno w starym, jak i nowym systemie emerytalnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEElBjOq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(644)
ula
2 miesiące temu
moj maz nie dostal ani emerytury ani renty.Przepracowal 21 lat.Po smierci dzieci nie dostaly nawet renty po zmarlym.A to dlatego ze mamy takie prawo ze w ostatnim piecioleciu przed smiercia nie odprowadzal skladek.Czy to prawo jest ok? A za jego odprowadzane skladki inni mieli naliczone renty i inne naleznosci.
UFO
3 miesiące temu
Zeby ZUS wypłacił chodź by złotówkę. Musisz 20 lat przepracować nikt ci za jeden dzień pracy nie wypłaci emerytury. Stek bzdur
Prezes zus
3 miesiące temu
Nie jest waloryzowana do najniższej czyli ok. 1 000 zł.?
bEElBjOr
NS..
3 miesiące temu
Gdyby wszyscy mieli 1 grosz emerytury to dzieci nie uciekaliby z kraju a 300 miliardów z OFE nie byłoby rozkradzione.ZUS bankrut i Bolkowa KONSTYTUCJA.
Mario
3 miesiące temu
To Kaczyński powinien dopłacać 1 grosz. Przecież nigdy nie pracował.
fen
3 miesiące temu
Hm ciekawe czy ten człowiek założył się z kimś o przepracowanie 1 dnia, czy jak? Bo to trochę dziwne mieć tylko jeden dzień pracy w wieku 60 K i 65 M lat.
D0ŚĆ
3 miesiące temu
Im dłuższa praca, tym wyższa emerytura? Pani premierowa Beata Szydło perorowała o czymś zupełnie przeciwnym; "Kłamstwem jest twierdzenie, jakoby wydłużenie wieku emerytalnego miał wpływ na wysokość emerytury." KIEDY TO ODSZCZEKA?!?!?!
znowu
3 miesiące temu
A Niemcy od 1 stycznia 2021 wypłacają minimum 1200 Euro każdemu. Pracuje, bezrobotny, inwalida czy emeryt należy się.
Członek pzpr
3 miesiące temu
a co robił w pozostale dni ?
Sprawiedliwe?
3 miesiące temu
Najważniejsze że dostanie trzynastkę i całą czternastkę i najwyższą podwyżkę za parę lat rządzenia PiS będzie miał tyle co ja mam 1800zł po 45 latach pracy
Sprawiedliwe?
3 miesiące temu
Najważniejsze że dostanie trzynastkę i całą czternastkę i najwyższą podwyżkę za parę lat rządzenia PiS będzie miał tyle co ja mam 1800zł po 45 latach pracy
wyborca
3 miesiące temu
Kiedyś to było tak ,ze na emeryturę trzeba było miec minimum 5 lat pracy, ale widać stopa nam rośnie
psycholog
3 miesiące temu
No ale 13-tą i 14-tą emeryturę otrzymuje w pełnej wysokości.
bEElBjOj
emeryt.
3 miesiące temu
Tu ptrzebny z PIS-u Geniusza , zwykły człowiek nie zrozumie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić